Quantcast
Channel: életmód – csak az olvassa. én szóltam
Viewing all 341 articles
Browse latest View live

edzd az agyadat is!

$
0
0

Én mindig az Egészről beszéltem, és mindenről kíváncsian, innovatívan. Ezért sem értem, hogy miért kezdik rá újra meg újra a hisztis tiltakozást a sportos posztjaim kapcsán, és miért magyarázzák félre rosszhiszeműen. Az élet egészével kapcsolatban képviselem a kemény munkát, tudatosságot, igényességet, az elhivatott, nyafogás nélküli odaállást és derűs szemléletet. Nem trendi? Jobban tetszik a flabélos,a rázogatós gép, a powerplate? Vannak ám lelki-flabélosok is: instant, könnyű megoldások identitásra, közérzetre, kis levezetései a stressznek. Például a tagadás, a viszontvádaskodás, az inszinuáció.

Én azt mondom, ne nézz másokat, ne dumálj, ne magyarázd, ne tagadd, hanem végezd el a melót. Menj bele, a mélyéig, te magad, és szembesülj a maszktalan, csatakosan ziháló önmagaddal, azzal, mire vagy képes. Ismerd fel a mulasztásaidat, a romboló működésedet, ne kelljen mindig a férjed meg a rendszer hibásnak. Ne akard könnyen megúszni, elvitetni a balhét mással. Halovány régi fájdalmak miatt felszisszenni és leállni (de jól is jön egy “érzékeny még a térdem” kifogás, amikor már nehezedik a gyakorlat! Velem kitolt az élet: soha nem volt semmilyen sérülésem, így kénytelen vagyok csinálni. Ez itt egy metafora.) Ne akard lecsapni a kanyarokat, mert abban nincs tartás és öntudat, és az eredménye is halovány és zavaros.

Mindent akarok, minden téren minőséget és melót és flowt, nem csak izmot. És ami fájt 2014-ben, három éve, amikor kezdtem, az ma már nem fáj. Amit azóta csinálok, az megtanított koncentrálni, küzdeni, lehántani a fölöslegest, lényeglátni, megbirkózni a beszólogatókkal.

Nem is venném magam komolyan, ha nem így lenne. Egyszerűen nem lenne pofám beváltatlan fogadkozásokról, múló lelkesedésekről írni, csak azért, hogy “ide nézzetek!”.

Akinek ez sem jó (és mégis itt nézegeti, mi hír), annak semmi se jó. Annak magával van baja. Senki ellen nincs ez, amiről én beszélek, csak a tagadás, a hárítás, az improduktív működésmódok ellen.

Körülöttem, a túlzás nélkül mozgalommá vált edzős közösségben nincsenek szexiskedő, szezonális, rövidebb utat választó, hiábavalóságoknak bedőlő, csak a látszatért ügyeskedő emberek. Augusztus vége van, visszatértünk a nyaralásból, és a test formálása, a különböző tevékenységek kipróbálása, a közös edzés élménye, az egészség és a közérzet javítása pont olyan aktuális mindannyiunknak, mint januárban vagy áprilisban.

Most hozzácsapom az edzettséghez az attitűdöket és az agyunkat is. Tartsd fiatal, rugalmas, hatékony állapotban a tudatodat is! Váljon szokássá ez is, mert nem elég egyszer kipróbálni, aztán visszahőkölni! Maradj kíváncsi, eszes és játékos.

Ne lustulj el, semmilyen téren. Ne szűkítsd le azt, ami benned történik. Ha elereszted magad, akkor lassan alkalmatlanná válasz azokra a tevékenységekre, amelyek frisen, elevenen tartanak. Akkor az egész szenvedés, “minek ez?”, lefele tendálás, és ez pont úgy igaz a fejszámolásra, az esztétikus-gördülékeny kézírásra, mint a hídra és a futásra.

Egy kis lelkizéssel kezdem.

Tudatosítsd az igazi okokat. Mit miért mondasz, miért döntesz úgy, miért halogatsz, szervezel át? Hát arra a valakire most miért haragszol? Lehet, hogy csak kéznél van, és rátolod a frusztrációt? (Milyen felnőtté tevő élmény: nekem már nincs kit hibáztatni.) Mi a problémád pontosan? Mire vágsz, mennyire reális, mit teszel érte?

Őszinte vagy?

Nem mindig kényelmesek a válaszok. De nem élhetsz tagadásban. Magaddal muszáj egyenesnek lenned, különben belefúlsz a sok cafrangba, álmagyarázatba, és nem leszel eredményes. És ne a neten nézegess, ne pletykálj, ne kombinálj, viszonyíts annyit. Ne az ultrafutókat taglald szörnyülködve, ne érezz titkos “na ugye” elégtételt, amikor hirtelen szívhalál ér egy élsportolót, hanem menj el egy három kilométerre. Éld a saját életed!

fejben naplózni

Appok, kalóriaszámláló oldalak, pulzusmérés helyett figyelek — arra van az agyam. Milyen gyakorlatok voltak ma? Milyen súllyal, hány kör, hány ismétlés? Még napokkal később s. A jegyzeteket, fájlokat csak elszórnám. Mit ettem ma? Átverés nélkül.

Ennek része a szabadtéri futás közbeni lépésszámlálás is. Meditatív, monoton koncentráció. És nem csak darálom elkeseredetten a számokat, ez nem feladat, hanem rutin: az agyi applikáció a háttérben fut, fölötte egyidejűleg mindenféle gondolatok áramlanak. Kétezerig, amikor a futás még nem jóleső, átveszem az egész történelmet. Karolingok! Eltűnt a történelemből kétszáz év — vagy épp betoldották? Károly Róbert. Mátyás, Mohács, Rákóczi, Mária Terézia, kiegyezés. Milyen rövidke! A vészkorszak. Ember a Holdon! És a születésem éve. Utána elkezdem a 2222, 3333 stb. számokat várni, és tudatosan, örömmel lépni azt a lépést, megjegyezni az aktuális tájat, ez alapján előre kalkulálni a visszautat, megbecsülni, mennyi lesz a lépésszám a hazaérkezéskor. Vizualizálom is a négyjegyűeket, különböző tipográfiával látom leírva,nagy nullákkal és áthúzatlan, szürke hetesekkel. Nem zökkenek ki. Élvezem, hogy nem zökkenek ki, nem rontok.

Ezek csak játékok, nem feladatok, csak arra vannak, hogy ne unatkozzam, de meglepő pontossággal végzem őket, mint azt, hogy vonalra nem lépek. Ma 12400-ig számoltam a ferde, őszi fényben, aztán hazaérkeztem.

A monoton futás közbeni számolás képessége fiatalon tart, tudatossá tesz, és mellette ömlenek a gondolatok, a témák. Ezt megírtam már többször és meglepetésemre többen leszólták: ő nem számol mert ő a tájban gyönyörködik! Látszik, hogy nem értik.

féllábas pózok és mozdulatok

Mérleg. Esetleg közben súlyzógyakorlat.

ez egy fenékgyakorlat, főleg a minimusra és a mediusra megy rá, közben bicepsz is, nagyon kell koncentrálni. kétszer 12 kilóval. 8-akat bírok, 3-4 sorozat oldalanként, mellkasig és le, mozdulatlanság, spicc a cél.

Féllábas guggolás, fél lábas ugrókötél. Félhivatalos forrás írta, hogy próbálják a féllábas, esetleg csukott szemű pózokat agyi, erekkel kapcsolatos, tünetmentes korábbi sérülések tesztjeként (ún. néma stroke) használni. Van-e valami aszimmetriád? Ezek a gyakorlatok biztosan kidobják.

 

Hasonlóan jót tesznek a keresztezett pózok: bal lábat és jobb kart emelj négykézlábban, például. Egyik kézzel megérinteni a másik lábat.

fejjel lefele

Állati jó érzés, pihentető, jót tesz az agyi vérkeringésnek. Emellett a hátat is nyújtja. Persze csak ha nem félsz. De sokféle formája van, még a klasszikus, falnál végzett fejenállásnál is van könnyebb: hajolj előre alacsony rúdnál, kezed-lábad maradhat a talajon.

Hintázni, lengeni, kiegyensúlyozni magad, érezni a tested statikáját pedig hatalmas élmény! A testtudat okosabbá tesz.

Úgy szeretném egyszer cirkuszi trapézon is kipróbálni.

megjegyezni, amit lehet, notesz és okostelefon nélkül

Telefonszámot, adószámot, taj számot, e-mail címeket és neveket. Nagyon hasznos képesség. Megtanít figyelni, és szinte korlátlan a kapacitás, csak elszoktunk tőle. Használd ki!

fejszámol és megbecsül

Öt kétjegyű számot összeadni, -szorozni tudnod kell, pont. Ez még nem “matek”. Nem süllyedhetsz ez alá. Vagy bárminek a huszonkét százalékát komolyabb töprengés nélkül megmondani. Nagyságrendeket el nem rontani.

Kedves játékom: elhatározom, hogy körbemegyek a piacon, és pont 3500 forintért veszek zöldséget. Ránézésre, finoman, nem aggályosan összeadogatva, csak úgy nagyjából. Nincs semmi persze, ha túlmegyek, de néha van, mert épp csak annyi van nálam. Meglepően gyakran 50 forintos pontossággal sikerül, és az eléggé olyan, mint szerencsejátékban nyerni, vagy ezrest találni az utcán.

évszámok, fémek, fővárosok

Van iskolás gyereked? Akkor ne csak agyi gyakorlatként, hanem praktikusan és hiúságból is tartsd szinten magad. Nagyon lehet imponálni a szakmán kívüli alapműveltséggel. Fel tudod sorolni az első tíz elemet a periódusos rendszerből? Tudod-e a nemesgázokat? Érted-e a kúp térfogatának képletét? Figyelj, amikor újságot olvasol, olvasd el az utcanévtáblákat. Ez még Virányos, vagy már Zugliget? És hol van Pemba, tényleg létezik? Érdekeljen a világ! Az igényes középiskolai anyag lexikális része ne hozzon zavarba. (Imádtam nem-szakos órákon helyettesíteni.)

kézír, rajzol, színez

2003-as rajz: Lőrinccel átmegyünk a zebrán

Rajzolni nagyban is.Amikor a negyvenedik szülinapi bulim volt, Lőrinccel készítettünk egy óriási keresztrejtvényt!

megfejtve. belekomponáltunk amúgy edzőtermi pletykákat és minden résztvevővel kapcsolatban egy személyes szót

És a kézírás!

Igen, van ez az amerikaias kezdeményezés, korunk szava, hogy ma már, amikor az aláíráshoz sem kell toll, nemhogy zsinórírni, de kézzel írni sem tanítják meg a kicsiket. Szerintem ez beszűkülés, elbutulás, és ezt a gyanúmat alátámasztják agykutatások is. Bizonyos funkciók romlanak a kézírás hiányában, a billentyűverés és a touchscreen nem pótolja ezt a tevékenységet.

Mit gondoltok erről?

Nekem mindig presztízs volt megőrizni a gyors, gördülékeny, kiegyensúlyozott kézírás képességét. Sokat írni, és esztétikusan, hiba nélkül, egyenesen, vonalazás nélkül, szépen elhelyezve. Levelet, jegyzeteket, naplót, táblára krétával és flipchartra filctollal. Finnyásan kényes voltam erre tanár koromban. Ma sokkal lazább vagyok, és ritkábban írok.

A kalligráfia fejlesztése szórakoztató hobbi is lehet!


Tagged: életmód, értékrend, öröm, edzés, intellektus, tudatosság

a régi énem

$
0
0

A régi énem, az olyan, mint ez a fotó, például, a montázs jobb szélén. A múltkor a hattyúsodottakból (kipillangósodottakból) tettem ki, de ez is én vagyok ám, tizenhárom évesen.

Jó, mi? Azért ahhoz a fejhez képest nagyon vigasztaló bármelyik későbbi képem. És volt ebből rövid hajú is, na, az az abszolút 0. Miért, miért pont akkor a legrusnyább az ember, amikor egyébként is olyan sérülékeny, annyira nem tudja, mi merre, ki ő, és még kémiát is kell tanulni?…

A régi éned, az olyan, hogy egyszerűen nem hiszed el. Azt se, hogy ilyen háttér előtt fotóztak akkoriban, hogy ilyen lehetett a hajam, szemüvegem, és tényleg el lehetett menni iskolába ilyen cuccokban. És túléltem, és nem vitt el az ízlésrendőrség, se a szüleimet (megjegyzem), és még csak nem is gyanítottam, hogy hol a probláma.

ELÜTÉS! Fanoknak jelöltem.

És még később is. Már kifejlett példány vagyok, és menőnek tartok mindent, ami erős színű. Ami harsány, nagy felirat van rajta. Arany nagybetűk! Karikafülbevaló, minden dögség nélkül. Neonsárga tornacipő. Komplementer színek, geometrikus minták, papagájos és ananászos retikül! Uramisten.

Nem mintha érdekelt volna a divat, és azóta sem, de ezek valahogy tetszettek. Ezek csak Nyugaton voltak akkor, és nagyon lassan értek ide. A másság, a poén tetszett, önkifejezni, viccelődni ruhákban, a decensség rovására, hát persze, de akár az előnyös megjelenés ellenében is. És semmi nem érdekelt, ami “nőies”, a sálak, virágminták, blézerek, válltömés, magassarkúk, csipkés melltartó, smink, fűző, amiket később láttam mindenféle divatblogokon. Meg is lepődtem: tehát vannak, akiknek ez a szenvedélyük. Számukra ezt jelenti a nőiesség, a jó kinézet. Nekem ez öregesnek tűnt, béna alakoskodásnak, bonyolításnak, tisztességtelen látszatkeltésnek. Vagy a fiús pólók, nadrágok vonzottak, a maguk nemes és női formákat rontó egyszerűségében, vagy az, ami hippisen poén. Ilyen volt a családi közeg is: három bátyám, nemiségtől rettegő apám és a puritán, nem-szexuális anyám formálta hosszú hernyóságomat.

Aztán, sokkal később, amikor bejött a H und M, engem bizony lenyűgözött. Tudom, hogy nem und, de amit sokan mondanak undnak, az und. Hogy mennyi minden van ott, és milyen minőségi és ötletes. Főleg a gyerekcuccok. Mondjuk ez inkább azt mutatja, milyen mélyről jöttem ruhák, cuccok tekintetében, és mennyire nem érdekelt az egész: nem volt rá szemem. Aztán voltam egy ideig gazdag (yennel ügyeskedtem, na, ez is el van mondva), és akkor átnyergeltem a gyerekeknek, de egy-egy cipő vagy leggings erejéig magamagamnak is a Mexxre és az Okaïdire. Azóta is hordjuk. Illetve Juli Lőrincéit, Dávid Juliéit. (Igazság szerint Juli mindenkiét, a 92-es mérettől terjed az én hálóingemig, pólómig a repertoár, sőt, a babakori ESPRIT ruhácskáit rövid pólóként hordja. Én pedig, amióta tömör vagyok, a Benetton kamaszméretét vásárolom.)

Ma már csak a minőség tetszik. Az, amin az anyaga, a szabása mutatja, hogy minőség. És akkor nem kell trendinek lennie, előadnia a szezon elcsépelt ötleteit. Függetlenül attól, hogy megengedhetem-e épp magamnak, cipőben Bagatt, Alberto Zago, ruhában Wolford, sportcuccban a NIKE extrább, neten rendelhető darabjai és a Daquïni. A Liamaar ehhez képest rövid életű, túlhájpolt és túlzó valami, de tíz éve még én is oda meg vissza lettem volna.

És még később jött, hogy ruhafüggetlenül a test tetszik, a forma, mert az mindenhogy jól néz ki, azt nem kell bonyolítani, az demokratikus és az állapota rajtam múlik. A tiszta bőr, a fényes felület, az arányosság, az ív, az ápolt haj, a szép fog. És akkor nem érdekes a ruha: fehér lenvászon, fekete leggings, viszlát.

Egyre kevesebb a kávéban is a tej. Nem tudom komolyan venni, ha nagyon latte, elviszi valami gejl, fölösleges irányba ezt a pompás italt. Nem még itten sűrített tej, magában, ó! (Ti is? Utolsó diákforintokból?) Cukor vagy tizenöt éve nem. Egyre jobban zavar, ami édes, gyümölcsben is. Steviát se veszek már.

Kultúrában meg tetszett a fura, a bonyolult, a bizarr. A bon mot, a poentírozás, a meglepő fordulat könyvben és színpadon. “Fergeteges komédia.” Most a nyelvi letisztultság és sallangmentesség érdekel, a személyiség ereje, a tisztán látás, a bátorság, az ideológiamentesség. Régi kedvenceimet hatásvadásznak, modorosnak, alakoskodónak és érdekvezéreltnek, kegykeresőnek érzem. Átlátok rajtuk, egészen a szándékig, és meg is lepődöm a nagy népszerűek láttán: ti ezt beveszitek? (Én magam viszont az írásaimban lassabban egyszerűsödöm. Nagyon erős, a szándék, iskolásan, tanárosan, hogy megértessem magam, erősebb az esztétikai mércénél. Ezért sem ›vagy inkább: is nem/ vagyok igazi író.)

A zene érdekes. Mert én erősködtem tizen- és huszonévesen, hogy engem Vivaldi jobban megragad, mint Bach. Mosolyogtak a vájtfülűek: majd beérik, majd rájössz. De ebben igazam volt, maradt: hallom a protestáns mestert mindenestül, és leborulok, tudom, ő Isten hangja,tudtam azt régen is, de ma is a vörös pápistát választom, ő az én emberem. Vagy Gershwin. A kolléga-barátnőm, aki nagy fül volt, családilag nagy jazzkedvelők, de mindenféle műfajt nagyon érzett és ismert, húzott ezzel, hogy miért hallgatok folyton Gershwint, az gagyi. A teljes életművet bekebeleztem, vokálisan, instrumentálisan, dalokat operásítva, harmonikára átírva, fehérek éneklik Porgy és Besst, volt minden, és ez volt a bejárat a jazzhez. Hallom, értem, érzem, leülepedett. Gershwin ma is jó, ő az alap. Balázs Jánosnak is jó, hát ki vagyok én.

https://www.facebook.com/events/211476966046783/

Az egykori elvek és az identitások nem cikik viszont. Markáns szubkultúra nem játszott szerepet az életemben. Testrészeim átdöfködése, tetoválás, dohányzás, szerek, ideológiák iránti vonzalom, vállalhatatlan bandák iránti rajongás nem volt sem régen, sem vágyként, sem most. Talán unalmas is vagyok ebből a szempontból, viszont elvoltam ezek nélkül is. Kicsit gazdagodtam azóta, például elkezdett érdekelni a történelem, ismeretterjesztői szinten, több ilyen könyvet is szerkesztettem, már nem félek tőle. Ázsia-mánia, állatvédelem, gasztrosznobizmus – ahogy elnézem, ezek a nagyvárosi, elidegenedett ember kompenzálásai. Nem ragadott el semmilyen társaság, baráti kör, nem tornáztam dévédékre, nem léptem be MLM-be és szektába, nem lettem motoros rocker, hegymászó, vasútmodellező, Lenkei-fogyasztó a pasim kedvéért. Nem voltak száznyolcvan fokos fordulatok, nem szerettem meg azt, amit valaha utáltam. Jót tudnék beszélgetni tizennyolc éves önmagammal. Nem lettem ezoterikus, vegán, hogy aztán odahagyjam, és ma sem ideológia az öregedésgátló életmódom, hanem szükségszerűség. Nem igazán hittem abban, hogy az asszertív kommunikáció valódi megoldás, ugyanakkor becsültem ezeknek a témáknak a hiteles képviselőit. Nem voltam igazi waldorfos, és nem voltam revizionista, antiszemita, sem harcos ateista, 1998 óta ugyanoda szavazok. Ökolányságomat ma is vállalom, és ugyanúgy vagyok, lennék otthonszülő, kötődéspárti is.

Ti miben változtatok? Mi volt menő 1996-ban? Ki vett rá arra, hogy szenvedéllyel tolj valamit, ami ma már megmosolyogtat?

Lehet, hogy vannak hibák, mennem kell.


Tagged: életmód, értékrend, ízlés, divat, fogyasztói társadalom, pénz, vásárlás

ki a bűnös, ne kérdjük

$
0
0

Ültessünk virágot.

Avagy: hogyan keletkeznek a fejünkben azok a képzetek, hogy ki a bűnös, ki az ellenség, ki okozta EZT AZ EGÉSZET, és mennyire van igazunk tényszerűen, és mennyire attitűdünk szerint, morálisan, amikor neheztelünk valakire.

Azért is jó a kilenc évesekkel beszélgetni, mert ők a lényeget kérdezik meg, elfogulatlanul, megalkuvás és félelem nélkül, és segítenek felismerni a saját tompaságunkat, vakfoltjainkat.

Száguldunk le az őszi folyékony aranyban a tündérleányommal a meredeken. Jön a kanyar. Ott a járda gyepcsíkján csodaszép, vörhenyes, üvegtekintetű macska fekszik.

Hátrapillantok. Féltem őt, A múltkori, talán ásóval félbevágott (?) kölyökmacskát is úgy tüntettem el, osonva, meg ne lássa.

Ugyanazt, ugyanabból a távolságból nézi meg és veszi észre a kislányom.

Még lejjebb visszanézek rá. Könnyes a szeme.

Kicsivel később megállunk, ledöntjük a bringákat. Van időnk, nekem egy dupla kávéra, neki egy joghurtra a nemíromlemertharagszomrájuk kávézóban.

Ez az autósoktól van, mondja. A cicák, a mókusok. Mind.

Feltör bennem a bagatellizálási, ellenkezési kényszer. Töröm a fejem, igazam volna-e, és mivel támasztanám alá. Double-csekkolom az állítást. Valóban, kinek az áldozata a cica? Ki a hibás? Csak nem ő? A gazdája? Az út építője? A vak véletlen? A “természet rendje”…?

Vagy a negyvennel, hetvennel száguldó jármű? Az igény, amely ezt a közlekedési módot létrehozta? A rendszer?

Értelmes az a kérdés, hogy ki a hibás? Emberek elütésében, megnyomorodásában?… Tényleg az a baj, hogy nem vigyáztak?

Hallgatok. A lányomnak igaza van, és mi nagyon sok zúzott koponyájú jószágot látunk. Másokat magunk gyilkolunk le, vagy a kedvünkért gyilkolják le őket mások. Ugyanakkor ítélni ezen a módon nem nagyon értelmes.

Vagy csak fáradt vagyok hozzá? Felnőttes nem úgy van az? Egyrészt és másrészt?

Jó az, ha ő az autósokra haragszik? Amit lát, az tiszta, világos, és neki abban igaza van.

Haragszik-e az autósokra attól, hogy kimondott egy tényt, vagy inkább összefüggést?

Nekünk nagyon sokat segítenek autós barátaink, szó nélkül. Amikor messze kell menni, amikor holmit kell szállítani, amikor fáradtak vagyunk. És ők is ütöttek már el állatot. Nem ragadtak tartós letargiába tőle.

Mit mondjak a lányomnak?

Hogyan gondolunk a saját bűneinkre? A mulasztásunkra és az ártó szándékra?

Mit mondotok a lányotoknak?

Aki ezen elgondolkozik, s ügyel rá, hogy gondolatai ne kalandozzanak összevissza, hanem helyes irányban haladjanak, nagy igazságoknak jöhet a nyomára.

(Én már fejben megírtam a posztot, mire leértünk, kész volt az egész, az, amit mond, mondana. A kávé mellett megkérdeztem: szomorú vagy a cica miatt? Erre megkérdezte: milyen cica miatt? A történeti hitekl kedvéért.)


Tagged: autótlan, életmód, örkény istván, összefüggés, elv, irodalom, lányom, miért?

hogyan vetettem véget a táplálkozási zavarnak?

$
0
0

Most jön a nagy vallomás…

Rohadék egy címadás ez. Mindjárt elmesélem.

Itt van például Kelsey Miller, nagyon megkapó a csaj. Jól ír (nem is nagyon szarul van fordítva), trendi, gondolkodós, és foglalkozik a tabutémákkal, igazi HuffingtonPost-hős.

Felmarkoltam a kiadóban a Big Girl című könyvét. A szórakoztató, magával ragadó, tele szívű szöveg lényege, hogy legyen vége ennek az iszonyatos fogyós hajszának, a jojónak, az új és új módszereknek.

Amerikában ez az egész életmód, táplálkozás, fitnesz, és a testről való lelkizés is szörnyűséges méretű és logikájú ipar, egyben tudati manipuláció, sokkal élesebb, mint Európában. Folyton az egészségről beszélnek, és nincs homokba dugott fej: a polgárok nem is kerülhetik el a munka- és biztosítási viszony miatt az éves eü kontrollt. Rengeteg a kövér, a közbeszéd pedig igenis nevén nevezi az elhízást, magyarázatokat és megoldást keresnek (ennek az örökösen élénk diskurzusnak a reakciója a fat acceptance mozgalom, nálunk egyik se ilyen). Állandó téma, mik a tilos élelmiszerek, táplálkozástudományi ajánlások, a vezető halálozási okok. Mindenki kvázi-tudósa a témának. Terapeuták, tanácsadók, módszert hirdető guruk légiói vannak a piacon, a neten, magyaráznak, érvelnek, táborok képződnek. És mindenki benne van a buliban: Amerikában az életmódtéma a vallás és a világnézet korszerű pótléka.

Ennek a rendszernek, megjegyzem, nekem is kedvem volna beinteni, agyból jól megkritizálni, és csakazértis elhízni, fittyet hányni. Olyannak lenni, aki nem érzi igazán a bőrén, hiszen egy központifűtött lakásban él, szabad idejében tévét néz, lifttel és autóval jár, korrektül keres, ha meg baja van, majd megszereli őt Carter doki egészségügye, amúgy is mindenkinek van baja, és mindenre van kezelés és gyógyszer is. Ami az elveket illeti, majd lesz magyarázat, valami bestseller vagy menő honlap, hogy ki a hibás.

Csaskhogy én európai vagyok. És nagyon nem tetszik ez az egész 21. századi túlburjánzás.

Azt szeretném mondani, hogy a pofám leszakad ettől. De most egész másfelé megyek, mint amiről írni akartam. Kaptunk a teremtéstől egy csomagot, van egy csomó szépség, lehetőség, és a lényeg mindig egyszerű. Élhetnénk értelmesen, és módszeresen és nagy erőkkel elbasszuk mégis. A kapcsolatainkat játszmákkal, a természetet önző kényelmeskedő használattal, az egészségünket függőségekkel, a szabadságunkat gyávasággal, a kommunikációt trollkodással, a teljesítményt irigykedéssel, a jobbik életünket kifogásokkal. Megcsúfolása ez annak, amit kaptunk. És örök agyalás, szövegek, problémázás, bűnöskeresés…

Kelsey élete hullámvasút: érzelmi sokkok, kudarcok, a nyomás, hogy fogyjon le, aztán fellángolás, az aktuális guru, aszketikus “betartása” a módszernek, majd valami életbeli változás vagy ráunás, aztán a csüggedés, féktelen zabálás, teljes összeomlás. Az anyukájának bipoláris zavara van, ez is érdekes, azt tekintve, ahogy Kelsey a diétái kezdeti, fényes szakaszáról ír.

És aztán eljutott oda, amiről a könyv szól: dolgozd fel a traumákat, nem kell fogyókúrázni, csak élvezni az ételeket, engedélyezd az agyadnak, nem tilos… és akkor nem is nagy kaland. Elmúlik a sóvárgás, az evésen való tipródás, a dogmák, hogy például a leveles kel erkölcsös étel… és Kelsey immár bűntudat nélkül eszi a – sült krumplit.

Markáns, bátorító üzenet, igazi sikerkönyv-alapanyag. Ám kissé leegyszerűsítő.

Mert: és akkor mi lesz…?

A tipródásnak vége, habár, markáns tudatosság kell ehhez is, de az van, amit Kelsey testén most is látunk, és amit nem pc kimondani, mert csak a trolljai mondták ki.

Fogyókúra vagy megszabadulás a fogyókúrás logikától – szerintem ez egy hamis dilemma. Már előtte olyan állapotba jutottak azok a nők, hogy egyáltalán fogyózni kelljen. Azokat az okokat kéne megérteni és felszámolni, nem rátenni egy másik zsákutcás, visszaélésekkel teli civilizációs bonyodalmat, ami a diétaipar. Hanem egy élhető életet élni, ami mégse sült krumpli.

Rejtélyesen elillannak a sztoriból a pokol igazi részletei, a lopós, besurranós édességevések, a jégkrémfüggő esti orgiák. Ha az a dilemma, hogy vacsorára tészta vagy csirke, egy-egy adag szigorúan, akkor ez nem egy valós probléma. Ettől meg se hízott volna. Csakhogy korábban fagyi volt, önhánytatás, mások tortájának megdézsmálása.

Akkor van megoldva a probléma, ha meg van oldva. Kelsey azt állítja tulajdonképpen, hogy az ő problémája a rágörcsölés volt, a mindig újrakezdett, rögeszmés fogyókúrák, az evéshez való parás viszonya – és nem a teste állapota. De az elhízottság is egy probléma, továbbra is.

Kelsey mindig kiszervezte a jóllétét, mindig kívül kereste a megoldást: neki mondja meg az oldal, a tanácsadó, a módszer, a táblázat, hogy “mit ehet”, számolta a kalóriaopontokat (Weight Watchers), és aztán ebbe fáradt bele persze, és írja, hogy őt mennyit riogatták a finomliszttel, és hülyeségeket mondtak a vércsoportjáról (nullás típus, egyen fürjet és ürühúst).

A finomliszttel nem riogat senki, a finomliszt (a szénhidráttúlsúlyú táplálkozás általában) szar. Hasi hízást okoz és rángatja a vércukrot, az inzulint.

Kelsey mindig úgy viselkedett a saját kajálásával és testével, mint egy gyerek, egy infantilis csínytevő. Volt egy-egy egzaltált cél (színésznőség), de még inkább felnőtt tekintélyszemély volt, aki megmondta, mit kéne tennie, ebből az egyiket, az utolsót, az intuitív táplálkozási tanácsadóját mennybe meneszti, és akkor ez a megoldás.

Kelsey, ha kevesebb parával is, de még mindig ugyanott tart. Már egy könyv szerzője, már nem költ száz dollárokat marhaságokra, már nem éles cikkcakk a súlyának grafikonja. Azt állítja, jóízűen eszik, megváltozott az attitűdje.

De még mindig ugyanaz van.

Szóval nem értem, nekem ez nagyon amerikai.

El kellene hinni, hogy neki ez az ideális súlya, hogy létezik olyan, hogy valaki “ilyen alkat”?… És általában el kell hinni, hogy mentálisan, lélekkel felülírható a biokémia.

Nos, nem.

Kelsey persze relatíve előrébb van, mint a szégyenkező, a kövérségüket takargató, szorongva evő, új diétákra vadászó, életüket eköré szervező, majd mindig feladó fiatalnő-milliók, akiknek az üzenete szól. De az egy nagyon komoly válságtünete a társadalomnak, ha ő példakép. Vagy ha a többi magabiztos, az elhízottságát csillogóan tálaló nő lesz példakép, aki állítja, hogy ő egészséges, edz és csak jól kell öltözni, és az ítélkező társadalom a hibás a kövérek rossz közérzetéért, amúgy nem lenne semmi probléma.

És persze mindegyik kapható arra, hogy poénkodjon a futópadon való szenvedésről, és nivellálja azt, amit mások az egészségükért tesznek.

Én azt mondom, ha a változást a tested használatára, a természetes mozgásokra alapozod (nem PowerPlate, nem hájrezegtetés, nem izzasztó fitszerkezet, így értem), akkor hamar meglesz az edzettséged, és nem fogsz félni a futópadtól, és semmitől sem fogsz félni, ami mozgás, ugrabugraság. És akkor nem fánkok meg sült krumplik fölött filózol, magyarázva magadnak, hogy “megeheted, nem bűn”, “engedélyt adok”, egyáltalán nincs a kajával bonyolítás, körömlakkozás a nassvágy helyett (!). Eszed, ami otthon van, és otthon csak minőségi, a javadat szolgáló, finom (!) étel van, mert így döntöttél, mert dönthetsz – és amúgy az életedet éled, nem a tested köré szervezed a tudatodat.

Mert ez az élelmiszerkínálat, mögötte az ipar és az egész városias életmód beteg, eltorzult, ridegen emberellenes, és a beteg rendszerben beteg, szomorú életű emberek kínlódnak pótmegoldásokban, olcsó vigaszokkal, felelősséghárítva, és halnak meg szörnyű módon, miután évtizedeket vegetáltak.

Nincs más választásod, mint mélyen rendszerkritikusnak lenni, ebben a témában is. Nem a dafke póz miatt, nem az eredetieskedés miatt, nem a jópofa hangoskodás miatt mondunk nemet, Szövetszöcske, és nem is azért, hogy fasza legyen a blog. Hanem mert az az élet, amit a bejárt utak kínálnak, szar, és nem akarunk olyan életet. Itt most sikerült leírni tömören, miről szól a blogom, az egész kritikus jellegének az alapját, de talán azt is, hogy miért olyan ingerültek tőle néhányan.

Én erre az eldeformálódottságra mondok nemet, és ehelyett választottam azt, amit élek, és ez egyszerű. Semmi különös nincs benne, csak azoknak egzotikus vagy fura, akik nem teszenek a testükért semmit.

Csak fel kéne nőni.

*

Noha én, back to the topic, én nem voltam sose komolyan evészavaros. Nekem pajzsmirigy-túlműködésem volt húszéves koromtól. Akkoriban, a legdurvább időszakban ettem napi 6-8 ezer kalóriát, és csak annyira híztam meg, amit a régi képeken látsz.

Ma rendben vannak a pajzsmirigyértékeim, pedig ez egy nagyon makacs autoimmun betegség. Immár a véradás is kimondta, hogy nem vagyok többé pajzsmirigybeteg. És most eszem egy nap 3-4 ezer kalóriát. Bűntudat nélkül, régóta. És nem hízom. Miért? Mert a zsírmentes testtömegem magas, az izom enni kér, mert folyton gyaloglok, biciklizem, és mert naponta intenzíven mozgok.

Egész életemben két pofára, rengeteget ettem, gyakorlatilag bűntudat és fogadkozás nélkül. Kívül maradtam a poklon. Nem zavart a kajálásom, a súlyom igazán.

Kamaszként szeretethiányból ettem a mazsolát, voltak nagy falásaim, de aztán az élet jobban érdekelt, annyi minden történt, volt miben megélni agyamat, szívemet is. És amikor azt mondtam, hogy most lefogyok, akkor elkezdtem sportolni, kevesebbet enni, és lefogytam. Ez háromszor volt életemben. Máskor nem érdekelt a téma.

Szóval nem és nem tudok mit mondani azoknak, akik zugesznek, akik szégyellik, akik életmódváltva is kóllára vágynak, édességet akarnak, helyettesítve, hajdinából.

Kelseynél, ezen a blogon és Ducidíványnál olvastam a táplálkozási zavarokról, és itt a blogon is volt egy döbbenetes rovat a régiekkel: evészavar

A diéták nem működnek, azt mondja Kelsey és ez a ma divatos, angolszász–feminista narratíva.

De bizony, működnek. Szinte minden diéta működik. Te nem működsz. Nem csinálod, feladod, és ráfogod a nyuszira.

Akármilyen a környezet, az előéleted, végső soron te kellesz a jó életedhez. Te mész sportolni, te döntesz, te engedsz a jégkrémevésnek, te halogatod, te költöd másra a pénzt, te nem veszed komolyan, te sorolod a mentségeket.

 


Tagged: attitűd, életmód, evészavar, kelsey miller, kritika, miért?, reakció, sport, testkép

figyelemelterelés

$
0
0

Ami viszont nagyon megfogott ebben a könyvben: amikor az önismereti útján Kelsey rájön arra, hogy egész életében nem volt jelen a pillanatban, a valóságban: mindig énekelt, hallgatott, olvasott valamit, evés közben filmet néz, nyomkod, telefonál, elalvás előtt hangoskönyvet hallgat, belealszik. Kiskorában “musicalmániás”: ezerszer meghallgatja, aztán elénekli a komplett darabot a macskájának , “akinek nem volt választása”. Egyetemistaként filmőrült, mindig tele szívvel egy másik sorsban, másik életben – nem hagyja, hogy a saját élete legyen jelen a tudatában.

Csak ne kelljen figyelni arra, ami épp van. Az igazi ingerekre. Ringasd el magad.

Ismerős? Nekem igen is, nem is. Inkább nem, nekem ez a fajta kütyüzős önbizgetés, valóság-elrekesztés mindig gyanús volt.

Ilyen régen nem volt, és régen minden jobb volt. Durván civilizációs ártalom ez, és ami különösen ijesztő, hogy jellemzően technikai, virtuális az inger, amelyet szórakoztatásnak, unaloműzésnek szán az erre kifejlődött iparág, és amelyre irdatlan összegeket költünk.

Mert nem arról van szó, hogy valaki elvonul egy hegyi kolostorba a gondolatait rendezni, meg afrikai szafaritúrára, vagy raftingolni, és nem is arról, hogy facebook-szünetet tart. Hanem elborítja az agyát, érzéseket generáltat magának kívülről, drogszerűen, túlzóan, giccsesen bizgető ingerekkel. Hogy soha ne tudjon arra figyelni, ami körülötte van, vagy amire különben gondolna. Valóságos anti-flow, anti-meditáció ez, és irdatlan energiákat, pénzeket fordítunk e tevékenységekre.

Én a gyomortáji “jaj, nem”-emet nem tudtam volna így megközelíteni Kelsey nélkül, de azt régóta furcsálkodva figyelem, hogy körülöttem az emberek folyton

iszogatnak és rágnak valamit (moziban, fúj, szaga van)

nyomkodnak, ujjukkal görgetnek, lefele néznek,

számok, adatok, útvonaltervek bűvöletében élnek, ahelyett, hogy nekivágnának a napsütötte utcának Prágában, vállalva az eltévedést, a felfedezést, az offline-ságot, vagy egy nem várt zivatart,

“hallgatnak” valamit (háttérzaj, rádió, szar zene, beszélgetős műsor – én csendpártio vagyok, és még jógán, masszázson is idegesít a mesterkélt meditációs hangözön)

külön változat: sütnek-főznek, rokonokat köszöntenek fel, ügybuzognak fejbúbig merülve valaki másnbak az életében, és onnan lehet tudni, hogy ez nem igazi kapcsolódás, hogy felszínes dolgokban, szinte ürügyeket keresve teszik. Tehát nem mély beszélgetés, tartalmas közös program, hanem mondvacsinált ünnepek, események, pletyka, facebookozás, “megnézem, mi van vele”, protekciókérés és -nyújtás, “hivatkozz rám”, felszínes örök tevékenykedés nem is különösebben szeretett emberekkel, akikről szemrebbenés nélkül mesélik a rosszat is,

sorozatnéznek, filmeznek, fantáziálnak, mások életét élik, beleássák magukat ismeretlen emberek életébe (pletykaújság, celebspotting),

randizgatnak a neten, nézegetnek, társkeresnek, “az ember társas lény!” felkiáltással,

lakást csinosítanak, és itt nem a napi vagy heti vagy félévi takarításra gondolok, vagy a kéró racionális, ám meghitt berendezésére, hanem a full értelmetlen függönylecserélős, csipkeszegélyű párnás, kertészkedős, kerti törpés, giccsgyártós, “nőies” dekorálgatásra.

Némelyek hangoztatják, hogy bizonyos dolgokat, amelyeket én szeretek, ők unnak.

Nem vagy elég magadnak? Nem elég a valóság?

Nincs nagyobb gyönyörűség az önfejű, mámoros, céltudatos, aktív tevékenységnél. Amikor a meló nem büdös, sőt, nem is meló.

A “szeretem a tisztaságot” típusból, aki ezt hangoztatja is, én eddig mindig a hihetetlen üresfejű, üres lelkű, engedelmes, saját akarattal, tervekkel nem bíró mert aki tényleg szereti, az csinálja, nem beszél róla, és különösen nem ruházza fel morális tartalommal.

Nagyon nehéz erről lejönni. Kihúzni a füledből a dugót. Szézúgást, autódudát, villamossín-sikítást, emberi beszédet hallani – a valóságot.

Viszont aki a valóságtól fél, aki ilyen ingerekkel és tevékenységekkel letakarja, betemeti azt, amit különben élne, cselekedne, érezne, az elbutul, és elveszíti az érzlékenységét, alkotó energiáit, az önálló gondolkodását, illetve mértéktelenül megemeli ezekkel az ingerküszöbét. És akkor a valóság már valóban unalmas, kevés is, kontrollálhatatlan is. Egy musicalben mindig tudod, mi jön.

Kapcsolódó poszt:

túlingerelt gyerekek

Természetesen felteszem a kényelmetlen kérdést: kiütni magam, szaunázni, hajtósan, sokat sportolni is menekülés és figyelemelterelés.

Hanem van két fontos különbség az előbbiekkel (szerintem. Én nem tagadom, hogy a fentiek idegesítenek, kerülöm és lebecsülöm őket, viszont ez olyan mértékig személyes ízlés és alkat dolga, hogy értelmetlen ilyenről a vita).

Az egyik, hogy az edzés nem időfecsérlés, hanem roppant produktív tevékenység minden téren, akkor is, ha eredetileg menekülésként volt rá szükség, és akkor is, ha van, aki szerint “ez már” rögeszme és túledzés. Szóval ha pótcselekvés is, a leghasznosabb fajta.

A másik, hogy a sport nem letompít, hanem kiélesít és megindítja belül azt, ami fáj. Tudatnak, érzelmeknek, kreatív energiáknak, érzelmeknek nem elhallgattatása, elültetése, hanem életre keltése ez. Erőmegélés. Aktív, nem passzív folyamat, éspedig transzformáció. A legjobb posztjaimat hosszútávfutás közben, fejben írtam.

Ezt is:

csekliszt

Félmaratonra készülök, spártai fegyelemmel, napi edzéssel. Most ez kell.

Te mivel kötöd le a figyelmed? Mit ondolsz a figyelemelterelésről, a pótcselekvésekről? Te félsz az életed valóságától?


Tagged: életmód, önismeret, edzés, elv, film, miért?, rossz szokás, sport, vélemény, zene

annyi minden van, lett

$
0
0

Évi rendes szabadságomról ezennel visszatértem. Nem terveztem ezt a szünetet: életfordulat és megváltozott tudatállapot, valamint rengeteg teendő miatt alakult így, hogy nem tettem közzé posztot egy ideje. Írtam ugyan, mindig írok, de a sok szöveg, ötlet félbemaradt. Elsodort minden egyes nap, nem jutottam hozzá a nyugis, ám szenvedélyes, odaszánt leüléshez, Egy kicsit nem is bántam. Blogos történések, emberi viszonyok is letisztultak, megértődtek így, és a modorosságaimra, nem tökéletesen tiszta szándékaimra is rá volt módom látni.

De a szünetnek vége, jönnek a változatos témájú írások, továbbra is a magam érdekei és mindenféle érdekek, érzékenységek elé helyezem az igazság keresését. Eztán sem alkuszom sem nívóban, sem a szöveg kimunkáltságában, és a megszokott eltüések is lesznek bővséggel. 🙂

Hallgat a múzsa, vagyis az élet betömi a száját, még ha kiabál is. Újabban nagyon egyszerű az, ami blogra valóként eszembe jut: önmagáért beszél, semmi modor, semmi hatáskeltés, fifika és poén, csak ezt el kell mesélnem nektek – maga az élmény vagy a szemszög az erős, nem kell felfancyzni szavakkal. Mert, bizony mondom néktek, a trendi blogger úgy fancyzi fel a félbe-szerbe életét menő fordulatokkal, álságos önreflexióval és szövegmegoldásokkal, amint a megharmincasodott nők vásárolják a trükkös, ám fast fashion ruhákat és bizsukat. Jól néz ki, lehet ügyes – csak nem erős. És hát ügyetlen és átlagos az élet, milyen legyen, nem raftingolhatunk folyvást Alaszkában, csakhogy fancybloggert rohadtul zavarja, hogy az élete átlagosnak, mindennapinak tűnik. Nem egyvalakire gondolok, és nem is baj, ha ilyenek, csak én nem akarok már ilyen lenni. Nagyon sok hiúság és szerepjátszás eltűnt belőlem.

Megértés, feldolgozás, ügyintézés, várakozás. Nagyon jól jött most a több évnyi intenzív belső munkám, őszinteségem, a testem jó állapota, a kipihentség, kiegyensúlyozottság, mert éles helyzetek sem tudtak kibillenteni. Újabban irtó hatékony vagyok, ha menni kell, intézni, odaérni: a halál és a muszáj lendülete visz. Meg kell tenned, most van itt az ideje – ezt állítja nekem Tamás halála, amely különös fénytörést hozott. Felragyog az önműködő és magától értetődő, sokszor csak gyanított, tisztes távolból figyelt (mert heti váltásban élő) fiam. A lénye, a lényege, hogy melyikünkből mit hoz, és vele a múltam. Aztán, hogy hogyan élte meg ezt a nagyon megrázó pár hetet, mit kérdez, hogyan reflektál. “Most már mindig velünk fog lakni” – értelmezi éles eszű kislányom a helyzetet, miközben én még mindig kalkulálok azzal, hogy valamelyik nap Lőrinc pont nem lesz velünk, mert a gyerekelfelezés is szent tehén volt tizenhárom éven át. Be volt osztva ama hétfőre is, neki ott kellett volna lennie, ez így van, akár a csillagok járása, és az őt oly igen szeretők nem törődtek azzal, mire lép be, mit talál, és én ezt nem tudom megbocsátani, és ezért kellett nekem felelősnek lennem és nekem mennem oda.

A múlt. Felbuzogott a múlt, váratlan lelki történések, megértések, reflexiók és beszélgetések vannak most. Egyetemi éveim, véleményeim emberekről, a saját értelmiségi identitásom, emlékeim, és az abból való kitekintésem, “demokratikus” próbálkozásom más közegekben, olyanokkal, akik nem értenek. Mintha megráztam volna magam: dehogyis, tévedés volt, ez nem én vagyok. Ki vagyok én?

Az ő személyének, tragédiájának a megértése, a hallgatás, a tabusítás, a családi titok, és komolyan meg vagyok rendülve, és nem neheztelek, mert nagyon szar lehetett így élni.

Volt ez a nagy tilalom, ez a nem lehet, amit rám erőltetett, jóval a racionális okokon túl, hogy én nem léphetek be abba a lakásba, ahol valaha éltem, és ahol a fiam is él, ha épp ott van. Nekem ott nincs dolgom, mert én őt rútul elhagytam. Nem így volt, és mégis elhittem, illetéktelennek éreztem magam ott: az egész ne is legyen, kiiktattam az agyamból. Most beléptem. Mertem, merek. Kellett. A tabunak vége. Nincs már mitől félni.

Kibuktunk az ajtón a fiammal akkor, vasárnap este, amikor utoljára láttuk élve. Remegtem, folyt a könnyem: ilyen állapotban van, és mi még mindig félünk tőle!

Féltünk – és szerettük és méltányoljuk és megbocsátottunk neki, ami nem jelent tagadást, és szerettük volna, ha nem lett volna neki rossz. De rossz volt neki, az élete utolsó évei, és az utolsó napok is, és ez nem sorscsapás volt, sajnos.

Általában a halálélmény, Jánosé is, és a felelősség, az emberi nagyság, a szeretet is foglakoztatott erősen. Az ő emberekkel való viszonya: kezdő írók, a hölgykoszorú, a barátai és kollégái. És az asszonyok, akiknek egyike vagyok, bár nem a legfontosabb és nem is az utolsó, de gyereket vele, neki én szültem csak, és ő tényleg úgy kezelte, hogy neki. És az asszonyoktól én úgy, de úgy féltem, belém kövült az ellenszenv, a gyerekesen szenedélyes utálat, a féltékenység is, most pedig beszéltem mindegyikükkel, nagyokat is, és meglepő a közös tudat, a szövetség, hogy ugyanazt éltük át. Az utolsóval különösen nagy, érző, támogató beszélgetések. Kedden lesz a temetés.

A gyerekeim. Juliska nem otthonoktatott magántanuló azóta, pont azóta, hogy olyan hangulatosan jellemeztem a kora őszi napközbenjeinket, tudhattam volna, hogy ez nem megy sokáig. Most a párhuzamos osztályba bejáró magántanuló (mint ilyennek, joga, ám nem kötelessége az órákon részt venni, és nem osztályozzák). Amíg szereti, marad is. Dávid jól van az ő teljesen más tanítónőjével, minden okés, csak nem találja a kisbetűs írásfüzetét. Focizik.

Éles lett az élet, az élet színei és értéke most. Mintha a testem forradalmi változása folytatódna a második szakasszal: a gondolkodásomban és az érzékszerveimben. Minden olyan eleven és színes, a falevelek, a reggelek, olyan értelmesnek érzek mindent. Nem ujjongva, de kifejezett antidepresszió ez. Kijózanított, ami történt: ne csak teljen az élet, hanem cselekedjünk, mert nem mindegy, nagyon nem, és nekem tényleg extrán kell rangsorolnom, azért is, mert nekem amúgy nem nagyon írja elő senki, mit csináljak, mikor, mennyire. A szabadság, amellyel élni kell tudni.

Nagyon fontos most a “minden rendben van, mi bajunk is lenne” közönyéből felriadva a négyesünk világa, közös dolgai. Nem vágyódom el belőle, nem hiányzik semmi, intenzíven élem meg az örömeit, és nem félek kiállni magunkért, egyáltalán: semmitől sem félek már. Tisztán látom, hogy nekem nem kell félnem, nem velem foglalkozik itt senki, hanem a saját kínjával, és azt is látom, hogy mindenki fél, tudom már, mitől, mert kiderültek a titkok, és hogy csak az az igazi dráma, amikor nem tiszta a lelkiismeret és nem mondható ki az igazság. És ehhez képest az én felszegett állam, tiszta lelkiismeretem és mindig-is-néven-nevezésem fontos érték és útravaló a gyerekeimnek.

Könyvek, filmek, színház. Sokat olvasok, mindenfélét, regényt (Heltai Jenő, Jókai Anna), irodalmi tanulmányt (Zsidó identitásképek a XX. századi magyar irodalomban), novellákat (Molnár Ferenc: A százados köpönyege, ez egészen zseniális) és persze sokféle újságot.

A négyzet (Ruben Östlund) !!!!!! ez egy döbbenet

Aurora Borealis (Mészáros Márta filmje)

Személy szerint egyre fontosabbnak tartom, hogy beszélgessek a felmenőimmel arról, hogy velük mik történtek.

Még akkor is, ha tudom, hogy ezek megszépülhetnek, vagy épp eltorzulhatnak az idő múlásával. Nekem lényeges hogy tudjam, a családtagjaim különböző helyzetekben milyen válaszokat adtak, hogyan éltek, miben hibáztak és mit csináltak jól – ezek sokat segíthetnek a saját jelenemben is.

Ezt mondja Törőcsik Franciska.

Megtorlás (Martin Koolhoven)

Színház:

Örkény, IV. Henrik I-II., Mácsai Pál

Soha senkinek (érzékenyítő tantermi színház, nagyon aktuális, mi a Tháliában láttuk), Scherer Péter

 

Életmód. A diétám kissé felborult, viszont tényleg csak kissé: a fő ételek ugyanazok, és a többiben nincs semmi mértéktelenség, kiéhezettség. Alkalmilag, ha jobb a békesség, vagy nem tudtam a kis igényes dolgaimat beszerezni, eszem, ami van. Rozskenyeret, flódnit, Gullón kekszet is, nem sokat. Ilyenkor zsírt kevesebbet. Jól vagyok. Nem híztam. Böjtölök 14-18 órákat.

Ami nem változott, az a nagyon sok sport, enélkül nem menne. A terem kevesebb, de olyankor megtoljuk. A szerdai úszás állandó. Sokat gyalogolok a hegyre. A múlt hétvégén pedig 2+5+10 km-t futottam a SPAR verseny rövidebb távjain.

Szombaton Dáviddal futok be.Vasárnap. Elég szarul lettem a végére, lezuhant a vérnyomásom, de lefutottam 1:09:57-tel. Utána két napot pihentem. Egy zúzós hasedzés még volt vasárnap délután a Reedben.

Megnéztem a maraton befutóit is, az élményről írtam az egyik kommentben. Megkapó emberi pillanatok: sok messziről érkezett sporttárs, karján gyerekével beérkező maratonista, végtaghiány, lesérülés. Nagy élmény egy ekkora verseny, sok mindent meg lehet figyelni.

Volt még egy fotózás, majd megírom, ha megjelenik az újság, és lesz még egy másik, most szervezzük.
#metoo

 

apró örömök

$
0
0

Most eléggé álmos vagyok, csak felsorolom a kisebbeket és a nagyobbakat. Kissé elméletiek és közéletre reagálók voltak a posztok mostanában, kevés volt a személyesség és a konkrétum, kivéve az utolsót, amelynek történetmagját viszont nem részletezem (az önismeret fontosabb is). Szóval, mivel tölti mostanában Malacka a napjait?

Az egészen hétköznapi, csendes, ám folyamatos öröm a bringám, a beállított fék, váltó és a felújított váz. A suhanás, az erő, a könnyűség.

Voltunk az Aranyanyu díjátadóján a BMC-ben, megható és intenzív történeteket láttunk: végignéztük a szociális dolgozó, pedagógus, orvos kategóriák jelöltjeinek filmjeit. Őszinte volt a tapsom és a figyelmem, megjegyeztem magamnak a díjazottakat, ugyanakkor nem tudtam szabadulni az érzéstől, hogy itt a túlterhelt nőket ünnepeljük és állítjuk be példaképnek, akik ráadásul többnyire hátrányból indultak, így még verítékesebb a futásuk, és persze a kimagasló szakmai teljesítmény mellett mindenkinek van a család, sok gyerek, plusz közösségi munka, némelyik egyedülálló anyaként, és ez erény. Bizony, ők a példaképek, viszont ez a norma is, ha nő vagy. És ez nagy elvi dilemmám, hogy én borzasztóan szeretném, ha a nők lelazulnának, ha mernék élvezni az életüket az önzés és henyeség vádja nélkül, csak úgy, maguknak is, egy jó könyvvel, lehetőségekkel, edzéssel, ha nem lennének kihasználhatók, nem az igazolná az életük értelmes voltát, hogy másokért dolgoznak és lemondanak. Ha nem akarnának mindig olyan rettenetesen segíteni és jónak lenni, ha több jutna pihenésre, egészségre, élményekre, kultúrára, továbbá ha a szakmáikban tisztességesen lehetne keresni.

Felöltöztünk csinosan, és én, mivel soha nem iszom, cheap drinker lettem, ami azt jelenti, hogy nagyon kevés is elég. Ezen az estén négy pohárral is, de már a másodikat, értelemszerűen, azért ittam, mert addigra már – egy pohártól becsípve – nem tudtam a mennyiségkérdést teljes helyességgel megítélni. Próbáltam valahogy beleszőni a társalgásba spontánul, már az állófogadáson, hogy betonból van a fülbevalóm (tényleg, kaptam), de nem jött össze. Találtam egy üres pénztárcát, és felfedezni véltem valakit, de nem ő volt. Láttam egy szuggesztíven szép férfit is.

Aztán. Vettünk a, mi tagadás, Joy-napok idején a húsz százalékos Libri-kuponnal könyveket. Mindenki ott volt, mindenki választott. Lőrinc film-alapanyagokat (A százéves ember…, Budapest Noir, Nesbo: A fiú), illetve filmismertetőset is (horroros), Dávid dinoszauruszos gigaalbumot, Juli meg pálcikakutyát. Rakovszky Zsuzsát szeretnék még, aztán végig is tudni olvasni mind.

Filmeket nézünk Lőrinccel, láttuk a Budapest Noirt, előtte A rettegés fokát és a Viharszigetet Scorsesétől, ma este a Spotlightot. Ő színházba is jár elég rendesen, sikerült elérni, hogy kaphasson szakmai jegyeket.

Volt egy emlékezetes szerdai úszás Katával, a pappal (most a medence hosszán járkálva olvasott) és a művész úrral. Tűnődve figyelem önmagam.

A nagy négyessel (B., G., D., K.) intenzív a kapcsolatom, az újabb időkből pedig szintén lett 5-6 erős barátság.

Szombat este (most, 18-án) tartottunk egy Tamást idéző összejövetelt azokkal, akik eredetileg az én társaságom voltak, és én az egészet, mint annak a múltamnak részletét, otthagytam, és el is feledtem a részleteit is azután, hogy egy szál pendelyben és vissza se nézve elmenekültem a bántalmazásból. Most együtt emlékeztünk, a temetésen beszéltük meg, hogy újra találkozunk. Érdekes ez lelkileg, megértős, megbékítő. Két hónapja dől rám a múlt, húszéves történetek, a teljesen másik életem részletei, titkok és régi emberek – bő fél éve és a saját döntéséből a fiam nevelőanyja is megjelent és fontossá vált az életemben, egészen megrendítő fordulat, mert sose beszéltünk, de ugyanazt éltük át.

Tudakozódtam a társaság régi tagjairól is, emlékek részleteiről. Voltak konfliktusok és vannak halottaink. Felolvastunk mindenféle, a közös intellektuális játékaink során keletkezett szövegeket, én abból a könyvből is, amit Tamás utoljára olvasott. Nagy harmónia volt a kicsikkel is, vendégváró falatokkal, sütikkel, kutyával. Minden olyan szép, egyszerű, működő volt. Mindig para, ha Közeleg A Dátum, de ez most elsimult.

Sokat fordítok mostanában: az Amiről az orvos…-ban sok cikk az én munkám. Jól kiismertem ezt a fajta, alter-egészséges angolt, meg a magazinnyelvezetet is, és érdekel a téma.

Volt egy fotózás a Reedben, szintén az Amiről…-be, ezúttal a közösségi edzésekről írtam, és a képek is ehhez készültek.

Megjelenek mint életmódváltó sikertörténet egy másik lapban is, elegáns ruhában fotóztak.

Nagyon jól vagyok most a testemben, minden érzékeny és energikus és működik, és a pont rám illő, vékony, de meleg kabátban, kicsit sajgó izommal, menő futócipőmben és csipkezoknimban (igen, most miért) fizikai élvezet belemenni a november levegőjébe. Azt érzem, erő van a lépteimben, azt érzem, én vagyok én, minden izmom külön és egyben, a jóleső feszülések, rugalmasság, nem fárasztó semmi, és még néha azt is, indokolatlan jókedvvel, hogy nem fogok meghalni (ez a második kérdés, mely lenyűgözi és foglalkoztatja elmém: hogy ennek a tudatnak mennyire van alapja, mennyire védekezés, és létezik-e érdem e téren, vagy csak Isten kegyelme. Majd megírom ezt is).

Látom a sorsokat amúgy, nagyon nem-megérdemlőseket, és azt is, hogy a harag és elromlás és sunnyogás oka milyen gyakran a szégyen. Hogy mondjuk az illetőnek, aki valaha szép reményű volt, nincs pénze, vagy nem és nem sikerül normális munkát találni, vagy lefogyni.

Egyébként nem hallgatom el, hogy nem annyira élesen jó a formám, a november 10-iki DEXA szerint sem. Majdnem 18 kiló az, ami nem izom és nem csont (zsír), a csontom viszont szépen, lassan növekszik: az első mérésen a body mineral content 2958, most pedig 3101 gramm. Ami sok.

Egy kicsit összekaptam magam, szedek újra vitamint, omega 3-at, kétféle proteint, nézettem vérképet, pajzsmirigyet. Leszedettem a fogköveimet, akkor már homokfúvás is, de 2-es árnyalat volt és maradt, nincs ezen mit fehéríteni. Kezdem amúgy öregesen nagy értéknek tartani a fogaimat, és örülni a nyugdíjemelésnek.

A szolárium nagyon jót tesz, a hajammal is kezdek kibékülni, edzés előtti este és edzés után pedig eszem célzottan szénhidrátot (ez banánt jelent, vagy rizst), egyébként hús, zsíros tejtermék és zöldség van, meg félnapos, 16 órás böjtök.

És megyünk családilag a  Rossmann Mikulásfutásra, december 3-án.

nincs bajom a vegánokkal

$
0
0

Ez az a poszt, amelyben nyilvánosan is leteszem azt az örök kényszert és önnyomasztást, hogy jó ember legyek, használjak a világnak, valahogy kihozzam a nagyon is pőre, nyomorúságos valóságból, hogy én aztán mennyi mindent teszek a jobb világért. Ez olyannyira áthatotta a huszon- és harmincas éveimet, hogy zsarolható voltam vele, és iszonyú frusztrálttá tett.

Ma már nem így van. Ma már el sem olvasom az ökotudatos magazincikkeket, hányok tőlük – két samponreklám között. Amúgy is, 1996-ban tartottam ott tudatilag, ahol ők most se. Ők aktív lépéseket javasolnak: VEGYÉL lebomlós kutyakakizacskót, SAVE THE WORLD feliratú, cuki, csini, csajos pólót, hibrid kocsit, és újrahasznosított papírból gyártsd ám a sem nem szép, sem nem öko karácsonyi dekort. Fogyassz! Mit csináljanak, ez kell az olvasónak. Én passzív módon, nemfogyasztással csináltam, amikor még elhittem, hogy számít. És ez nem magazinba való.

Most is csinálom, amúgy, it’s a must, csak már nincs ideológiai heve.

Nos. Kérdésre írom, három hétig érleltem a választ. Nincs bajom a vegánokkal, pontosabban nem dühítenek, hanem nem foglalkozom velük. Ez a helyzet. Annak ellenére nem, hogy két nagy hullámban próbáltak vitára ingerelni, minden előzmény nélkül, pusztán a ketogén miatt.

Kevesen vannak, azért se. Illetve jobb, ha nem mondunk róluk, nekik semmit. Csak tapintatosan. Még a jehovákkal vagyok ilyen, és ugyanazért. Velük beszélgetni nagyon kellemetlen, és nem azért, mert ők kimondják az igazságot, hanem ugyanazért, amiért a revizionista atyafiakkal. Nem akarod megbántani őket.

Az emberek nem gyűlölik a vegánokat. Az emberek nemigen tudnak a vegánokról, sajátos, zárt világukról és luxusszempontjaikról. Mert az elv luxus.

A vegánság ugyanis nem-elhanyagolhatóvá, vagyis politikai tényezővé azokban a kultúrákban vált, amelyek annyira jóllakottak és annyira ráérnek, hogy lakosaik hatvanezres masináikon üdvözülten fabrikálhatják otthonukban a porízű zabtejet, ha nem épp hatrétegű csomagolásban vásárolják meg a szupermarketben, hogy aztán le is fotózzák és posztoljanak róla. Sehr praktisch! Vagyis pont azok sóhajtoznak mások önzésén, kegyetlenségén és bírvágyán, akiknek a társadalma a korábbi évszázadokban és jelenleg is a legtöbb erőforrást éli fel és bitorolja más társadalmaktól és a teremtett világból. Ahol mindenkinek kocsija van, ahol mindenkinek tele a hasa és menő, piros szegélyű farmere van, megengedheti magának, hogy elhízzon a tetemes gabonafogyasztástól, mert a számítógép előtt nem baj, és ahol mindenki dizájnkávézóban reggelizik, ahol aztán felháborodik, ha tartanak mézet, mert az is kizsákmányolás. Az ilyen országokban szórólap-papírnak több fa fogy, mint épületcélokra a harmadik világban. Az ilyen országok évszázadokig és módszeresen zsákmányolták ki a világot.

Én is ennek a világnak a részese vagyok, és akárhogy magyarázom, bambuszbiciklizem, meg nemautózom, hihetetlenül pazarló üzemekben (művészfilmek, papírkönyv, illykapszula, maratonfutás Norvágiában) lelem örömömet.

Hallgatok. Nem akarok vitázni. Nekem csalódás, ha valakiről megtudom, hogy vegán, és onnantól tartok tőle. Elég szomorú látni, hogy haragszanak rám személyes konfliktus nélkül is. Nem járkálok a világban ideológiai konfliktusra éhesen. Viszont nem félek nem-diplomatikusnak lenni, mert ez a felismerésem, hogy letehető és leteendő a világjobbítási téveszme, hogy ez az egész átverés és pótcselekvés, felszabadító.

A vitának, még ha bele is mennék, nincs értelme, mert a húsevésem nem állítható szembe a vegánsággal. Én nem meggyőződésből eszem húst. De nem is sodródva, nem azért, mert mindenki ezt csinálja, meg mert ez kapható a boltban. Nem gondolom, hogy nincs tudata úgyse a halnak, nem is szenved. Biztosan szenved valamennyire. A táplálkozásomnak nincs ideológiája, hanem optimum, többféle szempont között. A fogyasztói döntéseimben ma már alig van helye a világüdve szempontnak. Nem azért nem eszem szemetet, mert védem a környezetet, hanem mert fúj. Az optimumnak, egészségemnek, jó közérzetemnek, kényelmemnek, a reális árnak ára van, és az árat az fizeti, aki nálam kevésbé csúcsragadozó.

Kíméletlen, igaz? Te is így vagy vele ám, ezerféle kütyüd, GMO-s szójaitalod, távolról hozatott karácsonyi ajándékod közepette. Mindenki így van vele, a rendszer foglyai vagyunk. Icipiciket feszegetünk csak rajta, szinte nem is tétel a szelektív műanyaggyűjtés, a tanyasi csirke, az adalékanyagmentes savanyú káposzta a szomszéd faluból. Csendben szedegetem össze minden kutyasétáltatáskor az összes cigisdobozt, műanyag palackot és energiaitalos dobozt, reflexből gyűjtöm a kupakot a beteg gyereknek (azóta már kétszer is meghalt), és tudom: oly mindegy.

Jobb ezt tudni, mint letagadni. Egy kincsünk marad: a tudás. Hogy nem verjük át magunkat, és nem gondolunk megoldásnak, jövővíziónak az elképzelésünket, hogy aztán másokat basztassunk vele. A meggyőződések nem erre valók. Az ideológiákat viszont erre használják. És nekem ez büdös.

Vannak vegán ismerőseim, akik minden előzmény nélkül felvetik az ő helyes életmódjukat és a mártírságot, hogy őket milyen sokan bántják, és nyomatják az ideológiát. Nagyon kellemetlen. Te akartál kisebbségi lenni. Menőnek gondoltad! Ne sírjál.

Érzelmileg nem lehet megközelíteni a témát, mert az érzelmek félrevezetnek, szükségtelenül és ostobán provokatívak, a céljuk, de legalábbis a jól látható kimenetelük az, hogy a hagyományosan táplálkozók megbántódjanak, beszóljanak, és akkor lehet visszavágni. Ez értelmetlen.

Például ez a tartalom az érzelmekre akar hatni. Nettó zsarolás, mégpedig buta, gyermeteg fajta, mert antropomorf érzelmeket magyaráz bele az állatba, persze csak a “cuki”, erre alkalmas fajtákba, meg a kölykökbe.

Belenézek a fotó szemébe, aztán a kezembe temetem az arcom. Hát hogyan lehet valaki ennyire primitív?

A bocik* cukisága is, általában az állatok antropomorfizálása rettentő önös, éretlen gondolkodásra vall. Az állatok nem cukik, és nem arra valók, hogy minket szórakoztassanak. Hogy videóra vegyük a merőben természetellenes közegbeli, “vicces” viselkedésüket. A házikedvences videók is ízléstelenek.

A világ üdvét sokan, amúgy értelmes emberek oly illuzórikusan képzelik el, hogy csak abbahagynák a húsevést a népek, kavargatnák a lencsét kuszkusszal, és akkor megoldódna az állatok elleni kegyetlenkedés, a környezetvédelem. Hát nem. Ma az életben maradás a cél, miközben az egyenlőtlenség döbbenetes méretű és egyre nyílik az olló. Feldughatod a meggyőződésedet, nem válasz semmire. Pont a kis igényű, a világ erőforrásaiból arányosan, keveset igénylő népek nem vegánok.

Ez szerintem állati ciki, eredeti angolban is. Harcba hívják…? Légy szíves, ne képezz belőlem csoportot, amíg nem tudod, én miért így döntöttem. (Nem is fogod megtudni.)

Érdekesképpen én fel tudom fogni, hogy nem mindenkinek ínycsiklandó a szalonna, a hal, a steak.

A bacon az egyik fő jelkép, amivel harcba hívják a vegánokat. A zabálást, a dekadenciát és az önzőségüket szimbolizálja, ami pontosan az ellentéte az önzetlenségnek, a pillanatnyi vágyak kontrolljának és az áldozatvállalásnak, amire a vegánok törekszenek. A bacon az nagyon zsír! Igen, az. Egy darab zsír. A saját ürülékükben szenvedő állatokról levágott darab, szárazabb, mint az útszéli kutyaszar, rágós és szánalmas. Közben ezek az állatok olyan okosak, mint egy hároméves gyerek.

Az emberek rettenetesen önzőek és nem szeretik a változást. Különösen akkor, ha a változás áldozatvállalást jelent, vagy az azonnali “jutalom”/öröm elhalasztását.

http://veganinja.hu/az-emberek-gyulolik-veganokat-freud-segithet-megerteni-miert-1/

A megjegyzések többsége visszavágás a kéretlen térítésre és ideologizálásra, amit aztán elő lehet adni úgy, hogy titeket bántottak, általában bántanak, mindenki bánt.

A net nem a valóság. A trollok és a nickek nem azonosak az emberekkel. Ha nyilvános fórumokon hinted a gondolataidat, amelyek ráadásul provokatívak és kikezdik a status quót, akkor paranoiád alakulhat ki.

A kérdés az én tevékenységemben úgy merül fel, hogy bejelentkezik valamelyik cikk nyomán vagy a facebookos oldalon egy vegán, aki belefáradt, elakadt vele és nincs is jól. Itt jegyzem meg: nem csak az van, hogy nincs kedvem a szürkés, fura masszákhoz. Fontosabb, hogy a meggyőződéses vegánok már ránézésre rosszul vannak: vagy izomtalanul aszottak, vagy elhízottak, éspedig azért, mert nem az egészséges, melós, sokzöldséges-sokmagos verziót űzik, hanem az irodai fajtát, amire a német azt mondja, hogy pudingvegetáriánus. Sajnos, az anyám leépülésében is szerepe van annak, hogy soha nem evett húst (emiatt altatták túl az egyik műtétekor). Továbbá hiánybetegségekkel küzdenek, és rengeteg macera nekik a vegánság, aztán még kétszer ennyi energiát tesznek abba, hogy érveljenek, magyarázzanak, védekezzenek – és láthatólag élvezik.

Vannak, akik esetleg nincsenek nagyon rosszul az állati eredetű fehérje és zsír nélkül. Közülük egy = 1 olyat ismerek, aki kicsattan és komoly sportoló.

(javítva. ment az árulkodás 🙂 )

Szóval, én egy ilyen kérdezőnek biztosan nem fogom azt mondani, hogy egyél még több növényt. Nem működik, és nagyon bele lehet fáradni.

Nem akarom azt mondani, hogy a húsevés nem fáj a földnek, mert fáj.

Nem akarom nekik megmagyarázni, hogy ők is szennyeznek, ártanak (amúgy is nyilvánvaló). Nem mitizálom, esztétizálom a húsevést, hogy ősi meg vadász meg rituális. Nem poénkodom a disznóvágáson, nem magyarázom, hogy ezek az állatok ezért élnek, és hadd szóljon, de vicces (ezt G. csinálja, “ja, vegán? hát akkor én eszem kétszer annyit, emiatt állat ne maradjon életben”). Viszont nem dőlök be a giccsnek, és nem tanítom giccsre a gyerekeimet. A giccs ciki. A giccsnek még értelme sincs, ellentétben egy marha levágásával.

Van olyan barátom, aki a Testről és lélekről után hosszan nem evett húst. Én viszont a film után megnyugodtam, hogy csak ennyi a halál. A tartás elég kíméletlen, de a leölés nem rítus, nem vergődés, nem pálinkától homályos sintér kergeti a visító jószágot. Minimális szenvedéssel jár – épp attól, hogy ipari. Ha ilyen egy modern vágóhíd, ezzel a résszel jól állunk. Nem humánus, de az állat nem humán lény.

Becsülöm, ha valaki szeretné a világ mindenfajta szenvedését csökkenteni, ezzel kapcsolatban nincs bennem cinizmus. Csak ne legyen nyomasztás belőle. Mert szerintem az egészségi rész hatalmas önbecsapás, és ha nem egészséges, akkor nem tud morális lenni.

Nem biztos, hogy én nagyon jó ember vagyok. Ha gondolkodsz és őszinte vagy, ha nem félsz a valóságtól, ha elegendő minőségi irodalmat olvastál, akkor nem is az az elsődleges, hogy konvencionális értelemben, mások normáinak és szempontjainak megfelelve jó legyél. Amióta nem akarok olyan nagyon jó lenni, mutatni, hogy jó vagyok, jobb ember vagyok.

 

* Bari, nem boci, oké.


az én karácsonyom

$
0
0

Hát… megtörtént. Csak behúzott. Pedig nem akartam, nem tettem érte, mi több, ellenálltam, mert annyira kötelezőnek, közhelyesnek és tékozlónak éreztem. Engem pedig irritál minden, ami nem valódi, ami melós, ám kiüresedett. Ami kifelé szól.

És mégis megtörtént. Hogy lehet ez, honnan jön ez, miféle entitás?

Nem úgy vagyok karácsonyszkeptikus, hogy másokat akarnék megszólni vagy minősíteni, hanem pontosan látom, hogy nekem mihez van (maradt) mostanra erőm, idegzetem, kedvem. Tehát nem póz, hogy “jaj, ne”, és nem másokkal kapcsolatos. Inkább a lélek sikolya, illetve a szabadsággal függ össze.

Már a hónap közepén is tradicionáliskarácsonyellenes, ám pihenéspárti érzületek vezéreltek: akarva, fáradozva, szervezve, tervszerűen idén már nem szeretnék ún. ünnepelni. Illetve lesz, ami lesz, és az legyen. Meg hát a gyerekek biztos kinyúzzák belőlem, azt megcsinálom minimálverzióban. De hazudni magamnak nem fogok: én nem élvezem, ellenben giccsesnek és fölöslegesnek tartom, nem csak a lakásdekorálást vagy az ún. karácsonyi étkeket, hanem még az ajándék becsomagolását is. Műsornak, teljesítendőnek. Az ajándékot nem, az dől belőlem, karácsonykor is, máskor is. Szeretem, ha örülnek, nem számolgatom, mi hol olcsó, és nem bánom, ha tárgyaknak örülnek (én túlságosan lelki alapon nőttem fel). És az Ave Mariát, dicséreteket, a komolyzenét általában, a művészeteket nem tartom fölöslegesnek, a pihenést sem, szóval nem vagyok karácsonyellenes mindenestül. De ezek meg a kicsiknek nem számítanak annyira, őnekik még az a varázslat, ami nekem már terhes és üres és műanyag, és az fölösleges vagy át nem élhető, ami nekem megrendítő élmény (az Albertina is, egyébként). Szóval mi lehet a közös nevező?

Az egész Rudolf–Jingle Bells témát, a rábeszélősdit, a kereskedelmi jelleget nem akartam. Azon izgulni, megérkezik-e a futár. És velem nem költetik el manipulatívan az összes folyó összegemet, az is tuti. (Az idei mérleget és adóbevételeket javítandó, átutalták a januári családtámogatást 20-án…) Majd szépen, 28-án vagy 2-án megrendelem azt, amit kinéztem (sportcucc, természetesen). Nekem az az ajándék, hogy ugye, úszunk egyet? És leléphetek futni?

Le is léptem, sütött a nap.

Eredetileg nektek is ilyeneket írtam, még dec. 19. körül, hogy tudom, hogy nem teheted meg, mert elvárják, meg bensővé is tetted, hogy szarul érezd magad ezek nélkül, meg van valami önbecsülése is annak, hogy olyan igazán szép a lakás, hatalmas az ajándékhalom és lukulluszi a nagybevásárlás eredménye megsütve, kitálalva, de amennyire teheted, a lelki békéd érdekében hagyd a dagadt ruhát másra! Ne kínlódj az ajándékokkal, vegyél neten színházjegyet!

Túl kellett lenni az ilyenkor szokásos iskolai gyötrelmeken: felkelni minden sötét reggelen, nem elkésni, ehhez gyakran a meredek úton stoppolni. Ünnepi műsoron szép ruha legyen. Hó: kesztyű, vízhatlan cuccok, váltóruha, ezeket mosni is, cipőt pucolni naponta (folyton kint vannak, szerencsére). Elmaradt különórák miatt korábban odaérni értük délután. Karácsonyi vásáron besegíteni (Dávid osztályának), kihúzott osztálytársnak ajándéka legyen, és becsomagolva is. Egy adag diós linzert is sütöttem, Julis segített. Aztán, holmik hazahozása. Bécs elkészületei, összepakolás, újságok és könyvek legyenek, kutya ellátása, és meglépünk.

Bécsben másképp rohantak, annak nem voltunk a részei, meg a belvárosban nem volt ez a kispénzűeknek szánt, lehúzós, dömpinges jelleg. Kedves, szociális gesztusokat láttunk: a boltok előtt grátisz kirakott maradékok, étel és áru is. Szék kirakva a kéregetőnek. Az ÖBB mézeskalácsot oszt a pályaudvaron 24-én. Nyugisan veszik át a gyerekeim, mert a 19 eurós vonatot persze lekéstük. De nincs bajunk ebből sem. Karácsony van.

A gyerekek izgatottan számolták a napokat, kérdezősködtek, mi hogy lesz, én meg tömtem vissza magamba, hogy jaj, ne, vagyis ne úgy, szokásosan, mert nekem ez csak stressz, pénzkiadás, meló. Pihenjünk és legyen nyugalom.

Találok egy sörösdobozt, kidobom, és ott van a szemetesben minden, amit utálok: hatalmas, díszes csomagolópapírok letépve, The Body Shop és más plázamárkák előre csomagolt tusfürdőszettjeinek maradványai, a tipikus lélektelen, semmire sem jó. Szörnyű. A girland is szörnyű, a műfenyő is szörnyű, a köteles, díjcsökkentett telefonhívások is szörnyűek. Viszont egy-egy régi ismerősnek, mert pont ő jutott eszembe, képeslapot írni nem szörnyű.

Tele vagyok vallásos hangulatokkal, énekekkel, szövegekkel a múltamból. És már évek óta nagyot sóhajtok az áldott és a kegyelemteljes szavaktól is. Ha én mondom, akkor szándékosan szekularizáltan, a pihenésre és a nyugalomra koncentrálva fogalmazom meg a köszöntést, mert felismertem, hogy ez a lényege.

Ünnepi és névnapi köszöntés címén, egy fél kedvesség és egy egész szemrehányás után apám ezúttal nem vallásilag erőszakol meg. Nem hiszed el, én se hittem: mint elgondolkodtató kis írást, miniszterelnökünk buzdító sorait csatolja. Fotó is van. Soha nem élvezkedtem azon, hogy milyen az az arc, de basszus, ez erős. Tudja-e apám, kinek ír, az mit gondol, mit szeret? Vagy sosem az érdekelte? Miért nem lehet engem legalább ezekkel békén hagyni?

(Tudja. Minimum a blogról. És nem veszi figyelembe. Ez a legirritálóbb: a láthatatlanság.)

A séta havas tájban (hol van olyan?), az nem szörnyű. Egy váratlan, apró gesztus. Hogy lehet örülni annak, ami nem kötelező kör…! Szabadon, önkéntesen írok, válaszolok, köszöntök és ajándékozok én is. Vagy az ottragadós, átborozott este, pompás étkekkel (a maestro azt hitte, már nincs a Kopárból, de talált egy doboznyit még valami kupihalomban, ezt írtam már? És megittuk ketten).

Aztán hazaértünk, és, akárhogy is ellenálltam, este megtörtént a karácsony. Egyszer csak, mint Pettson és Findusz, egy igen szép, ezüst levelű jószággal haladunk a fiammal, ő elöl, a növénytetem meg középen, és röhögünk. Fél 3-kor sikerült beszerezni, azzal az intencióval, hogy ha már nincs, akkor nincs, nem baj. És milyen szép lett, valahogy.

Aztán ettek valamit a gyerekeim, én meg ittam egy whiskyt, és olvastam zsibbadtan, ún. bekuckózva egész délután. Ők meg filmet néztek, legóztak. És aztán valahogy odaálltunk a fa alá.

Mennyire karácsonyi jellegű csak kinézni a vonatablakból a napsütésbe, öt nyelvű utastársak között, és magam elé mosolyogni, szinte zenben? Senki nem rugdos, mindenki puha, kedves. Elmélkedém a régi közérzeteimről a vasúton. Tud minden puha, nyugodt, egyszerű lenni. Nem kell elszámolnom senkinek, nincs frusztráció, nem kell védekeznem, vigyáznom, kilátszik-e az énem. Aki körülöttem van, az így elfogad, semmi megjegyzés, szócsata, neheztelés, és ettől én már jól vagyok. Belül volt a rém, a szorongás, jövök rá hirtelen. Minden apróságtól úgy kiakadtam, olyan káosz volt valahogy. Nincsen semmi baj… én élem az életem, én vagyok benne, én irányítom.

24-én délre hazaesni? Egy nagyot biciklizni, meditatívan az alkonyatban? Ottmaradt a jószág a karácsonyi vásár után a suli előtt, elhoztam a tavaszias szentestében. A buszok már nem járnak.

Három dicséretet tudok, ennyit ők is kibírnak. Aztán örülhetnek a legóknak. Julis kapott egy nagyon puha takarót, erre vágyott, meg az eltört helyett egy új baglyos bögrét. Egy kis bor után Bob Dylant, majd Elvist és Michael Jacksont hallgattunk a fiammal, aki bármit összerak, megtalál a neten negyed perc alatt, és az akusztikus örömöket ugyanúgy érzi, mint én, sőt, ezek már erős emlékei is. Közben olvastam mindenfélét: a Narancsban a Nádasdy-interjút (érdekes, de nem érzem annyira árnyaltnak és innovatívnak, mint máskor), meg az Alibi hat hónapra című gyűjteményt. És csak annak írtam (vissza), akit valóban szeretek, és ha úgy alakult, nem is azonnal.

És milyen a tavalyi megaláztatás után tényleg nélkülük, megkönnyebbülten tölteni a karácsonyt? Ostoroztam magam tavaly: miért futok én bele mindig nyitott szájjal a (cenzúra)erdőbe? Kinek, miért csinálom ezt? Senkinek nem jó. Csak hát félek, igazodom folyton. Én veletek nem vagyok, nem lehetek én, szerepet kell játszanom, és ez fojtogat. Annyival jobb így.

Talán attól tud mégis különleges érzület lenni, hogy mások is karácsonyoznak, és ennek van egy erőtere, amiben mi is benne vagyunk, ülünk a hátán, nem is kell semmit csinálni. Legalábbis három napig tuti nem keres senki, nem kell sehova menni, nem várja el senki, hogy intézzek valamit. Ha nincs tej, hát nincs, nyitva semmi nincs. És biztosan nem kell korán kelni. Üresek az utcák. Lehet, hogy ennyi is kiadja?

*

25-én nyitva van délelőtt a törzscukrászda, leugrom a kutyával bejgliért, amelyet nem tudok elképzelni úgy, mint valamit, amit valaki megsütött, kevert, belekent stb., de forrón sem, csak késztermékként, mintha mondjuk fán teremne. Érdekes. Pedig sütöttem már. Juliska jobban szereti a mákosat.

És látom odafele, hogy az amúgy üres utcán mennek ezek a családnak nevezett formációk a köteles rokoni látogatásra. Apa cigivel és egy babahordozóval (mózeskosár) elöl törtet, benne ajándékok becsomagolva, mögötte, arabos pár lépéssel lemaradva, a csecsemővel a vállán az asszony. Így mennek, mert menni kell. Minden megvan, felöltözve rendesen, ajándék, nagyik, valahol kocsi, jólét, csak szeretet nincs. Halál idegesek mindketten, de a karácsony ilyen, teljesíteni kell a karácsonyt, és végigjátsszák az estét ott is. Jaj, volt ilyen is, de utáltam, menni úgy, hogy neheztel, nem szól hozzám, én is majdnem sírok, megint ugyanaz van, elvárják, visszanyelem. És valahogy mindig a nagyik kedvéért volt az egész. Anyósom kioktatott morálisan és elfogultan, ítélkezve a fa alatt a saját otthonomban… én pedig leléptem kutyát sétáltatni, és sírtam, és nem mentem vissza, amíg el nem ment.

A Kopasziig elfutni a napfényben, és vissza, a hosszabbodó alkonyatban, rövidgatyóban, hm! Ez az én nagy ünnepem.

És nincs semmi para a kajálással, nem kell erővel-elhatározással tolni, “vigyázni”. A testem a mozgást és az alvást éhezi – édes, nehéz ételeket nem. Nincs is olyan kajadömping. Lőrinc vásárolt be, míg mi vonatoztunk, és ő mit vett? Bájosan hétköznapiakat: tejet, kenyeret, sonkát, sajtot, egy kiló csirkemellfilét, doboz müzlit a kicsiknek. Van még narancs, vaj, meg aprított, fagyasztott vargánya, illetve olaj, krumpli és sok fűszer. Meg persze csoki, sokféle és extra. Ebből nem lehet túlenni. Egy szem konyakmeggy (ez a titkos perverzióm), egy pohár bor, egy belga praliné, ez az én szentestém, amúgy meg csirkemell, gombás raguban és sok sült sajt. Eltűntek ezek a zavaros, kiéhezett késztetések. Több ilyen témájú cikket olvastam a szokásos fitneszlapokban, és ez annyira nem én vagyok, ez a “jaj, nehogy, inkább salátát”. Inkább semmit. Vagy sokat, akár, tök mindegy, nem fogom magam nyomorgatni, szarul érezni. De nem is lenne miért. Régóta nem “fogyózom”, és nem “vonok meg” magamtól semmit. Amit nem eszem, azt nem is kívánom, ilyen például a szaloncukor, a fehér csoki. Autentikus, túrós és almás bécsi sütiken azért elgondolkodtam, ettem egy gesztenyés kombinációt Schönbrunnban, az egy évre elég volt. Szóval kedvvel és bőséggel eszem, és sokat sportolok, mert az az, ami hiányzik, ha nincs. Nem tudom, mi öröm van a túlevésben, beteg egy állapot.

Viszont gyógyítható. Semmi nem maradt abból, hogy befalom fölösen, csak mert ott van, csak mert kínálnak, és még egy kis ez, egy kis az, nem bírom abbahagyni. Nem érdekel, más mit eszik, hogy néz ki, vagy hogy én hogy nézek ki a számára, az “alakom” vagy az étkezési szokásaim. Végre nincs rajtam a tekintet. Egyetlenegyszer sem kellett mostanában kínálást visszautasítanom, vagy elmagyaráznom, hogy én nem eszem ezt vagy azt. Nagyon sok lelki energiát takarítok meg és fordítok másra így.

Nő a fény. Olvasóm ilyen fotót küld Dániából, és, igen, ez a karácsony nekem, épp semmi girland meg izzósor:

tenger is van a háttérben

köszönöm

Boldog karácsonyt, stresszmentes családozást mindenkinek!

árnyékok és kísértetek

$
0
0

Most már úgy mondhatom, hogy több évre visszatekintek: örülök, hogy nem követtem a programot. Nem is tudtam róla, meghaladván jöttem rá, hogy a szocializációm üzenete nekem, lánynak/keresztény neveltetésűnek/tanárnak/anyának/mimég? a következő:

nem illik jól lennem: nem is jár. Akkor vagyok morális lény, ha rosszul járok és rosszul érzem magam, ám ezt heroikusan jól viselem. (Ez persze paradox, mert nem lehet jól viselni hosszú távon. Nem tudtam még, hogy a hiány és a frusztráció milyen mértékig rombol.)

igazán értékes ember nem szöszmötöl sem a kinézetével, sem testével, jó az úgy, ahogy van, Isten adta, nem csicsázunk (műköröm, bizsuk, ruhavásárolgatás, csajos mérlegelése annak, hogy mi a nőies). Önkorlátozni meg erőfeszítéseket tenni a testem érdekében ne kelljen, mert az felszínes, illetve dogmatikus, és ezeket olyan emberek űzik, aki én nem vagyok, mert én más vagyok, ún. tartalmas ember,

majd csak lesz valami, sose halunk meg,

én nem leszek beteg: a hivatalos egészségi intelmek pl. a szív- és érrendszeri betegségekről vagy a diabétreszről öregeknek és unatkozó control freakeknek valók. Poros, iskolás tanácsok, ellentétesek az élet élvezetével. Ők csak sántikáljanak, szedjék a szereket és vigyázzanak a szívükre, én fiatal vagyok, az is maradok.

Ilyen önkéntelen hiedelmeim voltak, rejtetten működtek (ezeket is úgy kellett kiszednem magamból, és biztos többet is fel tudnánk hozni egy terápiás beszélgetésen).

De egyszer csak, amikor már nem voltam olyan nagyon fiatal, sem termő ékes ág, ellenben végignéztem a férjem haldoklását, intenzíven szembesültem azzal, hogy ki vagyok én, mit akarok és hogyan éljek, hogyan gazdálkodjam egyetlen önmagammal. Én vagyok egyedül, nem fogja senki megcsinálni helyettem, nem foghatom másra. Megkönnyebbülten jöttem rá, hogy a fejemben voltak az akadályok: nincs annyi kényszer, mint hiszem. Továbbá észrevettem, mitől olyan rossz 50-60-80 évesnek lenni, ezt az egész passzív, beletörődő, frusztrált, nyomorgó hazai helyzetet. Egy életem van, skandinávul szeretném élni. Nem csak arról van szó, hogy ne legyek beteg, meg helyt tudjak állni még évtitzedekig, hanem nagyon, piszkosul szeretném élvezni.

Rajtam múlik a következő évtizedeim minősége.

Korábban, ha vágytam valamire, kívülről jövő hatásokat vártam: érzelmi élményeket, szerelmet, esetleg intellektuális impressziókat, majd én ezt meg azt fogom csinálni, talán, de semmi komoly. És valami soha nem körvonalazott végre-megengedhetem-magamnak, laza életstílust is vágytam, csinos kis bőrönd, nyugat-európai nagyváros.

Eddig láttam. Abban, hogy a mainstream eü tanácsok életszerűtlenek és porosak, mondjuk igazam volt, de akkor még nem tudtam, mi működik. (Viszont taszított, gyanús volt a hagyományos szöveg, meg a margarin, és ezért is mindig is vajat ettem, és sok tojást.)

Szóval jó, hogy változtattam. De az új életem, a testi-lelki kivirágzás és tudatosság körül mindenféle gyanús jelenségek ólálkodnak ám.

Ott oson a régi énem. Aki még mindig vissza-passzívodik, még mindig nem hiszi el, mire képes, még mindig élhetőnek tartja, hogy ő hever, és emlékszik a jégkrémgyönyörre. Nagy szerencséje fiatalkoromnak, hogy a gyorséttermi ételek és kóla nem szerepelt benne. Heverni jó, egyébként, de sajgó izmokkal a legjobb heverni. Az a jó, hogy erősebb a célom, valamint a mozgás és a közösség vágya a beidegződéseknél, és kognitív tapasztalat is, hogy egy huzamosabb passzív időszak tespedtté tesz. Nem jó érzés, nem éri meg.

Értetlenség. Hiába nem tolom neki oda. Hiába öltözöm visszafogottan. Már nagyon cseles vagyok, kussolok, de ő akkor is olvasta rólam valahol. És mondja, mondja. El akarja rontani, jövök rá. Ismeretlen neki, idegenkedik. Ott vannak a normák, amelyek valamennyire rám is hatnak: hogy mások hogy élnek, mi számít megszokottnak, ki nem lógásnak, és miért jár fejcsóválás.

Szoktak engem aggályosan figyelmeztetni, főleg az étrendem veszélyeire és a túledzésre. Az előbbit nem tudom komolyan venni, mert körülbelül sem tudják, mit és miért eszem, illetve nem eszem, nem értenek hozzá, és nekem nem kéne az ő közérzetük, állapotuk. Pedig gyakran jön ez a mindenből lehet, de keveset, meg a gyümölcs egészséges, a ne vonj meg magadtól semmit, és az XY is, amikor… (aki tök mást csinált, butus is volt) kezdetű történetek. Nem szeretem, ha hülyének néznek, és az okos, ám általános jótanácsok sem illenek rám.

Ami a túledzést illeti, ezt komolyan nem értem. Egy csomó mindent csinálunk csak azért, mert jólesik, tékozló és ártalmas dolgokat is. Én edzek. Sehol, semmilyen negatív hatását nem látom. Csak a passzívak szemében túledzés, amit csinálok, mert ők nem szeretnének, nem bírnának ilyesmiket. Évek óta heti 3-6-szor edzek egy hosszabbat, ott néha a határaimat feszegetem, és ez örömet szerez. Ez volna a túlzás? (Előtte pedig sok éven át heti 1-2-szer kocogtam, pár hetes kihagyásokkal, és minden nap bicikliztem, gyalogoltam és cipekedtem.)

Most maratonra készülök, amin többen meglepődtek, óvatosságra intettek. Ez a cikk is arra int, hogy vigyázzak. Nem az éri el a legjobb eredményt, aki a legtöbbet edz, ez fontos. De ez az életformaszerűen versenyző hosszútáv- és ultrafutók icipici táborának egy részét érinti. A hétköznapokban nem látom a túledzőket, a female athlete triad nyomait. Inkább a szalmalángot látom: azelőtt elég, kiég, megunja, hogy elért volna valamit. És náluk is többen vannak, akik szinte semmit nem mozognak, de az ilyen cikkekre persze beleng a mutatóujja, hogy na, ez ám a veszély, ő ezért nem is. Nem éri meg…

Az egyébként nagyon szomorú, ha valaki mindent alárendel az edzésnek. Éspedig azért szomorú, mert olyan az életük, hogy választani kell: edzés vagy család, maratonra készülés vagy munka. Ez a szomorú. Miért nem fér bele? Miért nem kalkulál mindenki (törvényhozó, munkáltató, férj) azzal, hogy bele kell férnie? És hát annyi minden belefér, a gyerek iskolájában meg a családtagokkal való buzgólkodások, netes időelbaszás, vásárolgatás, szóval kifogás ez.

Nem azt mesélem most, hogy a teljes munkaidős, bár egyedül élő futótársam-példaképem hogyan kel fel 5-kor naponta, hogy a 25-30 kilométereit rója. A valódi ok, amiért “nincs idejük” heti három félórás tornára sem: nem szeretik, nem szerették meg a mozgást. A nemszeretésből és a jogos önvádból, a “kéne valamit” állapotból pedig a sport nyomasztásnak, önsanyargatásnak és túledzésnek tűnik. Abban az életben, amelyet én a gyerekeimnek kívánok, jut idejük laza, könnyű, általuk választott, élvezetes, ám fejlődést is kínáló sportra, és nekik könnyebb lesz, mert nem kell majd helyreállítaniuk az elrontott testüket, betegségek fenyegetése miatt változtatni.

Jaj, csak túlzásba ne essünk. Szeretett lapom is előzékenyen nyugtatgatja az idősebb, konzervatívabb olvasót, hogy elég az, ha heti 4-5 ször sétálsz, nincs előnye kétszer ennyi futásnak. Sétálni persze jobb, mint ülni, továbbá elkezdeni nehéz, pláne ha sok a túlsúly, vagy fájnak az ízületek, de az igazán hatékony sport kemény és változatos. Annak az öröme is intenzív, és fejlődésre motivál. Nem csak pénzkérdés az, hogy a svéd nyugdíjas túrázik, nordic walkingol meg síel, inkább szemléleté.

Aztán, van a kinézet uralma, ez is ott oson és keserít. Gyakran vádolnak is, hogy amit én képviselek, az milyen felszínes, nyomasztó. Meg hogy hiába erőlködöm meg mutogatom, nem is jött össze… mert nem ilyennek, hanem valamilyennek, másmilyennek kéne lenni.

A tükörképem, a “bikinitest” nekem is fontos, vállalom. Csak én nem úgy értem a jó kinézetet, mint a szelfiken kínosan feszengők. Egyrészt, én a skandináv, nettó, manipulálatlan testet látom szépnek, amelynek az egészsége és természetessége néz ki jól, szóval műköröm, dús szempilla, agresszív smink, a méregdrága póthaj (és alatta kihullott, gyenge haj) nem játszik. Másrészt a kinézet nekem nem ér meg akármit, az egészség rovására nem mehet: a kinézetem érdekében csak olyasmit vállalok, ami a hosszú távú jó testi állapotot szolgálja, ÉS örömömet is lelem benne. A szépség az, ami az egészségből, a jó közérzetből kifelé látszik. Harmadrészt, a kinézet és a visszajelzés messze nem elsődleges, én a sportteljesítményre vagyok büszke, ezért sem pózolva meg gyönyörű ruhában készülnek a fotóim, hanem edzés közben. De nem mondom, azt, hogy nem érdekel a testem látványa. Törekszem az egyensúlyra: előtte is lelki-szellemi-morális túlsúlyú lény voltam, akinek kifejezetten jót tettek a világias dolgok, a földi élvezetek, mert oldottak rajtam és örömet hoztak.

Aki teljes lélek, az sportolva, életmódváltva is az marad, és gazdagodik általa. Aki meg üres életű, vagy menekül, az sport és diéta nélkül is hiszékeny és pótcselekszik. Csak még a kinézete is agasztja. Amit aztán lehet tagadni, persze.

Én azt gondolom, hogy az izmos test nem tud rosszul kinézni. Baj nem lehet abból, ha valaki kitartóan, sokat edz. Szóval mást látok eszménynek, saját célnak, mint azok, akik az instagramon, netán a pornóból szerzik az ihletet, vagy hajlamuk van kárörvendeni.

Figyeld meg magad, mit érzel, amikor csábos, bikinis képeket látsz. Mi zavar pontosan? A szexualizált jelleg? Vagy a nő maga, amiért ilyen fesztelen? Vagy az, hogy kéne már edzeni neked is?

Engem nem idegesítenek a VS modellek. Szexualizáltak, mert ez a norma, ugyanakkor királynőiek, diadalmasak, és piszkosul jól keresnek.

Nem vagyok meglepve a gyönyörű nők smink nélküli képein. Azokon is gyönyörűek.

Adriana Lima. mindkét fotó beállított, egyébként

szerintem ebből csak az következik, hogy ügyes fotóval, sminkkel, világítással rengeteget lehet manipulálni, és ha kedved van hozzá, előtted is nyitva a lehetőség. mondjuk ilyen ajkunk aligha lesz

A youtube tele van olyan videókkal, amelyek a külsejük miatt frusztrált csajoknak jól leleplezik, mivel jár a modellkinézet. Nem értem, mit hittetek? Hogy a modell ugyanazt csinálja, mint az átlag amerikai fiatal nő, csak mellesleg, lendületből gyönyörű? Tényleg annyira riasztó, hogy nem ehetnek pizzát szegények? Neked se kéne. A médiagépezetnek ez az új, body positive (vagy én nem tudom, milyen) tartalomgyára elhitette veled, hogy “normális” életmód mellett is lehetsz szép. Sokféle szépség van. A normális életmódod azt jelenti, hogy junk foodon élsz, kütyüt nyomkodsz szabadidődben, és nem mozogsz semmit, de emellett szexi fehérneműket és feszes testet akarsz. Logikusan utálod azokat, akik szerencsés adottságokkal születtek, szigorú életformájuk van, és elborzadsz, hogy napi két edzésük van az éves show előtt. (“Sanyargatják magukat.”)

Borzalmasan külső kontrollos, viszonyítgatós ez az egész. Nem a modellekkel vagy a médiával van a baj, hanem azzal, hogy ezekben a nőkben nincs meg a saját énjük, egyediségük tőkesúlya. Másoktól követelik a magabiztosságot.

Én egyrészt nagyon szépnek látom a modelleket natúr is. Nem szédít meg a csábos öltözék, póz, smink. Az igazán nagyok nettóban is istennők:

Gisele Bündchen 15 évvel a modellkarrierje csúcsa után. nem pózol, spontán a kép. nincs is íve a derekának emiatt. 37 éves, 180 centis, két gyereke van. mindenestül skandináv

Másrészt tudom, hogy nekik teljesen más a céljuk, az életük, ez az egész nem vonatkozik rám. Én nem vagyok modell.

Felidegesít viszont az, ahogy a fitneszversenyzők egészséges életmódként próbálják bemutatni az agyonmanipulált testüket.

Most összefoglalom, hogy mi van a csillogó látszat alatt:

a versenyforma és a szezonon kívüli forma váltakozása jojóeffektus, csak sokkal szálsőségesebb, mint amikor egy átlagos dundi 5-10 kilókat hízik-fogy,

ezzel tönkreteszik az anyagcseréjüket és a hormonjaikat,

verseny után kiéhezetten eszik a szemét kaját, és ezt nem érzik kínosnak az egészség hirdetése közben,

a bikini kategória amatőr válfajai nem tekinthetők sportnak (kb. öt ennél komolyabb magyar versenyző van, az elit és profi versenyeken a bikini kategória is izmos, a szabadidős versenyek szépségversenyek, alig izommal)

pajzsmirigyhormon visszaéléses szedésével és más szerekkel tudnak így lefogyni (sokan pajzsmirigybetegek is, de a szintetikus hormont verseny előtt önkényesen adagolják),

kiszáradnak, elektrolithiányos összeomlást kockáztatnak minden színpadra lépés előtt,

állandó görcsben vannak a kinézetük miatt, ekörül forognak, rögeszmések,

nem téma, hogy élvezik-e az edzést, mert muszáj, és főleg kardiózni muszáj, amit általánosan utálnak,

a fotón látható szépség 60 százaléka a póthajból, sminkből, műkörömből, mellimplantátumból, magassarkúból, barnításból (lekenésből), tehát sporttal össze nem függő machinálásból áll,

ez egyébként hatalmas macera és méregdrága is,

idegileg tönkremennek a stresszben, az éhezésben, szétbarmolják az emberi kapcsolataikat,

rengeteg adalékanyagot tartalmazó tápkiegeket fogyasztanak,

nagyon költséges a versenyzés (kiutazás, nevezés, smink, bikini, barnítás és az egész életmód), és a legtöbbek mérlege negatív: csak fizetnek, semmilyen komoly versenyzői vagy edzői munkásságuk nincs,

nagyon durván szexualizáltan, pornósan jelenítik meg magukat (beterpesztett fenék mint profilkép),

nem nagyon látszik, hogy a bárki által felvehető “jelmez”, a versenyzői identitás nélkül, a pózok nélkül kik ők, mi a lényegük, milyen a személyiségük (egy-két profi kivétel van, például Toldi Zsuzsi),

két kiskutyás videó között feljavítva, csücsörien vadásszák a lájkokat, iszonyú sokat görcsölnek a szelfiken,

az általuk kiposztolt ételek legfeljebb kalóriaszegények, de nem egészségesek,

a törvényszerűen kialakuló testképzavar, a környezetük tökélytestei miatt és a saját komplexusaik miatt szélsőségesen lesújtó véleménnyel vannak minden “civilről”, aki nem olyan zsírtalan/magas/cicis, az szerintük ronda, ami roppant kellemetlen abban az esetben, ha versenyző az edződ.

(Én sem látom szépnek a zsírt, és még sok mindent. Nem is vagyok edző.)

Ott van a feminizmus, ami önkéntes vállalás volt, aztán elvárás lett, és akkor eléggé elgondolkodtam. Ők valami teljesen mást értenek rajta: én nem vagyok hibás, áldozat vagyok, ne kelljen semmit csinálnom, ide nekem a kész javakat. Mintha lehullt volna a hályog, megláttam, az elveket és értékrendet mire használják, és mennyire beérik az előre csomagolt médiatartalommal, önálló gondolatok híján. És kiderült, hogy vannak olyan nyúlványai, amit én nem osztok. Korábban sem, sosem.

Amikor egy elhízott nő élcelődik azon, hogy egyesek a konditeremben izzadnak és sanyargatják magukat. De még azt is kikéri magának, hogy ő elhízott. Folyton a testről beszélnek. Mások testéről. Pedig volna mit vallani a sajátjukról is. Azért háborít fel titeket a sok “tökéletes test”, mert rossz a lelkiismeretetek.

És ezek nem is a saját gondolataitok! Gondolkodásnak és rendszerkritikának álcázott egyszerű tudati lustaság, valóságtól való félelem és önáltatás. Hazugságnak tartom például, hogy minden méret szép, és ezt programként, elvárásként hirdetni, vagy, mint Szkiba Zsuzska, tízéves elhízott kislányt arra biztatni, hogy fogadja el magát, így is szép. Vagy: narancsbőre, csíkja, hasi hája minden nőnek van, tehát normális jelenség. Nem, nem az, hanem azt mutatja, hogy a többség él betegítő módon. Továbbá: az egészség súlyfüggetlen. A zsír önállóan termel egy sor hormont és hasonló anyagot, és teljesen megváltoztatja a test működését. Erre nem válasz az, hogy a soványak között is vannak betegek. Az elhízás elhanyagoltság, felelősen nem engedheted meg magadnak. Nyilvánvaló jele a felborult, lényegétől elszakadt test működésének, továbbá rizikófaktora és oka is egy sor betegségnek. Tudom, hogy ez kemény, tudom, hogy a kimondása ellenreakciókat szül, de ez az igazság.

Senki ne hajszolja az XS-es méretet, ebben egyetértünk, mert az önmagában nem jelent semmit, egészséget biztos nem. Annyi igaz, hogy aki a zsírját minimumra csökkentette, de nem égette el az izmait, annak meglepően feszes és formás a teste, szépek az arcvonásai, és könnyen talál magára ruhát. Hogy ez egészséges is-e, az a saját egyedi jellemzőitől függ. Viszont valahol 8 és 14 (amerikai méretezés) között lenne üdvös az átlagméret, Gauss-görbe szerűen, tehát ez a többség volna. Tudom, senki ne mondja meg, ki hogy nézzen ki, mert ez body policing. De ennyire nem relatív a “szépség” (testi jó állapot), vannak határai. Akik meg gyártják és forgalmazzák a ruhákat, azoknak a méretekhez kell igazodniuk, és mi is szembesülünk ezzel, ha átlagnőként vásárlunk. Sokatmondó, hogy a tipikus mai amerikai nő már rég nem 14-es, amit sokáig gondoltak átlagméretnek, hanem 16-18-as. A 14-es méret paraméterei 107-86-112, a 16-os méret mellbősége pedig 112, dereka 91, csípője 117 centi. A híres, fetisizált modellméretet mindenki ismeri: 90-60-90. Alkatilag kevesen ilyenek, a többieknek csak önsanyargatással lehetnek ilyen méreteik. Akivel a bajom van, az nem akar önsanyargatni, de azért zavarja a dolog, és ontja a közösségi médiában, hogy ő meg van szégyenítve, pedig neki joga van. Lásd lejjebb a bikinis lányt.

Betonerős a nézet, és nemigen gondoljuk át, hogy a hollywoodi, modelles stb. vékonyságot csak önkorlátozással és öngyötréssel lehet elérni. Pedig ez egy tékozló, unatkozó, természettől mindenestül eltávolodott világ álságos panasza. Ha nem eltunyult, túlkalóriás, marketingzombi élet lenne a norma a nyugati világban, akkor lételemünk lenne a mozgás, nem akarnánk folyton rágcsálni, heverni, és akkor többek alkata lenne 90-60-90.

A gyártók igazodni fognak, nagyobb lesz a konfekcióméret, de ez nem oldja meg azt, hogy a jóléti tömegek egyre tespedtebben, túlkalóriában élnek, és eközben még szarul is érzik magukat.

Szóval: szard le a szépségnyomasztást, és legyél önmagad – de akkor szard le igazán. Ha nem megy, akkor tűnődj el azon, hogy tényleg a nyomasztás ennyire erős, vagy az anatómia valóságának is van benne némi szerepe. Esetleg szeretsz felháborodni?

Ashley Graham (16-os méret) ikonná vált, ahogy szalad a tengerparton, de ő általában tüdőcsúcsig húzza a telibugyit, és ha mégis lengébb, akkor rettentő gondosan pózol. Ez a lány viszont nem telibugyit akar, hanem aprócska pántosat. Pedig ekkora melleket nyilván nem tart meg a megkötős bikini, és az sem néz ki jól, továbbá nem is kényelmes, ha zsírba vág a pánt. Minden test szép, de azért csak úgy pózol és ugyanolyan ruhákat szeretne ő is, mint a vékonyak… csajok, ez nem politika, ez picsogás.

Instagram Photo

Az én álláspontom az, hogy a fat activism és a body positivity mindenestül hamis, az is, amiben fogant, de az érvelése is. Egyáltalán, ezen pörögni ahelyett, hogy tennél valamit magadért, ebbl kreálni Ügyet, világmegváltást. Amikor ezt boncolgatom, nagyon utálnak, éreztetik, hogy áruló vagyok és igyekszenek bűntudatot kelteni.

Egy időben én is azt hittem, hogy az edzésláz és az egészséges életmód csak múló őrület, várjuk ki a végét, majd változom én is. Híztam is közben, meg újra fogytam, kicsiket. És mégse gondolom, hogy ez az egészséges, ez a normális, ez van rendben, jó vagyok én így is. Mert tudom, milyen igazán jól lenni, szembesülni a fotóimmal, könnyedén kézen átfordulni vagy tempósan futni.

Az van rendben, amiben egészséges vagy, és amiben jól érzed magad. Amikor tettél magadért. De igazán. És akkor egyre ritkábban ólálkodnak az árnyak.

 

 

de a zsír egészségtelen, nem?

$
0
0

Nem, a zsír nem egészségtelen, és ez nem mostanában derült ki.

Sokan azért nem mélyednek el az életmód stb. témájában, mert unják, de az egész csak a felszínükig jut el. A mélyben nem és nem hiszik el, hogy ők nem “olyan alkat” és hogy létezik gyógyulás, változás, nincs fogalmuk arról, hogy mekkora különbség. Ők a plus size trend célcsoportja, amely nem valami emberbarát társadalmi mozgalom, hanem színtszta üzlet, de jóleső elhinniük, hogy értük van.

A zsírfóbia hatalmas és nem jóhiszemű tudományos tévedés: rengeteg elkerülhető betegséggel és halálos áldozattal járt a hatvanas évektől kb. az ezredfordulóig uralkodó dogma, utóhullámai ma is erősek. A light termékek semmit nem oldottak meg, nem javult a kardiovaszkuláris halálozás, ellenben drámaian nőtt a diabétesz, az elhízás, a morbid elhízás és a gyerekkori kövérség aránya, éspedig pont a zsírral paráztató, fejlett társadalmakban.

Összefoglalom, mit mondanék a zsírról, ha két öt hét percem volna rá.

Mára már független (nem lobbik és nem gyártók által pénzelt) kutatások sora bizonyítja, hogy nem a zsírfogyasztás okozza az elhízást, a metabolikus szindrómát, a degeneratív betegségeket. A zsírpara riogatás és hazugság volt.

Ha valami, akkor a sok zsír+sok finomított szénhidrát a gyilkos, mozgásszegény életmóddal és szórakozásként felfogott kajálással. A túl sok finomított szénhidrát, a gabona mint olyan, a gluténmentesek is. A teljes kiőrlésű gabona is.

(Hogy mi a baj a gabonával, arról itt olvashatsz.)

Nem csak az étrend lehet ok: a stressz, az oxidatív stressz, az adalékanyagok, a fölös gyógyszerfogyasztás, a D-vitamin és számos más anyag hiánya, a napfény hiánya, a képernyő és a mesterséges fény, a légkondi, az ülőmunka, a felborult cirkadián ritmus, a rossz minőségű alvás és emberi kapcsolatok, a megalkuvások, az elfojtások, az élethazugság – az egész életünk gyilkos.

Háj nem a zsírból, hanem a túl sok kalóriából, illetve hormonális zavarok miatt lesz.

Ami a zsírral probléma lehet:

magas omega 6 és 9 zsírsav-arány az omega 3-hoz képest,

a túl sok kalória (zsírból vagy bármelyik tápanyagból),

egyes zsírfajták, hevítés (lásd lejjebb).

Itt egy táblázat a zsírok stabilitásáról és az omega 3:6:9 arányról (görgesd le, színes).

https://ketodietapp.com/Blog/post/2014/01/29/Complete-Guide-to-Fats-Oils-on-Low-Carb-Ketogenic-Diet

Az egészséges omega 6:3 arány 1:1 volna. Még a legbióbb tanyasi csirke húsában is rettentő rossz az arány, viszont a silány, tenyésztett lazacé is kimagaslóan jó.

Ha számít az egészség, akkor olajban ne süss semmit. Édesburgonyát sem. Olívaolajban sem. Olajat nem hevítünk, az még a halat is tönkreteszi.

Nem a telített zsír a probléma. Nem az étrend magas zsírtartalma a probléma. A koleszterin nem úgy hat a testre, ahogy sokáig hitték. Nem okozza a sztrókot és az érelmeszesedést, hanem kíséri. Sőt, valójában jó és rossz koleszterin sincs. A koleszterin hasznos anyag, sok funkciója van. A sztatin milliárdos üzlet, de nem segített senkin. Erről itt olvashatsz, haladók és geek hajlamúak pedig itt.

Szendi Gábor nem azonos Lenkei Gáborral, az agymosógép nevű netes erőszakoló (aki leszcientológusozta előbbit) pedig egy fontoskodó, kavarós, ostoba farok. Ez nagyon fontos, és csak négy másodperc a hét percből.

Aki “túl sok” zsírt eszik, ám kevés szénhidrátot (a túl sok azt jelenti, hogy kalóriatöbbletben van), az másképp, máshova hízik, másféle következményei lesznek, mint annak, aki a szénhidrátból fogyaszt sokat (és összességében is túl sokat eszik). A szénhidrátot fogyasztók puha, hidegben rosszul funkcionáló, hasi, deréktáji és zsigeri zsírt növesztenek, lassú az anyagcseréjük, folyton ennének, levertek, enerváltak, és gyenge az inzulinérzékenységük. Hiába a rost, a glikémiás index, a sütikkel a pancsolás, a teljes kiőrlés, a datolya, az agavé, a méz, a barna cukor, ez a lényegen nem változtat.

Nádszálvékony, zsírtól óvakodó, ám szénhidráttúlsúlyúan táplálkozó nők boncolásakor látszik, hogy meglepő mennyiségű zsigeri zsírjuk tud lenni, ami nagyon veszélyes, BMI-től függetlenül, tehát akkor is, ha nem számítanak túlsúlyosnak. Körükben gyakori a töredező köröm, haj, száraz bőr, hormonális zűrzavar, emésztési problémák, és már egészen fiatalon is a meddőség. A vegánok és a vegetáriánusok túlnyomórészt szénhidráton élnek.

A szénhidrát- és zsírfogyasztók lipoprotein-összetétele is teljesen más. Az egész szervezet biokémiája gyökeresen megváltozik, ha a zsír a fő üzemanyag: más genetikai program fut, máshogy működnek a mitokondriumok. Ez jó a szervezetnek, elemi szinten terápiás hatású. A ketogén egy sor betegségre és betegségmegelőző állapotra hat.

A zsír a leghatékonyabb, legértékesebb a három makronutriens közül. Nem kell belőle túl sokat enni, az aránya a fontos és a minősége. A tányéromon pici, félmaroknyi halmok vannak abból, ami fehérje és zsír. Ami nagy térfogatú, az a zöldség (ami szénhidrát és víz, és térfogatához képest kevés benne a kalória).

kemény tojás, angolszalonna-kockák zsírjával, parmezán (0 szénhidrát!), zöldsaláta, koktélparadicsom. mondjuk ez emberes, de volt is előtte háromórás súlyzózás

Vannak a trükköző fogyózók, akik lefotózzák az ebédet, hogy ők ennyit ettek, bizony, ezt mind, és ez csak 390 kalória! Értelmes embernek nem lehet célja, hogy sok, “híg” és szemet-ízlelőbimbót hazugul kényeztető ételt “ehessen” (legyen szabad ennie). Nem a térfogattól laksz jól amúgy sem, a szervezetet nem lehet átverni. Az értékes, tápanyagdús ételek felszívódását fölösleges rosttal lassítani, ez csak szénhidrátfan trükk. A rost másra való, a bélflóra tápláléka. Nem kell a nagy térfogat, és nem kell az evésből ekkora cirkuszt csinálni sem: kis gyomor, szűk belek, hamar jóllakás, lapos has.

Sok-sok alacsony szénhidráttartalmú zöldség volna jó, meg egy kevés keményítős zöldség – ebben általános az egyetértés, de pont ez az, amit nem csinálnak a vegánok általában, esznek ellenben (szintén problémás) hüvelyest és temérdek gabonát, meg helyettesítő kompilációkat. Szép, jó és olyan, mintha – és vegán! Kókusztej, szója (még mindig tartja magát), quinoa, agavé, mazsola, magliszt. Ezek irtó drágák, csakis fancy az egész, és persze ez is iparág. Az egész kajálástéma túl van lihegve. A clean food egyszerű. Az angol szavak használata nem magyartalanság, ahogy a határozói igeneves szerkezet sem, szándékosan van úgy írva. Feldolgozatlan, egyszerű ételeket egyél, ne bonyolítsd, ne szóljon erről az élet. Nem kell recept, technológia, trükk. Finom, izgalmas, jó hobbi, értem én, de nem szükséges.

A transzzsír (keményített, hidrogenizált növényi zsiradék: margarin, pálmaolaj) iszonyatosan káros, ipari cucc, a bevitelének nincs biztonságos szintje. Csak élelmiszertechnológiai szempontok és az olcsósága indokolják a használatát. Fagyiporban, nápolyiban, gyenge minőségű csokikban, salátaöntetekben még mindig jelen van, több fejlett ország már betiltotta.

Vadvízi, nem tenyésztett, nem ipari, nem olcsó halakat és tengeri lényeket egyél. Jó még a legeltetett, kapirgálós állatok húsa, tojása, zsírja, belsőségei, leves a csontjukból. Most hallom, hogy jaj, sose ennél olyat, nem szereted. Vesd le a babonáidat! Én is megszerettem a spenótot és a kelkáposztát.

A vaj is kitűnő eledel, általában a szénhidrátmentes, zsíros tejtermékek nagyon rendben vannak, ha igényes helyről származnak.

Általában a növényi (gyakorlatilag: telítetlen) zsiradék nincs rendben. Kivétel: kakaóvaj, kókuszolaj, ezek telítettek, illetve van még az egyszeresen telítetlen makadámia- és avokádóolaj. Növényi olaj csak hidegen! Lásd a táblázatot.

Ennyi a lényeg. Vége a nyolc percnek.

De akkor miért tolják még mindig, hogy kell a szénhidrát?

Azért, mert ragaszkodnak a szénhidráthoz, a tények ellenében is, több okból. Mert finom, mert érzelmileg kötődnek, a gyerekkorukat idézi, ropogós, omlós, ruganyos, illatos.

Vagy pedig azért, mert már messzire mentek a szénhidrátos úton (vállalkozást, tanokat építettek rá).

Amit érzel, amitől puffadt vagy, az divat. Divatallergia! Dr. Balaicza Erika bel(?)gyógyász:

 

És:

Szakemberek segítségével jártunk utána, hogyan különböztessük meg egymástól az átverést és a valóban bevált, egészséges módszereket.

1. Mert a cukor az oka mindennek?

Hiába hirdetnek egyes önjelölt életmód-tanácsadók és fitneszguruk keresztes háborút a cukor ellen, és kiáltják ki, hogy a cukor ártalmas, és önmagában közvetlen okozója számos betegségnek, az általunk megkérdezett dietetikusok szerint tévedés egy-egy tápanyagot, táplálékot, köztük a szénhidrátokat, ezen belül a cukrokat mumusnak kikiáltani, és felelőssé tenni az elhízás mellett számos egyéb egészségügyi problémánkért.
Pálfi Erzsébet, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének munkatársa szerint nincs ártalmas táplálék, élelmiszer vagy tápanyag, csak helytelen táplálkozás.

Amikor egy betegség táplálkozási kockázatát keressük, a teljes étrendet át kell tekinteni. Meleg Sándor dietetikus hozzátette, a tápanyagok ideális mennyiségét és egymáshoz viszonyított arányát sok tényező befolyásolja, a megfelelően összeállított, kiegyensúlyozott és változatos étrendben érvényesülnek az egyes tápanyagok pozitív élettani hatásai, az egészségügyi kockázatot jelentő tényezők pedig csökkenthetők.

 

Na, ez a nesze semmi. Bajod van? Nem jól állítottad össze!

Tanulság: Miközben egy „diéta” vagy „életmód” egyes tápanyagokat és összetevőket stigmatizál, addig másokat felemel, jobb, ha menekülőre fogjuk, mert ezek nem biztosítják a változatosságot, túl szigorúak, és nem mutatnak példát a hosszú távú életmódváltáshoz. Szóval ne essünk át a ló másik oldalára azzal, hogy soha többé nem teszünk cukrot a kávéba, és nem eszünk több édességet. A kiegyensúlyozott táplálkozásra vonatkozó ajánlások szerint hetente egyszer-kétszer fogyaszthatunk édességet, de sosem főételként vagy ahelyett, hanem szigorúan desszertként. Szomorú, de mindez érvényes a kakaós csigára is.

(kiemelés tőlem, beszarok, komolyan)

A szakma…! A Ducidívány nevű, megkapó személyiségű, bájosan ügyetlenül fogalmazó netes leány azt írja, ő a szakma csúcsától tanulja a dietetikát, higgyük el neki: szénhidrát KELL. A szakma viszont évtizedes lemaradásban van. A szakmától (Alimentóra gondolok, aki a fent említett Meleg Sándor) megkérdezik, hogy ugyan, miért van mindenki drasztikusan jobban kenyér nélkül, erre azt mondja, hogy aki gluténérzékeny, az milligrammnyi gluténtól is rosszul lesz, nem eszik és nem is ehet, tehát a felvetés is hülyeség. Nem hallott még a nem-cölikáliás glutén-intoleranciáról és a gabonákban rejlő más aggályos anyagokról (vagy elkeni, mert, írja is, ő imádja a palacsintát).

Ducidívány 151 kilóról fogy, egy éve van benne, 100 alatt járhat most, és azt írja, ő ragaszkodik a gyümölcshöz, és eszik “egészséges” alter kenyereket is. Egykor szélsőségesen evésfüggő volt. Nekem úgy tűnik, arról van szó, hogy nem tudja elengedni a szénhidrátot, nincs racionális érve a fruktóz és a keményítő mellett. Ez így egészséges, ez tartható, és ő szereti, kész. Mindent lehet enni, csak ésszel. Ismerős?

Amúgy persze, hogy lehet, de nem mindegy, hogy tisztában vagy-e vele, hogy hogyan hat rád. Belefér egyszer-egyszer nekem is, főleg magas kalóriafelhasználás mellett, de pont annyival vagyok rosszabbul.

Csakis a szénhidrát a sejtek üzemanyaga, írja Ducidívány – és itt már tényleg nem értem, mire gondol: ha ez igaz volna, akkor nem létezne zsírégetés, vagyis fogyás sem. A triglicerid és a keton is üzemanyag, egészen pontosan pedig az ATP az üzemanyag, ezt pedig a szervezet többféle úton is elő tudja állítani.

Mindenki úgy születik, hogy képes zsírból élni. Csak a szénhidráttúlsúlyú étrenden veszítjük el ezt a képességünket: el vagyunk vele árasztva. A mitokondriális egészség a zsírhasznosítás képességét jelenti (hatalmas szakirodalma van). Mindenkiben bekapcsol, ha egy kicsit tréningezi magát, és mentálisan megszabadul attól a tévedéstől, hogy ő most mennyire szenved és valami nélkülözhetetlent vont meg magától.

Összefügg a dolog a napi ötszöri étkezés babonájával is (szintén Ducidíványnál), amely “pörgeti az anyagcserét” és “nem hagyja leesni a vércukrot”. A jól működő szervezet vércukra stabil, nem esik le attól, hogy nem eszik pár órát. Akié leesik, az már károsodott, és a megoldás az ellenkező irányban van, nem kéne háromóránként evéssel kiszolgálni a károsodást. Egyébként meg pancsoljon, mosogasson, dobozoljon, szemeteljen napi öt adagot, akinek hét anyja van… Egészséges akkor vagy, ha ritkán éhezel meg, jól bírod a terhelést éhgyomorra is, és alacsony és egyenletes a vércukorszinted és az inzulinod is. Ajánlom a dietcrafting blogot, szórakoztatóan vezet rá a böjtölés értelmére.

nem tartja helyesnek

A másik kardoskodó lenyűgöző hozzáértéssel vezeti le a dolgot, közgazdászdiplomával. Nem, a diploma nem minden, de egy értelmes embernek értenie kéne ezeket az összefüggéseket, főleg ha élelmiszerekkel foglalkozik. Kicsit sem átlátszó reklám. Az emotikonokat kiszedtem.

A #szénhidrát sokaknak azért nem tud megfelelően felszívódni, mert telítődve van a szervezetük zsírral, ezért én nem tartom helyesnek, hogy az emberek ilyenkor még kevesebb szénhidrátot esznek, és még több zsírt, ez a legrosszabb, amit magukkal tehetnek! (Még több #zsír…)
Képzeljetek el egy nagy csövet (ez a testetek), amibe állandóan öntik a zsírt, aztán rá egy kis töményebb állagú szénhidrátot természetesen az ráragad a zsírra, és jön az #elhízás meg a #cukorbetegség (mert a ch nem tud megfelelően hasznosulni). Ekkor mit mondanak? Ne önts bele annyi kristályos ch-t, mert nyilvánvaló h az rád ragad és nézd meg elhízol, és vércukorszint problémád van! Na jó ez kb. olyan mikor a szőnyeg alá söprik a szemetet, ez csak egyre rosszabb lesz, a végén már tényleg semmi ch-t nem ehet az ember! Ja erre van a ketogén diéta (ami nem azonnal mutatja meg a valódi énjét, hanem akár évek múlva, nagyon veszélyes tud lenni)

Itt sírós szmájli volt, szétfröcsögő könnyekkel.

Nem gondoljátok, hogy azt a rengeteg zsírt kellene inkább szépen lassan valahogy kipucolni (ami annyit tesz h egyre kevesebbet öntünk bele, és a rostban gazdag #lassúfelszívódásúszénhidrát bevitelt pedig növeljük)? és akkor nem lenne falásiroham egy mandarintól….

??? Kinek van olyan?

(persze a gyümölcs gyors ch., ezért azt rosttal dúsítva csak kismennyiségben óvatosan vezesse be újra, az akinél már gond van, és ne reggelire, hanem inkább du.)

???

cső

Zsírra is szüksége van annak a csőnek, h ne rozsdásodjon be, na de könyörgöm nem ennyire h az egész elduguljon!
Azt hiszem vhogy így magyaráznám el Beninek majd 3 évesen, egy kis élelmiszertannal és biológiával megbolondítva (jó lenne, ha sokan inkább ezeket olvasgatnák nem az internetes tanácsokat, mert az okozza ezt a nagy tévhitet a fejekben!)

ráragad a kristályos szénhidrát

Valaki szóljon neki, hogy az étkezéssel bevitt zsír nem azonos a zsírsejtjeinkben tárolt zsírral, amit az is mutat, hogy pompásan elhíznak a szénhidráton élők is, mi több, a többségük. A zsír nem marad bennünk, hanem energiaként felhasználjuk. Fölösen zsírt sem kell enni, de a három tápanyag közül a leghatékonyabb üzemanyag, nem véletlenül a végtelen teherbírású tajgai favágók és a szánhúzó kutyák fő eledele. A belekben nem marad zsír, oda sem kerül, mert előbb felszívódik (epe!), tehát eldugulás nincs. A pangás, a lassú anyagcsere, a székrekedés az inzulinrezisztensek (megint csak: szénhidrát…) problémája.

nagyon veszélyes tud lenni

Akinek az epéje nem bírja, az lassabban emelje a zsír arányát, mert egyszerűen elszokott tőle. Zsírmáj, az van – oka az inzulinrezisztencia, a másik típusé pedig az alkoholizmus.

A fent idézett zseniális asszony a reformlisztekre és ínycsiklandó, egészséges sütikre üzemet épített. Ő mit is mondhatna?

A folyamat úgy néz ki jelenleg, hogy:

az emberek hevesen szénhidrátot akarnak enni, ropogós héjú kenyeret, puha belű vajas kifliből szendvicset, gőzölgő pitét, kakós csigát, és habkenyérrel tunkolni a pörköltszartot. Mi magyarok különösen. (Nekem is még 2008–10-ben is extrém szélsőségesnek tűnt a cukormentes irányzat, nemhogy az édesíz- vagy a gabonamentes.)

Valamit viszont utálni és hibáztatni kell. Sok éven át sulykolták nekik, hogy a zsíros étel, az nagy baj, pláne az állati zsír. (Van helyette “szívbarát” margarin /= transzzsír/, abból amúgy sem lehet sokat enni, mert szar az íze.)

Az emberek nem szívesen változtatnak. Nem is tudnak az összefüggésekről, de ha elmondják nekik, akkor sem. Mindig találnak igazolást, hogy olyasmit csinálhassanak, mint egy fegyelmezetlen gyerek, különösen az életével elakadt, “ennyi nekem is jár” típus.

Erre az igényre tehát lehet építeni, mindig lesz rá kereslet. Közben persze nem jó a százhúsz forintos ipari búzaliszt, mert a fogyasztókat elérte a dínomdánom következménye: legkésőbb 40 éves korukra inzulinrezisztensek, allergiásak és csapnivaló kardiovaszkuláris állapotban vannak, tehát legyen reformfaszom, helyettesítős édesség, egészséges süti.

A süti sikerélmény, jól néz ki a facebookon, és pompás pótcselekvés is: te sütötted, de ez nem olyan ám, ez egészséges!

Szóval le akarnak fogyni, mert már baj van, de a meggyőződéseik valós, felnőtt, érett, tényalapú revideálását nem akarják elvégezni. A sütimet nem adom!

Semmi, ami nem egyszerű, nem felismerhető, ami pancsolt, manipulált, nem egészséges. A paleóban is ez a tévút. Gyakorlatilag: semmi, amit vadászó eleink nem ettek. Van, ami nem annyira gáz, vagy csak a dömpingfogyasztása gáz. A kristálycukor, a fruktóz, a laktóz biztosan nem jó – de ettől még nem lesz jó a mértéktelen keményítő, a finomliszt, az édesítőszerek, sem a méz.

Ami viszont jó és “megéri a cukor” benne, az a magas minőségű, 80-85 százalékos csokoládé, és ez is mértékkel, pár kocka. Erős antioxidáns van benne, a zsírja a legjobb fajta, és mind a koffeinnek, mind a teobrominnak van egy sor előnyös hatása. Ne egyél olyan csokit, amihez növényi zsírt, tejet, tejszármazékot adnak.

Peter Attia minden kétséget eloszlat, senki nem vádolhatja azzal, hogy nem független, sem azzal, hogy nem ért hozzá.

eatingacademy.com

Nézd meg, ki mondja, mi az érdeke, éli-e és hogy néz ki. Bátorkodnék javasolni a szénhidrátoldalon hangoskodóknak egy alapos kivizsgálást is, testösszetételméréssel, hormontesztekkel és teljesítménydiagnosztikával, most és húsz év múlva. Lenne csodálkozás.

Ez nem szakblog, nem vagyok szakember, ezért sem hivatkozom saját szakirodalomra. (Szendi sem szakirodalom, hanem ismeretterjesztés, ő viszont gyakran hivatkozik.) Továbbá nem gyártok és nem árulok semmit, nem gyógyítok. Viszont igényes felhasználó vagyok, értem és élem, amit beszélek, ezt az írást pedig lektoráltattam.

*

Én egyébként sose csíptem a plus size-t, hamisnak éreztem, lelkileg hallottam, ahogy a bátyáim röhögnek. Csak azt képviseltem, hogy ne piszkáljuk már egymás kinézetét, se a sajátunksat, van ennél fontosabb is. Én nem sírtam a tükör előtt, és nem is voltam depis – én nem mertem tükörbe nézni. Én se hittem volna, hogy létezik ekkora változás, hogy lehet sima, feszes, fürge mindenem.

A “zsír igen, szénhidrát nem” és a sport velem ezt csinálta. Hétköznapi ember, bölcsész vagyok, nem pózolok, nem érdekel a fancy. És ez nem kampány, az egész működésem megváltozott.

 

az idő 3.: beosztják az időmet!

$
0
0

hétfői posztnak volna jó

(egy időben voltak ilyen megfontolásaim:

gyümölcsökről nyáron írok, vasárnap nem írok szexről…)

Megint megpróbálod összerakni a hetedet. Írod a határidőnaplódba: 11-re mész, aztán ide meg oda, de ugyanakkor már máshova is. A legidegesítőbbek azok a programpontok, amelyeket te vállaltál derűsen a múlt előtti héten – akkor még simának tűnt, kínos lenne lemondani, de már bánod. (Van embertípus, aki bármit lemond fesztelenül, inkább mégse,  csak azt nézi, hogy neki jó-e. Nem szeretem, mert van vis maior, de amúgy adott szó van. Azt se, aki bizonytalankodik, és több órás, több üléses meló vele összehozni valami konkrétat.)

Ostromolnak, hogy csináld ezt meg azt, mikor fogod már, még mindig nem…?, vagy csak jön a telefon, hogy kész a kocsi, a mobil, az e-mail szülői értekezletről, családi születésnapról, “számítunk rád”, hú, ezt de gyűlölöm – és menni kell.

Vannak az álprogramok, ezek a facebookon sűrűek: laza ismeretség ürügyén legyél a közönsége a nemannyiraprofi zenésznek (és fizess). És nyomasztanak az automatikus értesítések, hogy ma neked eseményed van.

Az idő sosem elég. Folyton stressz van. Késel, dugóban ülsz, átszervezed, bosszankodsz.

Beosztják az idődet. Ha nem hagyod, önzőnek neveznek. És olyan kevés öröm van a programokban. Mindegyik megfeszülés, feladat. Fel kell öltözni. Odafigyelni. Otthon nem hagyni az iratot.

Olyan érzés, mint folyton csekkeket és felszólításokat találni a postaládában, soha egy szerelmes levelet.

És hát te válalltad az iskolaszéket (hátha jobban pozícionálod vele a gyereket), meg a civil egyesületben az önkéntes könyvelést. Mindig van mit csinálni, de ezek nem élvezetes programok.

Aztán mi történik a nagy rohangálásban? Lebetegszel.

Tél van, ugye, de az eszkimók például nincsenek megfázva. Az influenzának, megfázásnak nevezett valamiket nem a hideg, nem a vírus és nem a legyengült immunrendszer okozza ám: ez az egyetlen módja, hogy mindenki békén hagyjon, ne kelljen sehová menni, szétdobhasd kezed-lábad. Te legyél te. Csönd legyen. Tea egyedül.

De ezt csak azért csinálja a tested, mert megéri neki. Szerelmes emberek, egyedülálló anyák nemigen lesznek betegek. És azok sem, akik szenvedéllyel küzdenek egy célért.

Mennyire engeded, hogy rángassanak? Én hajlamos vagyok nagyon igazodni, rémülten igent mondok, ha valaki kedvesen hív valahova, vagy azt a látszatot kelti, hogy az nekem lesz jó. Miért ne mennék? Társas lény vagyok. De… nincs kedvem. Ez érvényes? A kedvem?

Anyám régebben korholt, hogy nekem mennyi időm van, milyen helyekre is elmászkálok, külföldre bezzeg, de ők a szomszéd kerület, hát akkor igazán megtehetném, hogy… és feladat. Nemszeretem pofavizit, értelmetlen meló, vagy “családi ünnep”, ilyenkor “a gyerekek öröme” mézesmadzaggal: minden unoka kap, hogy örülnek majd. (Azóta kiderült: februárban még jobban is örülnek a csokimikulásnak. Ha már kötelező a mikulást nagyszülőknél ünnepelni.) (És az unokák morális tanítása, szépre-jóra-önfeláldozásra – rosszalló üzenet a szülőnek.)

A gyesen lévőket egyébként gyakran tekintik időmilliomosnak: főleg akinek bölcsiben nőtt fel a gyereke, nem érti, hogy ez nem sétagalopp. Viszont én már akkor sem hagytam, hogy más csináljon nekem programot, véleményezze, mire érek én rá, vagy mire telik nekem, és kikkel vagyok, meg érzelmileg zsaroljon.

Oda szívesen mentem, adott nekem, feltöltött. Még fizettem is érte. Jó volt nekem. Ezért mentem oda.

Miért, ide meg nem, a  saját családodhoz? Nem, ide nem. Nem volt világos annyi év alatt? Nem azért, mert öreg meg beteg. Hanem mert nyomást gyakorol.

Ma már nagyon egyszerű:

  1. Azt csinálom, amit kell: elsődlegesen ez a gyerekeimet, a pénzkeresetet, ügyintézést és a lakásokat jelenti. Nem lehet, hogy ne adjam le a fordítást, hogy ne egyenek, ne legyen ruhájuk, ne érjek értük oda, ne legyen befizetve a csekk stb. hogy ez ne legyen nehéz, el kell osztani, nem lenni maximalistának, illetve jól lenni, pihenten ébredni általában.
  2. Mivel egyedül vagyok, egyedül tolom, és nem fér bele több ép ésszel, a meglevő, nagyon sok kötelezőn felül legyen szíves senki ne adjon nekem feladatokat, mert nem és kész. Gyengéd erőszakkal se, meg sehogy se.
  3. Ezeken kívül azt csinálom, ami nekem jó, elemien jó: írás, edzés, szauna, mozi, barátok, alvás akár napközben. Ettől működöm, ettől van az, hogy nem lettem függő meg depressziós. Ezt sűrűn véleményezik, ez a rosszallóan emlegetett edzegetés meg luxus. Én viszont mára egészen biztos lettem abban, hogy az életem az enyém, én felelek érte, következésképp én leszek az, aki nem panaszkodik aztán. És szemernyi kételyem nincs, hogy megérdemlem a jót, a nekem pont megfelelőt – időből, ételből, sportból, holmiból, és e téren nem kell mások ítéleteivel és szokásaival sem foglalkoznom.
  4. Végül, ha marad erőm, akkor azt is csinálom, amit korábban vállaltam (közös edzések), ami hatékony, kellemetlen, de meg kell tennem (Julit megvédeni).

(Ez nem könnyű. Julit elkezdték a volt osztálytársai a folyosón falkában gúnyolni, harsányan támadni, miközben velem a szüleik foghegyről beszélnek, épphogy köszönnek olyanok, akikkel korábban szívélyes viszonyban voltam. Valaki keveri a szart, egy gyereken áll bosszút.)

NEM csinálok olyat, ami lehúz, elvesz, idegessé tesz, értelmetlen, formális, visszahozza a múltat. Nem tudnak belekényszeríteni.

Nem tudod őket megváltoztatni, mondják erre. Nem is, de ez nem jelenheti azt, hogy belemegyek abba, amit rámerőltetnek. Szóval nem magyarázom, de képviselem. És fontos, hogy én tisztában legyek azzal, mi zajlik. Hogy szem előtt tartsam, mert az idő olyan, hogy lekoptatja, és újra belemegyek. Egyszer és mindenkorra vonalat húzni, ne manipuláljanak.

És nem akarom, hogy engem látogatni feladat legyen. A gyerekem ne érezze azt, hogy velem szemben nemszeretem kötelességei vannak. Mint ahogy nincsenek is. Ne kelljen hallgatniuk se a panaszkodásomat, se a beszűkült világom kicsinyes történeteit. És ne is én akciózzak, szervezzek, telefonálgassak, hogy karácsony van, meg fáj a lábam, jaj, mi van veletek, hát nem láthatom az unokámat?

Hanem kölcsönös szándékból, örömmel, ürügyek nélkül találkozzunk. Beszélgessünk, menjünk el valahova. Tudjak segíteni nekik, érdemben, kioktatás nélkül. S hogy majd ne szoruljak rájuk, és senkire, hogy valószínűen ép maradjak, azért most van ideje mindent megtenni. Jó döntésekkel, meg az “ennek is mire van ideje” edzésekkel.

Az idő sorozat két előző darabja:

az idő 1.: észre sem vettük

az idő 2.: nincs időm

csak a testével foglalkozik

$
0
0

Meg vagyok én verve ezzel a bloggerséggel azért. Legyen ugye énblog, de ne legyek “önző”, “önigazoló”, meg kit érdekel? Írjak a közállapotokról társadalmilag felelősen, de ne okoskodjak arról, amihez nem értek, ne legyek megmondóember. Felszínes se legyek, de legyek szórakoztató, és én miért nem reagálok a “fontos hírekre” dohogva “társadalmi felelősséggel”? (Hát mert az primitív. Nem szeretném, hogy rángassák a figyelmemet, nem szeretek ráharapni a kattintásvadász témákra, amelyekről mindenkinek van véleménye, és mindenkinek ugyanaz. Bárki képes fodrászszalonstílusban szörnyülködni, hogy mi van már megint, ehhez én nem kellek.) Legyek értékalapú, de ne ítéljek. Legyek toleráns. Értsem meg azt, aki túlsúlyos, éhezik, keresztény, traumatizált, abortuszra megy épp. Köt az is, hogy anya vagyok, értelmiségi, magyartanár, feminista, balliberál, polkorrekt… ez mind.

Na, akkor azt írom, amit gondolok, és lesz benne nem-píszí is.

Azt gondolom, hogy feltűnő, ahogy sok-sok hiperintellektuális ember ugrik a testtémára. Nem véleménye van, hanem ugrik, és azt hiszi, aki tetsről beszél, az a kinézetről beszél, ami ugye felszínes. Fel sem szabad vetni, már a negyedik szónál egyformán és élesen reagálnak. Őket ne basztassák, de másokon vígan gúnyolódnak, és élvezik.

Szemezgetek és reagálok.

1. Pintér Tibor. Ezt a felháborodást tűnődve szemléltem: a városi, értelmiségi nők között virálisan terjedt, hogy jaj, de vicces, mármint Pintér Tiborra nézve. Szerintem meg nem, hanem az újságíró volt méltatlan a szakmájához. Bizony tévedtek a röhögcsélők: Pintér Tibor észrevette, hogyne vette volna a cukkolást, ennyire nem hülye, csak nem vette fel, és válaszul kimondott egy-két fontos összefüggést. “Tenya” is egy Berkikrisztián, vagyis oda van téve nekem, hogy utáljam, és én ebből nem kérek.

Miért is utáljuk őket? Mert csak. Egy erre alkalmas férfi, hiú majom, trashceleb, olyan műsorok szereplője, amelyeket lenézünk, de nézünk, ráadásul a zavaros párkapcsolataik, a csajuk, annak a kinézete, reakciói… és ezek szereplőit törvényszerűen utáljuk. Aztán, huszonéves csajokat hajt, ehhez van ideológiája is, mi meg már negyvenesek vagyunk. Jól kitölthetjük rajta az indulatainkat – csak hát… bár mi magunk lennénk egy kicsit jobb viszonyban a tükörképünkkel és a partnerünkkel.

Pintér Tibor állta a sarat és nem vette fel a kicsinyes, szakmaiatlan genyózást. Katz Dávid nem professzionális. Ha én elhízott, sztereotipikusan belterjes-pesti újságíró lennék, bizony nem rohannék bele a faszerdőbe nyitott szájjal, hogy az izmos népnemzeti lovasistenen gúnyolódjak intellektuális gőggel, közös fotók mellett. Hanem vagy érdemit, szakszerűt kérdeznék (és ha fitneszről is, akkor utánajárnék, hogy miért szokás olyan alacsony bugyiban lenni, vagyis a hasizom egész hosszát megmutatni), vagy hagynám a francba az interjút, de mindenképp szem előtt tartanám, hogy ha magam nem vagyok túl menő fecskében, akkor ne tűnjek frusztráltnak.

Bizonyára túl sokat vagyok kidolgozott testek közelében, és ehhez alakult már a látásmódom, de nem  tudtam nem gyanítani, hogy a facebookon fikázók többsége is igen rosszul fest fürdőruhában, miközben Pintér Tibornak valóban világszínvonalú a teste, és ő sem azt állítja, hogy az ógörög filológia doktoriján dolgozik. Az esztétikus fizikum egyébként kemény teljesítmény, negyven fölött pláne.

Teljesen igaza van Pintérnek abban, hogy a színészek munkaeszköze a testük, abból élnek, és csak kis hazánkban ekkora botrány ez. Vajon az intenzív sportolásból miért mindenki a külsőt látja? A minap együtt szaunáztam a szokott úszóintézményben egy kedves, egyébként vékony alkatú színésszel, aki partnere volt a művész úrnak valaha. Megbeszéltük, ki mindenki jár ide, és mondta, hogy a művész úr hiú (értsd: nem hízott el, ápolt, hetente többször sportol). Igenis, a nagyszerű Gazsó György és a zseniközeli Csuja Imre rosszabb színész attól, szerepkörét, lehetőségeit, színpadon tölthető idejét és teljesítményét rontja azzal, hogy nem bírja szuflával. A feledhetetlen epizodista, Vásári József pedig augusztusban halt bele, egész fiatalon.

2. A kinézetnek semmi köze a jellemhez? Erin Simmons nevű, amerikai, igényes és természetes fitneszlány cikke: Loving your body in actions, not words

Whatever you look like on the outside, whatever body type you may have, does not change what’s on the inside. Your value as a person is unrelated to your appearance. People with beautiful souls do come in different shapes and sizes…

Erin már az írás elején védekezik, nehogy felszínesnek, testmániásnak tartsák. Én már ezzel is vitáznék. Mert az appearance maga az egészséges test állapota, főleg egy ilyen vadvízi csaj esetében, mint Erin.

Nothing looks as good as healthy feels. Mondja az átírt mém. Én régóta csak azt látom szépnek, vágyott állapotnak, ami egészséges, arányos, jól működő, nem rontott, és ezért nem igénylem a feljavítást, szempillákat, pózokat, ezek idegesítenek is. Ez az öregedés jeleinek elfogadását is jelenti, mert annak ellenében erőszakoskodni sem egészséges (pl. hormonpótlással vagy plasztikai műtétekkel).

Csak jó forma van egyébként. A tökéletes test gyötrelem, és csak fotón létezik. Ó, a csodaszépre kentek, a fifikás dresszben, tűsarkúkban meresztők, akiknek a teste semmilyen sportteljesítményre nem képes! Nemhogy nem lettek jobban tőle: pont a fitneszbe betegedtek bele. Elcsúfult bőrüket lekenik, erőszakolt implantátummal “szexik”, szarrá manipulálják a fotóikat, hormonokkal fogynak le – eközben egészséget hirdetnek. Egész nap ott lézengenek és pletykálnak a gymben, és a facebookos expozéikban testképzavaros, versenyzői eszményeiket erőltetnék olyanokra, akiknek van hivatásuk, gyerekük, más érdeklődésük. És mögötte a hiúság, egózás, pénzvágy. Ami a mainstreamban bombatestnek számít, az nagyon gyakran széthajszolt, tönkretett, terméketlen test.

A páváskodó, szépre satírozott verzió mutogatása, a lájksóvárság torz lelket, kisebbségi érzést, külső kontrollos személyiséget rejt.

Igenis van összefüggés test és lélek között. Hogyne lenne, mindkettő biokémia. Krónikusan kialvatlan, nagyon beteg, fájdalmakkal küzdő, esetleg megkínzott embernek megszűnik a jelleme, például.

Békésebb összefüggések: a sorsára hagyott test zűrös lelket takar, annak a következménye. Ön-nemszeretés, szorongások, pótcselekvések, kavar.

A sorsára hagyott test ráadásul frusztrációt is szül, önigazolási kényszert, agyalást, mások nézegetését, és rosszabb emberré tesz. Sok csúf, ezt nehezen viselő, fontoskodó, önigazoló, elromlott jellemű ember szólt már be nekem.

Az eltitkolt zabálgatás, romboló evészet is torzít lelkileg, és minden, ami függőség, szégyen. Hazuggá, manipulatívvá tesz.

A “nem sikerül, hiába próbálom” hasonlóan jellemet rongál. Az egész élet harccá válik. Lefogyós fogadkozások, ide-oda kapkodás, kiszervezés, gurukövetés, fellángolások, összeomlás, düh, ide-oda csapódás, “hátha ez segít”, mások hibáztatása… Hihetetlenül más érzés csinálni, komolyan venni, nem leállni, mint pusztán vágyni valamire. Felnevel.

A szex is ide tartozik. Aki nem tapasztalta meg soha a diadalmas nőséget, a felszabadult meztelenséget, tengerbe szaladást, azt az elemi élményt, hogy nézd, milyen szép vagyok, aki szorong, hogy mit szól a testéhez a másik, aki takaró alatt szexel, továbbá aki nem válogathat, mert akad, aki akad, az olyan hiánnyal küzd, ami nehezen ledolgozható, és a személyiségét a legmélyebb rétegeiben érinti. Ők lelki mozgássérültek. Mindez kamasz- és kora huszonéves éveim élménye: be kell érnem azzal, aki jut, így ki se derül, milyet kívánnék, sőt: milyen kívánni. Soha nem lehetsz önfeledt, nem dönthetsz. Nem a másik vágya a megváltás, erre hiábavaló várni, hanem a saját önbecsülésed.

Tehát szerintem nagyon is széles átjáró van test-testi közérzet-látvány és lélek-jellem-attitűd-motiváció között.

3. E poszt a kommentfolyamának a dinamikája. Én itt (rég volt) szinte-tényeket írok, de nekem estek, mert addigra már e szűk, egymáshoz átjáró kommentelői közösségben én lettem a nők árulója. Soha a külsőm és énmegélésem miatt engem nem basztattak, csak amióta kipattintottam magam.

Az igazi értelmiségi szemérmes a kinézetével kapcsolatban. A linkelt poszt alatt ezt írja egy megkapóan értelmes fiú:

…hiába néz ki úgy egy nő vagy egy férfi, mintha reklámplakátról lépett volna le, ha egyszer nincs rendben emberileg, nem felnőtt, nem működőképes, akkor nincs történet. ezen viszont nem lehet a konditeremben meg az életmódmagazinokkal dolgozni. tök mindegy, hogy mik a méretei, ha lehetetlen együtt lenni valakivel.
ha meg valakivel jó, akkor nem méricskéljük, szerintem aki így áll a partneréhez, az nem szerető, hanem hentes.

Jól hangzik, ugye? Alteriskolák osztályfőnöki óráira és cserkésztáborok esti tüzei mellé való. Pedig ez egy hamis dilemma: a kisportolt testű, ám emberileg nem rendben levő partner mítosza (mígellenben akit nem zavar az elhízás, az mennyire mély, eszes és teljes lény).

Nem kéne erre használni a feminizmust. A kommentekben egyszerű, örömteli, nem káros tevékenységeket és jellemzőket olyan ocsmány szavakkal illetnek, hogy egyértelmű: ez frusztrált védekezés, ráadásul egymást hergelve a “felszínes” kommentelő ellen. Nehogy megzavarja valaki a nagy nehezen összetákolt énképemet…

Tök mindegy, hogy mik a méretei, ha lehetetlen együtt lenni valakivel. Viszont ha együtt lehet lenni valakivel, akkor nem mindegyek a méretei.

Felsejlik a gyönyörű alakú, ám emberileg zavaros lány, akit ő kidobott, akivel “nincs történet”. Beriaszt a detektorom: ez itt a “nem is kéne” érv, és ez nem más, mint frusztráció, hiszen az olyan csajok szóba sem álltak hősünkkel. Voltak fantáziák, volt hátha, meg volt visszautasítás és nem-annyira-matyóhímzés lánnyal beérés, aki de bezzeg emberileg. Élesen, megkapóan ír, és tapsol az összes dundi olvasó.

“Ha valakivel jó” – van, hogy attól jó vele, hogy kívánatos. A bőre, a formái, a szaga… felpezsdít. Aki vonzó, annak nem kell extrán jó fejnek lennie, elég, ha egyszerűen önmaga.  Én sok mindent megbocsátok annak, akitől elgyengül a lábam. Tudom, ez igazságtalan, pedig csak arról van szó, hogy nem kell külön igyekeznie, mert vonzó. Akinek nem a teste, szexuális vonzereje az erőssége, az teper másban. Ismeritek ezt, aki nagyon igyekszik, megtervezi a randit, a gesztusait? Azért csinálja, mert nem lehet önmaga, nem elég vonzó. Akinek van elég erőssége, az le tud lazulni, nem is agyal ezen.

És igenis, nagyon sok mindenen lehet a sporttal dolgozni. Például önismeretet szerezni, kitartást, fegyelmet, tudatosságot és önreflexiót gyakorolni. Leszarni végre az átkos örökséget: az elpuhult intellektuellség bevett, alig felismerhető és nehezen bírálható elvárását, miszerint az a mély, ami… szarul néz ki.

A “mélység, emberség” érvelésre ráharap mindenki, aki érzi, hogy nem felel meg a standardnak, de annyira nem független lélek, hogy leszarja a standardot. Mindenki, akit a külseje miatt utasítanak el (vagy így éli meg). Aki látja, nézi, ítéli mások kinézetét, ha jobb, mint az övé. Aki tudja, hogy kezdhetne ő is a testével valamit, de lusta. És ők szarul vannak. Ezen nincs mit ragozni.

Már az is vádaskodás, hogy x kommentelőnek nincs ideje edzeni, mert ezzel henyének állítja be azt, akinek az edzés a lista elején van. Sorozatfüggeni, barátokkal lógni, netezni, bevásárlóközpontban bolyongani, minden apróságért anyuhoz felugrani, naponta lakomákat főzni, távoli rokonok apró-cseprő ügyeiben buzgólkodni, vagy órákig telefonálni legitim tevékenység. Nem szól be senki. Csak az edzésre.

És van az, aki mellett elhanyagolja magát a párja, és már nem kívánja. Meg aki elhagyja magát, és őt nem kívánják. Ilyenkor az a fájó, hogy az elején, meg az esküvő előtt még mennyire akart tetszeni, csinosította magát nekem. Most meg mintha büntetne, tesztelne, hogy “így is kellek?” Vagy ügyes intézkedés, hogy ne is akarjak már vele, mert ő nem akar, de összetartozunk már garantáltan… Erre én is beleszeretnék valakibe, aki igyekszik, aki tetszeni akar, akinek csillog a szeme.

Elakadt házasságokban igenis gyakran egy váratlanul jól kinéző harmadik lobbantja be a krízist. A válófélben levők gyakran panaszolják, hogy nem volt a másikban életöröm, befordult, elhízott. Ami lehet következmény, de az biztos, hogy ha nincs kedved törődni magaddal, ha kifogásokat gyártasz, ha nem érzed, hogy tehetnél magadért, akkor baj van, bármi is vezetett idáig. Az életöröm és az elevenség pedig arra sarkall, hogy a testeddel is törődj, élvezd a testi létedet.

Az önelhanyagolás, a depis hízás egyébként a kismamaszindrómával, jár, később pedig a negyvenes nők meghökkentő, ún. “kirepültek a gyerekek” elrosszfejesedésével jár.

*

Nekem fontos a test. Mindenekelőtt azért, mert felszabadultság, nevetős. Örömforrás lett, már egy hétköznapi hajnalon is, az edzésélménytől meg… hajaj. Döbbent, mély megértés: a test nem bűn, nem baj, nem kolonc. Az én örökségem a keresztény bűntudat. És most a fölös önmarcangolás, lelkiismereteskedés, moralizálás ledobása. Emlékszem, mennyire akartam mondani én is, amit illett. Hogy sokfélék vagyunk, a szépsg belülről fakad, és sokféle szépség van. Most meg azt gondolom: az a szép, aki szép, de megtehetjük azt is, hogy hagyjuk a fenébe a szépségtémát. Csak ne maszatoljunk.

Biztos, mély megértése annak, hogy nem csere történt. Nem adtam a lelkemet a testért, én maradtam én, és ráadásként lett ez az intenzív, izgalmas, élettel teli élménycsomag, amelyben megélem, hogy felnőtt vagyok, erős vagyok, eredményes, és hogy jó tükörbe nézni, jó érzés öltözködni, nem tudom annyira elszúrni, mint régebben, és szeretem, ha megnéznek. Eközben semmit nem sérült az igényességem, intellektuális hajlamom… de milyen hülyeség is ez, miért sérült volna? Ezt a vádat a frusztráltak találták ki, védekezésképpen.

Mély önismeret. Tudom, milyen út volt, mi minden szegélyezte, mekkora meló az, ami összegződik most a testemben. Oda merek nézni végre rá, látni a maga valójában. Nem bánom, hanem érdekesnek tartom a kis esetlegességeit, hibáit, nem akarom kizárólag előnyösen prezentálni. A munkát, a verejtéket, az eksztázist mutatom meg a fotókon, néha a mozdulat szépségét, örömét. Pontosan az a különbség a mainstream fitneszfotók és az amatőr, sportot élvező, nem-bánom-ha-vastag reprezentációk között, ami a pornó, a mesterkélten ránctalan, behúzott hasú, esztétizáló szexmímelés és az igazi, csatakosan ajzott üzekedés között.

A szépség egészség, de én az egészséget szigorúan értem, nem a “nincs nekem semmi bajom (még, mert nem nézettem meg és nem figyelek a jelekre)” köznapi értelmében. Én a kirobbanó, intenzív működést, a fejlődést, a mély örömöket, a fájdalommentességet gondolom egészségnek.

*

Adós maradtam egy válasszal a kommentfolyamban, mert nem néztem már vissza. Igen, lehet a kötőszövetet edzeni, feszesen tartani. Hideg-meleg hatásokkal, szaunával, jégszaunával, hidegedzésekkel, dörzsöléssel, hajszálerekig ható turbókeringéssel (sport, intervall). Tiszta étkezéssel, salaktalanul, és sok vízzel.

“beauty with plus”

$
0
0

Myla Dalbesio egy plus size modell. De legalábbis nem nullás méret, hanem az európai konfekció szerint M-L (40-42), amerikai 10-es. Calvin Klein, meghallva az idők szavát, 2014-ben vonta be a kampányába. Amúgy híresen csupa 0-ás modellje van.

Myla Dalbesio dereka-melle-csípője megfelel a 10-es méretnek – elég nagy a melle, viszont nincs rajta fölösleg, magas (180 centis), fiatal és feszes:

Ez sokaknak nem tetszik.

Ki is akadtak. Mert “szeretnének ők ennyire vékonyak lenni”. Megdöbbentő, mennyire felhúzzák magukat azon, hogy néz ki egy másik nő. De nem a barátnőjük, a férjük új szerelme, hanem egy képen egy ismeretlen nő. Hogy mekkora frusztráció nekik bárki más.

Azt mondják, a nők több mint fele nagyobb méret, mint Myla Dalbesio. És tényleg úgy gondolják, hogy akkor Calvin Kleinnel van a baj. Biztosítsa nekik Calvin Klein, hogy ne érezzék magukat szarul!

Hát én azt mondom, kedves utca embere, hogy ha a te testedet jelenítenék meg a plakátokon, sírnál. Mindenki a szépet, az eszményt, az ápoltat akarja látni, te is. A valóságra nem kíváncsiak. Ezért torzítgatják a saját fotókat is, effekteznek, simítgatják a szemkörnyéket teljesen amatőr nők.

A divatfotó nem fogja leképezni az utca emberét. A modellek mindig magasabbak, ívesebbek lesznek, mint az átlagos ruhavásárlók. A bőrük, a vonásaik, a köldökük formája is szebb. Ez van.

Given that plus sizes keep getting smaller and smaller, using a “plus-size” model doesn’t seem all that empowering.

https://mic.com/articles/103944/calvin-klein-believes-this-is-a-plus-size-model?utm_medium=social&utm_source=huffpost#.RNqqg3QBD

Tudod, miért? Mert nem is az a célja, hogy számodra empowering legyen. Nem téged, a hamis önképedet akarja kiszolgálni. Te azt hitted?

It is not plus size that is getting smaller and smaller. It is the average western female size that is getting bigger and bigger…

De nem ám egyszerűen bojkottálják Calvin Kleint meg az összes vékonymodelles márkát: ostromolják, vádolják, dühöngenek. Ők is menő ruhákat szeretnének, nem Ulla Popken-féle öreganyám-zsákokat. Skinny fazont, testhez álló dzsekit, tangát, megkötős bikinit. Kilátszó térdet, felkart, és ne legyen ciki, ha felcsúszik a póló.

Nehéz mit mondani, kínos ez az egész. Vajon az arcukba kell kiabálni az igazságot? De akkor meg megsértődnek. Csak az nem látja, hogy ez mekkora önigazolás, akinek a szeme előtt áll a saját kövérsége, a mindent a maga javára magyarázó hajlama.

Ma is uszodában voltam, és elgondolkodtam, mit érezhet a Mai Egyetlen Százötven Kilós úszó. Nagyon megnézték. Neki bizony könnyebb lenne, ha nem ő volna az egyetlen. Ha egy kicsit megszokottabbnak számítana az ő testképe, nem extremitásnak. Akkor nem lenne egyedül.

Azokban az országokban, ahol izmos a fat acceptance és a fat pride irányzat, ez történt. Sokan vannak, sokan lettek, már nem ritka és nem akkora döbbenet a testük, sem divatosan öltözni, strandra járni, fesztelenül táncolni, jogokat követelni, jógaórára menni százötven kilósként. Nem hallgatnak és nem szégyenkeznek, kiállnak a… miért is? Az elfogadásért. Igen, az elfogadásért. Nem a kövérségért, dehogy.

Vagy mégis?

Ez érdekes, mert mondjuk lelkes természetjáró aktivistaként az a célom, hogy legyen sok természetjáró, feminista mozgalmárként meg az, hogy egyre többen megértsék, megismerjék, azonosuljanak az Üggyel, legyen egyre több feminista, ne legyen egzotikum vagy stigma ez az identitás.

És kövérként? Érthető, ha nem akarod ufónak érezni magad. De valóban azt szeretnéd, ha sokan lennének kövérek? Ha másnak sem sikerülne lefogyni? Ha többen tudnák, így értenék meg, milyen az élet kövéren? Ha a plakátok nagyobb arányán lennének láthatóak szép ÉS túlsúlyos emberek?

És ha így lenne, akkor mi zavarna? Túl tökéletes a bőrük? Túl szép az arcuk? Tól divatos a ruhájuk? Akkor mire szerveződne a szakítsunk-az-irreális-elvárásokkal aktivizmus?

Bármi irreális, ami jobban néz ki nálad?

Mindenki a saját testéről beszél, amikor mások testéről beszél. A fenti instagramon kiboruó színésznő, Catherine Tyldesley sem volt mindig karcsú szőke. Valaha 22-es mérete volt, aztán rettentő energiákkal lefogyott, és fitneszapostol lett.

Ha bedőltél a plus size műbalhénak és giccsnek, tudd: a mosolygós, selypegő aktivista sem gondolja komolyan. Egyszer vehetne fel megkötős bikinit, hagyná a pékbe ő is az egészet. De őt megfizették azért, hogy promotált ruhákban téged vigasztalgasson a neten. Az elfogadás, a “minden méret szép” kamu. Igazából azt követelik, hogy ők lehessenek a szépek. Mint hatodikban, amikor elég sokan hitték azt, hogy ők is lehetnének modellek, miért ne, csak smink, ruha és fotó kell hozzá. Fogalmuk sem volt, mi különbözteti meg a modellt a többi nőtől. És nem, nem a legszebbek, legvékonyabbak lesznek a leghíresebbek.

Mindig fel kell háborodni, és ez jó móka, igaz? Azt állítod, előírják neked, milyen legyél, és ezzel nyomasztanak, önértékelési válságba kergetnek, pedig luxusprobémákban pácolódsz nyavalyogva, és te vagy az, aki nem elég erős. Azt szeretnéd hinni, hogy csakis a strandról, a férfiaknak való tetszésről meg a ruhaméretről van szó, pedig az életminőségedről van szó és arról, hogy hajlandó vagy-e becsületesen tekinteni a dolgokra, vagy maszatolsz. Te vágysz ugyanis vékonyságra, te nem tudod eldönteni, hogy akkor jól vagy-e így, vagy fogyjál le mégis, te szeretnél garanciát arra, hogy nem fog semmi frusztrálni. Eközben te nézegeted más nők fotóit, taglalod az alakjukat, és te sóvárogsz olyan ruhákra, amelyek nem állnak jól. A tested meg valami sors adta istencsapása, az elhízás genetika és betegség, nem lehet mit kezdeni vele, sajnos. Nem számít az anatómia valósága, mindent rá lehet fogni a gonosz médiagépezetre és a divatdiktátorokra. Ők kergetnek étkezési rendellenességbe, örök fogyózásba és depresszióba, tiszta sor. Nem pedig az, hogy nem és nem tudod megszeretni a sportot, hogy pár hét után feladod. Hogy nem törődsz a tested igényeivel, az evés körül forog az életed, és csupa gyorskaján éltél húszas éveidben.

Telnek az évtizedek, az átlagos nő rég nem európai 38-as, M-es, hanem 42-es. Ha a nők több mint fele nagyobb a 40-42-es méretnél, az népegészségügyi probléma, amit nem a divatvilág fog megoldani. Rég nem indulhatunk ki abból, hogy hogyan néz ki az átlagos amerikai nő, mert az átlagos amerikai nő el van hízva, junk foodon él, és 50 százalékos valószínűséggel cukorbeteg vagy inzulinrezisztens.

Arra viszont megtanította a közösségi média, hogy követelje a jogait.

Hogy van ez, hogy állandóan kifelé figyelsz, rivalizálsz, jól akarsz kinézni és megfelelési kényszeres vagy, másokról van véleményed, hogy azt magyarázod, amivé a te tested vált, az igenis szép – ahelyett, hogy a tested igazi jóllétére figyelnél és felelősséget vállalnál?

Akárhogy leplezed, kilóg a lóláb: haragszol azokra, akik, veled ellentétben, gondoskodnak a testükről, és nem hagyták elformátlanodni. Tele vagy haraggal, mindneki ellenség, aki másképp gondolja. Ezért kell a nyelvedbe harapnod: már majdnem kimondtad, hogy piszkafa modell meg csontkollekció, meg edzésmániás, egy teljesen egészséges, szép nőre, de akkor eszedbe jutott, hogy minden méret szép, és ti BEZZEG elfogadóak vagytok.

Csak akkor honnan ez a düh? Hogy képes egy elhízott nő odaírni a világ legdöbbenetesebben tökéletes arányú modelljének fotója alá, hogy NEKI NEM TETSZENEK AZ OLYAN NŐK, AKIKNEK KILÁTSZIK A BORDÁJUK?

És ne röhögjek?

Én nem a kövéreken röhögök, hanem az önáltatáson és az önfelmentésen. Hogy nem érzik, mennyire ciki elbújni a valóság elől. Hogy azt mondják: több vagy, mint egy ruhaméret!, és az egész tevékenységet a testekre, a méretekre, divatfotókra építik. Folyamatosan ruhákról, csinosságról és más nők testéről beszélnek.

Miért lepődtök meg, hogy piaci szereplők piaci módon viselkednek, és olyan nők képeit használják fel, akikre más nők hasonlítani akarnak? Az összes “jó fej” cég, amely zászlajára tűzte a plus size jelszót, ugyanúgy a pénztárcádra sandít. Etikus? Befogadó? Dehogy. Abból él, hogy te igen nagy erőkkel gyógyítgatod a sérült lelkedet. Abból él, hogy jól akarsz kinézni te is – és átvered magad.

És miért mindig az anorexiás, önsanyargató, aszketikus nőkről beszéltek? Tényleg azt hiszitek, csak ilyen áron lehet túlsúly nélkül élni? Az egyszerűen aktív, mozgékony, mértékletes életmódról miért nincs szó? Miért tűnik neked akkora sanyargatásnak, hogy a bemutató előtt a Victoria’s Secret modellek naponta kétszer edzenek, és NEM EHETNEK pizzát? Ez a durva?

De már az is gyanús, hogy “minden méret szép” – egyenrangú, egyformán értékes verziónak állítod be az egészséges és az elhízott testet. Azét, aki dolgozik rajta, ápolja, célszerűen táplálja, meg azét, aki ilyesmivel nem foglalkozik, hanem “élvezi az életet”. És mindezt a szubjektív tetszés körébe utalod, mintha az egész csak ízlés dolga volna. Tényleg nem érted, mit teszel magaddal? Termékenységeddel, mozgékonyságoddal, életerőddel, szíveddel, következő évtizedeiddel? Nem leszel mindig fiatal. Már ötvenévesen sem lesz mindegy: kövéren sántikálni fogsz, és egyre passzívabbá válik az életmódod. Tele leszel frusztrációval, amit persze a világra fogsz majd. Kiszedegeted a téged sértő képeket és megnyilvánulásokat, hogy másra foghasd azt, amit te csinálsz magaddal. Meg amit te mulasztasz el.

Ami még érdekes: Calvin Klein soha nem mondta, a kampány sem állította, hogy Myla Dalbesio plus size modell volna. CK egyszerűen szakított azzal, hogy csupa 0-st vonultat fel. Vagyis, Myla a többi modellhez képest plus size. A modellek a testükből élnek, és ezért keményen dolgoznak rajta, hogy olyan legyen, ami fotón, éles fényben, mindenféle ruhában jól néz ki. A modellek méretei nem egyformák, de mindegyikük sokat foglalkozik a testével, a bőrével, a hajával, a formáival.

Kicsit sem zavar a tudat, hogy még Tess Holliday is többet edz nálad?

 

kiröhögtetek tizenöt éve

$
0
0

Há’ mondom! És mióta. Vegyetek mosómedvét! De most eljött az én időm!

Első fecskék egyike vagyok, mindenféle alterságban utazó. Nem azért csináltam, hogy kitűnjek, és nem is azért, mert attól leszek menő, hanem mert gyanúsnak vagy bénának találtam a szokásos utakat. Idegenkedtek általában. Különcködsz itten, mondták, és vádoltam magamat is olykor ezzel. Mégse akartam nem-úgy. Komolyan gondoltam az elveket, naivan és olykor magam ellen is. Ez egy jellegzetes közérzet: néha kényelmetlen volt, de belülről fűtött a szándék. Azóta egyik-másik különcségből trend lett, és nem szeszély, hájp vagy kivagyiság, borkóstoló-tanfolyam, hanem olyasmi, amitől jobb lett a társadalom.

Ökoság, szelektív hulladék, puritanizmus

Talán ez a legfontosabb. Engem így neveltek: a családom a szűkös körülményekkel, az olvasmányaim a lelkiismeret szavával és a gimnáziumom a társadalmi felelősséggel és a táboraival. Hogy én mit harcoltam tanárként, hogy a nagyonúri gyerekek válogassák szét a szemetet. Szervezzük meg intézményileg! Jaj, minek ez az egész. Ma már rang ökoiskolának lenni. Néhány éve megszervezte a város a házaknál a gyűjtést. Néhány tucat rab válogatja a főváros szemetét, tudtátok?

A nemfogyasztás viszont nem lett trend: hazánkfiát csakis a pénztárcája lapossága szorítja rá. Az országban, ahol mindenki sír, hogy keveset keres, valahogy mégis norma a saját ingatlan, a kocsi, a csúcskütyü és Horvátország. A polgárt agresszíven hergelik a vásárlásra karácsony előtt, utána leárazáskor, akciókkal.

Lehetne például nemet mondani a fémdobozos italokra. Az ásványvízre (nekem nem sikerült, megjegyzem, de van vízszűrő kancsó, azt töltöm az újrahasznált palackba). És: vegyél minőséget! Ritkán, drágát, olyat, amibe beleszerettél – és maradj hű hozzá.  Hüledezem a futóblogokon: félévente új cipő? Most, hogy többet futok, én is sűrűbben cserélem.

Bringával mindenhová

2002 júniusa óta. A mostani brángám 2011-ben készült. Bringáztam terhesen, egy, majd két gyerekkel, hidegben és vízszintes esőben is, árkon-bokron át. Critical mass: már nincs rá szükség. Többen lettünk olyanok, akik nem csak a balatoni hétvégén szállunk nyeregbe. És ma már nem dudálnak le, kifejezetten figyelmesek a gépjárművezetők. Bringás ellen hörögni autósként kínossá vált.

Kötődő nevelés, hordozás, szoptatás, együttalvás, mosható pelenka, békén hagyás

Sehol nem voltak még a rokon lelkűek. Csak a Kismama magazin volt: 2001-ben kezdtem hordozni az apró Lőrincet (őt még csak elöl), és Monapelt használtam. Érdekes, hogy ezek az alterságok együtt járnak, egymásból következnek. Meg az is, hogy mennyi butaság, tékozlás, viszály lett belőlük az alteranya-fórumon. Aztán lett pisilni-tanítás (EC, vegyes eredménnyel), otthonszülés és orvos és gyógyszer nélküli életmód. Tamás után maradt rengeteg gyógyszer, igyekszem hasznos helyet találni.

Tévétlenség

Nem kérdés. 2004 nyara óta nincs a háztartásomban tévé. Piszkáltak emiatt is, mert tévé kell. És: “Hogy van időd edzeni?” Hát így, neked se idő- és nem is pénzkérdés. Zene se szól, futás közben sem. Nem visz rá a lélek a sorozatokra és az otthoni filmnézésre sem. Ha máégis, azt a fiam szervezi. Így lett alacsony ingerküszöb, erdőcsönd, valós ingerek. Finom lelkű gyerekek, elmélyült olvasás, legózás, önálló választások. Nem várják el, hogy szórakoztassák őket. Azonban: mozi, újabban mainstream szuperprodukciók is (nekem tetszett a Ferdinand és a Fekete párduc is), és koncert. Most már nem lehet elrontani őket, ha mégis képernyő elé szabadulnak. Ne tévézz!

Természetesség

Eleve is úgy gondoltam, hogy csak a saját (dús, legfeljebb pár szál erejéig rendezett) szemöldök, az erős-dús haj, ápolt fogak, jóllakott bőr néz ki jól. Sok zsír, némi kollagén, hormonharmónia: szép köröm és haj. Csiricsáré színekre, divattrükkökre, rafinált frizurára, műkörömre nincs szükség, ha az egészséges tested öltöztet. Akkor jól áll a bő is, a szűk is, az egyszínű, és nem kell alakformáló fehérnemű. Még a neten rendelt ruhákkal sincs méretprobléma, mert hiába bő meg szűk, rövid meg hosszú egy kicsit, nem tud igazán rosszul állni. A pornós kinézet visszaszorulóban, ma már az aligsmink, a minimálruha, a saját mellméret, az ápoltság a menő. Nekem nincs kedvem a szelfiket se abajgatni, röhejesnek gondolom. Úgyis látszik, milyen vagyok.

Izmos nők

Az izomzat szakmai önéletrajz. Erőt sugároz, kitartás és munka van benne, a halál ellentéte. Már rég nem a sima vékonyság az etalon. Nem kell hozzá az életedet a konditeremben tölteni, az amúgy is lehangoló. A nagy izmokat is szépnek látom. A vegyszert nem.

Low carb, ketogén, zsírfóbia-kritika

Már annak idején is sikoltott bennem valami a margarintól, de a tojást simán megettem, egy szavukat sem hittem. Ma már tudjuk:

Az American Heart Association 52éves elnökének infarktusa volt nemrég, de már jobban van. Vajon mit eszik? 0,1 zsírú tejterméket müzlivel? Évek óta köztudomású, tehát nem csak egyes, vitatott kutatások utalnak arra, hogy nem a zsír, nem a telített zsír, nem a hús a baj, hanem a sok szénhidrát, és az, hogy nem mozogsz. Valójában nem létezik “jó” szénhidrát, és ne egyél napi 5-6-szor, mert az inzulin gyakori bolygatása nem tesz jót senkinek.

Elég nagy sütievő, müzli- és lisztfogyasztó voltam még nemrég is, tehát a szénhidrátcsökkentés újabb fejlemény, 2014 őszén kezdődött. Viszont minimális károkat kellett helyrehoznom, szerencsére.

nyílt beszéd, egyenesség; a pletyka, kavarás, zavaros dinamikák bojkottja, hatalmi helyzettel visszaélni ciki, az önkény szégyellnivaló, álljunk ki azért, akit bántanak, és fortélyos félelem többé nem igazgat

…jaj, ez nem ide illik, ez még a jövő. De valami elindult.

Neked van hasonló hóbortod? Hogyan tudjuk elkerülni mindazt, ami a “lám, én már akkor is mondtam” szituban visszás?


mi történt a héten

$
0
0

Annyi minden van! Nem írtam napok óta. Folyton megyek valahova, ha meg nem, akkor belemélyedek valamibe. Átrohannak rajtam élmények, egymásra hatnak, tavasz duzzad az ághegyeken (na jó, most néztem: hóvihar… hát jó), főzök, kutyázom, mosogatok, és sokféle emberi találkozás is van. Szombattól ezek történnek:

volt a statisztamunka a Homeland: A belső ellenség című sorozatban, ezt már említettem kommentben, izgalmas volt és fárasztó, jó sztorikkal, sok röhögéssel, a tűrőképesség határán rohangásztunk a Széchényi (igen, ez é) Könyvtár széles, csúszós lépcsőin tömegként, és még az járt jól, aki kincstári, oroszosra vett katonaruhában, de én business casualben és magassarkúban!

ez az a cipő

Edzés: öt konditermi-közös, új tagokkal is: vasárnap, hétfő, szerda, csütörtök, péntek, ebből hármat eléggé éreztem utána, és bevezettünk új vagy régi-új gyakorlatokat is. Volt egy úszás-szauna kedden Katával. Két plazmaadás. Két benti kicsi futópados-gyors futás és egy kinti hosszú terepen, az edzés előtt szerdán, ébred a völgy! Nagyon sokat kell még a tempómon meg a mentális attitűdömön dolgozni, és még hosszabbakat futni, még-még, egyszerűen, nem agyalva. Nem olvasni meg tippeket vadászni, nem is hengerezni, nem is pulzusmérni, csak futni. Talán atlétikai pályára is elmegyek, holnap van ez, megnézném, milyen élőben. A legdöbbenetesebb, hogy az elit futókon nem látszik, milyen gyorsak, csak az, hogy futnak, és nem csoszognak. A minap is feltűnt, milyen lendületes az egyik srác a futópadon, odaosontam, és 17,3-mal futott, már sok perce.

Egyébént kicsattanok: az állandó sport hatása, hogy nem rágódom semmin, könnyen túlteszem magam apróságokon, sőt, nagyobb kavarokon is, energikus vagyok, nagyon jól alszom, igényeim szerint eszem, sokfélét. Csütörtökön toltam egy csülköt a Menzán, ejj, be jó volt.

Táplálékkiegészítők: sima és sportvitamin, BCAA, kollagén, Evelle, omega 3. Eszement sok a mozgás, hidegtűréssel. Sokat eszem és időnként mindenfélét, őszintén szólva, de mindenből minőséget. Heti ötször vagyok alacsony ch, néha eleresztem a gyeplőt, igyekszem a futásokhoz igazítani a szénhidrátot.

Olvasok, mindenfélét: Anya kiáll és beszél interjúkötet, aktivistákról, akik közben anyák is, nagyon szépen van megírva. Kun Árpádtól a Boldog Északot (jajj, de nagyon jó!), Michael Chabon: Ragyog a hold, még mindig a Ragyogást Kingtől, Kiss Noémi: Ikeranya, párhuzamosan és lassan, illetve sok újságot, életmódtémában, meg politikát.

Dühöngő ifjúság a Belvárosi Színházban, Znamenák István rendezte, Nádasdy Ádám fordította, Kovács Patrícia és Szabó Kimmel Tamás is igen jó színészek, és sok munka van benne, nagyon szépen összeállt, itt olvashattok interjút. Nagyon messze ültem, jó lett volna egyész közelről nézni az arcokat.

Küldöm a meghívókat a blogszületésnapra sorban, április 22.!

A gyerekekkel legó, Rumini, közös bevásárlás, ez tud nagyon hangulatos lenni, főzés, futás (versenyre készülünk). Olvasok nekik sokat, nézünk filmeket, és próbálok figyelni az igényeikre.

Megvettük a repülőjegyeket és szállást is foglaltunk Norvégiába, mindenki megy (az összes gyerekem és Balázs, köszönet a támogatásért, évek óta nem jártunk külföldön), és minden lesz, fjord, bálna, tájvédelmi körzet, futás, északi építészet. Nem tudom, mi lesz a Nagy Cél teljesítése, tehát a 42,195 éves koromban lefutott 42,195 km után a motivációval, de a maratont egyszeri gesztusnak szánom, és hosszú távon, ha egyáltalán futok, tíz kilométeren szeretnék javulni. Semmit nem akarok hajtani, belenyomorodni, egyoldalúvá tenni, és aktívan örülök annak, hogy nem fáj semmim. A sokat futók meg tudnak nyomorodni, elsivárosodni, és nem nagyon tetszik, ahogy kinéznek.

Fordítok és írok sokat, a fordítások nagyon tanulságosak, van minden, prosztatarák, például (korral jár, ne bolygasd, nemi életed amúgy sincs). És követem, kicsit kajánul, ki mit csinál, hogy halad. Itt a magyar szcénában nemigen látok görcsmentes, valóban nívós önmegjelenítéseket. Ti jól vagytok, valóban?, kérdezném tőlük. Mire jó, amit hirdettek? A legtöbben magabiztosan, verbálisan is pózolva, a fotókon is pózolva, nyájaskodva hajtogatnak valamit, ami nem saját, illetve hosszabb távon nem működik. Mások, vagy ugyanezek behódolnak az eladásnak, szponzorált tartalmakat tesznek ki, márkákat ajnároznak, miközben nemigen tartanak semerre. Belenéztem a 160 gramm blogba, azért érdekes, mert Iza a napi 50 gramm szénhidrátról ment fölfelé, mert a dietetikus azt mondta. Megkapó, ami csinál, de valami nem működik. Persze, siker kordában tartani az IR-t, valamennyire javítani a hormonokon, megelőzni a hipózást, de évekig le nem fogyni, sok sport mellett sem? A hivatalos dietetikának erre milyen válasza van? És ha semmilyen, miért üldözik és inszinuálják a low carbot? Másik motivátor, csillogó, folyton főző-dobozoló, extra alapanyagokat használó leány, sokat fogyott, nagyon feszes, mindenki gratulál – én kiszúrom a csipőtájékon a heget. Nem lesz ilyen a hasad műtét nélkül, ez átverés. A harmadik, aki ellenségként kezeli a ketogént és a magas fehérjét is, mikor látja be, hogy a hagyományos képzés le van maradva, hogy a dietetikusaink sincsenek jó bőrben, és a saját fogyása csúnyán elakadt? Hogy lehet valaki, aki naponta sportol, ennyire nem-fitt? És hogy lehet örökké kajálva-kalóriaszámolgatva-dobozolva élni, az ilyen életminőség? (Erről írok majd.)

Lőrinc ma hajnalban elment Angliába, egész pontosan Wales-be.

Tulajdonképpen folyton az zajlik, hogy nekem mi a jó, de úgy, mint ha valaki vendégül látna és mindent megtenne, hogy szórakoztasson, gondoskodjon, hogy legyen pihenés, kényelmes ágy, finom falat, kaland, érzelem – csakhogy ez a valaki én vagyok. És borzasztó boldog vagyok, hogy a magammal való intenzív törődés nem jelent már meddő sebnyalogatást vagy közhelyes önismeretet, sem azt a kínzó sakkozást, hogy “valamit kéne csinálni”, ebbe-abba belekapva, hanem csinálom, évek óta, pont azt, ami nekem való. Az eredménye ennek a normává váló állapotnak pedig az, hogy kedvem van mindenféléhez, lenyűgöznek, érdekelnek a dolgok, nem siratok annyira veszteségeket vagy apróbb kudarcokat, jól vagyok Artemiszként, és – ami a legfontosabb – mostanában anyaként is jól érzem magam és jó szintet hozok.

Ti hogy vagytok?

(Artemisz az, aki nem Vénusz.)

ami működik – és ami nem 1.

$
0
0

Egyre többen keresnek meg, sokféle enyhébb és súlyosabb problémával. Mesélnek, kérdeznek. Nem tudok választ egészségügyi gondokra, és nem szeretném túllépni a kompetenciámat sem, ezért aztán azt csináljuk, amit ígértem: lelkesen és közösen edzünk. A többivel, a konkrét gonddal fel lehet keresni a progresszív szakembereket és oldalakat.

Vagy ha már unod a sok tanácsot és ígéretet, akkor csak menni a megérzésed után, és csökönyösen akarni jobban lenni.

Mindig ostorozom magam, hogy már mindent elmondtam, minek újra rágni, elővenni ezeket. A régi olvasók végigkövették az utamat 2015 eleje óta, mindazt, amit felfedeztem, ás amikről akkor még mámorosan írtam tucatnyi posztban, meg az életmódrovatban. Az újak kis kattintgatással vagy a címlapra újra kitett bejegyzésekben olvashatják el, hogy szerintem mi működik.

Mégis, olyan kérdések érkeznek, hogy akkor újra összefoglalom. Azért is, mert ma már merek élesebben fogalmazni. Sokat figyeltem mások megoldásait, útjait, próbáltam megfejteni jelenségeket, és igyekeztem nem lenni igazságtalannak, például a vegánokkal vagy azokkal, akik szerint kell a szénhidrát. Nincs eszme, ideológia, különösebb érdek – úgy érzem, becsületes vagyok.

Szerintem az anyagcsere edzése működik, a metabolikus tréning. A szervezet megtanítása arra, hogy jól funkcionáljon mostohább körülmények között. Ez a “túlélsz-e a kunyhóban a viharban?” kérdés. Például éhesen. Alacsony vércukor mellett. Rusztikus kaján, nyers tojáson akár. És zsíron. Bevitt zsíron, a saját zsírján. Rugalmasan, jól működjön a test, komolyabb szenvedés nélkül a hidegben, nagy szellemi vagy fizikai terhelés mellett is. Vagy épp a szaunában. Kompenzáljon, jelezze igényeit, ne sztrájkoljon, ne téves jeleket adjon. Vagy egy kisebb betegségből kilábalva, és egy seb gyógyulásakor is. Ne fájjon folyton, ne akadályozzon, ne legyen ragyás a bőr, simuljon alánk. Ezért csináljuk, amit csinálunk: ennek az állapotnak a megőrzéséért, eléréséért, visszaszerzéséért.

Mindez alacsony szénhidrátbevitelt jelent, ritkás étkezést, sok kintlétet, testhasználatot, és sok-sok sportot a testhasználaton felül. Ebben egészen biztos vagyok mára, hogy ez az irány. Abban nem lehetek biztos, hogy ez ínyére lesz a gyógyulni vágyóknak, hogy könnyen meg lehet csinálni, mert sok a gátló tényező, a múlt terhei, a megmagyarázás, a rossz fej férj, a belepofázók, a lustaság.

Többen mesélik, hogy megváltoztatták az étrendjüket, betartották, működött, aztán jött újra egy süti, egy banán, és milyen rosszul lettek, lám. Ez se jó. Ez vészjel. Aki jól van, az nem borulhat ki egyetlen alkalom béna kajálástól. Sőt, a banán kifejezetten nem béna, egyfajta szuperfúd. Egy kicsit gyorsabban halad el a klotyóra, esetleg, vagy enyhe emésztési érzetek jelentkeznek, netán kis tompaság. De rosszullét…? Eleink az ilyesmibe belehaltak volna, tehát ez gáz. Ha ezt a fajta intoleranciát tapasztalod, akkor nem vagy jól (lehet, hogy nem is leszel, mert a károsodásod nem visszafordítható, mindenesetre az egészséges állapot az, hogy komolyan nem akaszt ki egyik fajta természetes alapanyag sem).

Dömpinggel, egyoldalú bevitellel, adalékanyagokkal, túl kevés mozgással és sok év alatt szúrtuk el. Ne faksznizz egy adag szénhidrátos vagy nem-egészséges étel miatt! Ne akarj most mindent!

És ne démonizáld a régi kedvenceidet! Ne ócsárold, nem ők a hibásak, a túrós pite meg a spagetti. Ne félj ételektől! De ne is add magad át nekik, ne legyen hatalmuk fölötted. Hogy is írja Liv? Ez csak kaja! (Ó, bazmeg, akciós a Häägen-Dazs.)

Csakhogy közben mindenki azt harsogja: ne legyél éhes, mert akkor rosszul leszel, leesik a cukrod, meg majd bezabálsz utána, jaj, mi lesz, borul a diet. Sose éhezz meg!

Hát de. Mindig éhezz mag, nagyon. És csak akkor egyél, ha éhes vagy, korgó gyomrú, egyébként ne bizgesd az inzulint, mert hamar megöregszel. És lehetőleg jókat egyél, és mértékletesen. Ne falj. És ebben, így tudj jól lenni. Ez a cél, efelé kell tartani, és akkor vagy jól, ha ez megy könnyen, egyszerűen, görcs nélkül.

Akit a dobozkái, a számolgatása meg a táblázatai tartanak egyben, aki csak így van jól, az könnyen szétesik. Amellett control freak, és nekik a közelükben szar lenni. Hány hónapig tartható ez? És mi meló, idő, pénz, szennyezés mindez? Az ilyen embernek tele az egész napja a kajával. Vagy eszik, vagy főz, vagy bevsárol, vagy azon tipródik, mikor és mit fog enni, várja, elképzeli, vagy fél, hogy összekeveri. Vagy lefotózza. Esetleg mosogat. Ez milyen élet?

Az élet sokkal egyszerűbb ennél. A kalóriaszámolgatás lehet ön-edukáció, hasznos kezdeti mankó, de egyrészt mint fogyási módszer megbukott: nem visz közelebb valós igényeinkhez, másrészt így nem lehet eltölteni egy életet, sem az evéshez viszonyulni. Hosszú távon nem ez a járható út.

És ami durva, amit említettem tegnap: lehet, hogy ez a példás, sokat melózó, az ételeket gyönyörűen tálaló és fotózó, vagy épp valami alter-házhozszállítót pusholó nő a legsúlyosabb IR/PCOS/Hashimoto-tüneteket kordában tudja tartani ezzel, hogy napi öt-hatszor eszik kiszámolt mennyiségeket, meg még egy marék gyógyszerrel. Ráadásul jól néz ki, amit csinál. De például le nem fogy. Évek alatt, rendszeres sporttal sem.

Egyél ritkán. Szoktasd rá magad, hogy ne erről szóljon az élet. Annyi minden fontosabb! Egészséges emberrel semmiféle karasztrófa nem történik, ha pár órán át éhes. Nem esik le a vércukra, viszont éber, élénk, figyelmes. Erre tréningezni lehet.

Akinek leesik a cukra, aki hipózik, aki egy nap böjttől extrém rosszul van, az már károsodott. A hipót megelőzheted a kiszámolt, sűrű étkezéssel. De jobban nem leszel ettől, hanem pont hogy megtámogatod a károsodott állapotot. Kiszolgálod.

Ami NEM működik tehát a három éve lowcarb/ketogén/hidegtűrő blogger szerint, az az egyél gyakran, a dobozolás, a “jó” szénhidráttal való ügyeskedés, a mentes alapanyagok felhajtása, összerakása, az, ha erről szól az élet. Ez fárasztó, teljes személyiséget igényel, eltorzít. És nem éri meg.

Ami energiát ebbe beletesznek emberek, meg pénzt, annyi erővel sportolhatnának. Sétálhatnának napi fél-egy órát. Vagy meditálhatnának. Engem az is zavar, hogy a módszereken, a szigorú szabályokon, a konzultációkon valakik jól keresnek. Mármint az zavar, hogy ezért riogatnak, hogy pont annyi legyen a gramm, vagy pont valahogy kell csinálni, másképp nem lesz jó, minden azt szolgálja, hogy rájuk hallgass, bennük higgy. Ez a sokat emlegetett kiszervezés, a “valaki mondja meg” állapota.

Állj bele az életedbe, te magad. Tarts mély bűnbánatot: elszúrtad. Ne legyél felháborodva, ha bonyolult a problémád, ha nincs rá rögtelen megoldás, ha nem teljesen visszafordítható.

Van tanulság. És abból okulhatnak legalább a lányaink. Fontos, hogy tudjanak erről, és hogy ne kerüljenek ilyen állapotokba. Hogy fel ne merüljön, hogy egy gyerek nem sportol, hogy gyorséttermi kaján, pizzán él, cukros üdítőt iszik. Nem szabadna eljutni a súlyos cigifüggésig, inzulinrezisztenciáig, harminc kilós hízásokig. Nem szabad azt sem sulykolni, hogy ez nem baj, és sokfélék vagyunk, és egy kis plusz még jól is áll. Nagyon keserves ezeket az állapotokat visszafordítani, és nem is mindig sikerül.

mennyit költök az edzéseimre?

$
0
0

Beszéljünk akkor erről is. A lelkes amatőr sportoló és táplálkozó fogyasztói kosara, sok gyakorlatias információval. Mire érdemes költeni? Ha épp kevés az annyi, akkor mire inkább?

Na de milyen ember a magyar blogolvasó? A nagy teremtesztben* majdnem három éve a konditermeket értékeltem, és tájékoztatásul árakat is feltüntettem, mire is elkezdődött a nyomorlicit, az “én sajnos nem engedhetem ezt meg”, “mit szólna a család, de amúgy DOXA órája van a férjemnek” és más kóstolgatások olyanoktól, akik egész egyszerűen nem tették oda magukat, nem volt ínyükre, hogy hetente négyszer-ötször, komolyan megizzadjanak, és kellett valami sóvárgásenyhítő kifogás. Ne haragudjatok, ez az igazság. A másik fajta mószerolás morális jellegűnek tartja magát: minden gyanús, felszínes és testszégyenítő, így nőellenes (!), aminek halvány köze van az iparhoz, de ez is ürügy ám. Igen, a sport is ipar, és igen, én részt veszek ebben, és nem, nem kárhoztam még el, sőt, kifejlődött a gymfeminizmusom és a gyerekeimnek is vérükké vált a sport.

Mára okosabb és rutinosabb vagyok, nem fogok magyarázkodni. Mert persze én is belsővé tettem ezeket, így magammal is megvívtam a meccset: a nőkben bűntudatot kell kelteni, ha a saját jó közérzetükre költenek, netán boldogok is ettől. Érted, saját pénzből, sportra. Mintha éjszakai lokál volna. Akkor le kell őket nagyképűzni, -sznobozni, -hazugozni, vagy valahogy fúrni (ha nem az itteni hardkór olvasó lett volna az, aki több alkalommal is igyekezett ezt megkeseríteni, nem döbbentem volna meg). Ezek a nők cigiztek akkoriban. Például.

Most mosolygós dac van bennem: hát ez van, én így csinálom évek óta. Ez az, ami működik, és hatalmas örömforrás. Most ehhez képest kit érdekel, hogy szerinted nem helyes, vagy drága? Aki szerint az életmóddá tett sport árt valakinek, rossz, vagy zavaró, vagy túlzás, és helyre kell tenni, az dolgozzon magán, az önértékelésén, a testén, avgy épp a bevételein, mert ott lesz a baj. Vagy menjen szakemberhez talán.

Így kellett volna kezdeni. Mosolyogva. Debazmeg, én olyan érzékeny és egyben extrovertált vagyok, mint Jimmy. Szar egy kombináció. (Pedig az igazságérzetem tiltakozik. Mit piszkáltok?)

Elsősorban azért fontos beszélni a pénzről, hogy a tényekkel visszaverd az érvelést, a sajátodat is, hogy de ez drága. Nem feltétlenül drága, a baj ennél nagyobb: akarnod kell, és csinálni, és nem leállni négy hónap múlva, és ki kell vívni a menésedet a családtól, meg a fanyalgókkal újrarendezni a viszonyodat. Ez az igazi nehézsége. Inkább időigényes, mint drága, odafigyelést, komoly jelenlétet igényel. Ugyanakkor ki is kapcsol, felépít, keretet ad. A másik oka annak, hogy pénzről beszélünk, hogy lényeglátó legyél, megtaláld a saját preferenciáidat, jól dönts.

Ez érdekes írás, a személyi edzésről. Én egy ideje nem költök amúgy személyi edzésre.

Az első kiadásfajta: az edzéshelyszín igénybevétele, ez sportfajtától függ.

Úszás: alkalmanként 1600-1800 forint a kétórás belépő a MOMban (régebben vett, tízalkalmas bérletemmel 1600). Szauna, aligklóros víz, 33-as medence, barátok, művészúr. Itt annyi a plusz kiadás, hogy elcsábulunk a MOM Park menő helyeire: előtte kávé, utána éhenhalós ebéd, tehát ezeken a napokon nem otthon eszem olcsót.

Futás: a helyszín terepen, utcán, kiépített köztéri futópályán is ingyenes. Tavasztól néhány alkalom pályaatlétikát tervezek a BEACon. Nem tudom az árakat, bemegyek majd az irodába, lehet-e nem-egyetemistaként (na, azt soha többet!). Nem drága. Lehet, hogy elég nekem a Normafa vagy a Feneketlen-tó?

A futásnak a kapcsolódó költségei a zúzósak. Ahogy olvasom a Futásról nőknek blogot, úgy látom, a táj és a teljesítmény varázsán túl sokakat elkap az ilyen-olyan cipő/felső/okosóra/kompressziós kiegészítő/sportital/még több ez-az láza, mi több, ezeket az igényeket pont az ilyen sorstársi motiváló helyek gerjesztik.

Ha nem akarod, hogy drága legyen, kritikusan olvasd a blogokat. És hidd el: elsősorban csinálni kell, a fancy nem fontos.

Meglepő, hogy a szintén negyvenes blogger amint heti háromra csökkentette a futásait, és máshova tette a hangsúlyt, kiesett a formából és hízni is kezdett (és ez zavarta). Újra formába akar most lendülni. Szóval a sport nem abbahagyandó vagy lazítandó.

Van még a masszázs, a henger, és egy idő és szint után szükség van valamilyen keresztedzésre is a futáshoz, hogy ne egyoldalúan terheld magad. Persze ezek nem kötelezők kisebb távok és tempó esetén. (Ami kell még a futáshoz, arról lejjebb.)

A súlyzós edzésekhez vagy komoly otthoni felszereltségre (és nagy dózis motivációra) van szükség, vagy egy teremre. A felszerelések árait nem tudom, mert egy pár súlyzónál (5500 forint), egy ugrókötélnél (5500), egy rsg labdánál (4500) és egy primitív matracnál (1200) én megálltam, nem nagyon edzek otthon.

A terem, a Reed: vendégként két társat is bevihetek. 0 forint. Nem tudnék és nem akarnék ennyit edzeni, ha nem kaptam volna Platina kártyát. A Reed igényes, tiszta, hétköznap délelőttönként kifejezetten élhető, szellős hely, tucatnyi sportra alkalmas. Ma csoportos intervall órán vettünk részt (részletek az edzésnaplóban). Wellness nincs. Luxus is, életérzés is. Tagsági rendszer van, ennek havi 3-4, illetve 5-6 ezer az ára. Ha nem köteleződsz el hosszabb időre, akkor az alapkártya egy hónapra 14 ezer, a két fős 20 ezer. Itt olvashatod a részleteket.

A Reed és e kártya, meg némi aktívkodás, blogolás jóvoltából több tucat nő sportol úgy, hogy a terem nem kerül pénzébe, ráadásul lelkesítő közösséget és némi segítséget is kap. Úgy kezdődött velük, hogy olvasóim voltak, aztán írtak nekem, vagy eljöttek a képzéseimre, mert információra, biztatásra vagy csapatra volt szükségük. Te is jöhetsz. Örömmel mondhatom, hogy tele vagyunk élményekkel, vidámsággal, sikertörténetekkel, és viszonylag kevés félresikerült sztori, rossz érzés származott e kapcsolódásokból.

Más (fővárosi, tágas, nem sufniszerű) termekben 14 és 25 ezer között vannak a havibérlet-árak. Van még a luxuskategória, ami életérzés (státusszimbólum) is, de ez nem témája a bejegyzésnek.

Squash

Ezt most a haladó állapot színesítéseként tervezem alkalmanként. 2010-ben fél évig jártam edzőhöz. Mellékidőben 2200 a pálya óránkénti ára azon a helyen, amit épp nézek, főidőben 4500. Felezd el a partnerrel. Edző plusz 4000.

Táplálkozás

Ez rövid rész lesz. A normálisan, sport nélkül is egészségesnek tartott ételeimre jön egy kevés többletkalória, regenerációs jellegű plusz hús, hal, omega 3-as tojás, alkalmilag banán – pár száz forint. Nincs olyan élelmiszer, amelyet kifejezetten azért ennék, mert sportolok.

Kiegészítők vannak, évek óta a The Protein Work’stől rendelek. A kereső dobta ki, amikor, még 2015-ben, megelégelve a kék és piros pontokból képződő erdeigyümölcs-ízt, minőséget és adalékanyagmentes fehérjeport kerestem.

Sportvitamin: Elite Man fél tabletta nagy terhelés előtt, és sima diétás naponta.

Omega 3 kapszula.

BCAA, 3-5 g izomleépülés ellen, nagyobb futások után vagy súlyzós regenerációhoz.

Ezek a The Protein Work’s-től.

+ Most rendeltem: UCAN Superstarch, az alternatív, ketózist nem bolygató szénhidrát. Peter Attia blogján olvastam róla, azt tervezem, tesztelem hosszútávfutáshoz.

Kellékek és öltözék

Egy jó futócipő. Én évekig csakis a viszonylag olcsó Nike Free Runben nyomtam, most lett alátámasztott Air cipőm, amely kicsit drágább, de ha gyerekcipő és kifutó modell (Sequent), akkor nem is.

Lábfajtádra, futástípusodhoz, ortopédiailag eladói segítséget kapsz a Spuri boltjaiban, például a Váci úton, én nem értek hozzá, mindenesetre 12 ezer és 55 ezer forint közötti összeget szánj egy megfelelő, fél évig (és 1000 km-ig) intenzíven nyűhető cipőre. Egyszerűbben gondolóknak elég jó kezdő cipők kaphatók 6-8 ezertől a Decathlonban.

Közben már piacra dobták az önbekötő Nike-t is 700 euróért (gyűjtőknek), a két óra alatti maraton elitfutás tavalyi kísérletére tervezett, karbonréteges, extra ergonomikus cipőt pedig (VaporMax Fly 4%) egy ideig lehetett kapni, 250 euróért.

Ez csak kis színes rovatunk, nem kell infarktust kapni. Az a nehéz, hogy az ember vágyni kezd a szépre, a minőségre, az igazán trendi és egyedi megjelenésre (ez én vagyok), de szerencsére nem engedheti meg magának, így ez a vita önmagunkkal rövid. Az önbekötő sú amúgy sem sportcipő, hanem utcai.

Ja, de a külön súlyzózáshoz (súlyemeléshez) való, kemény talpú, bokát fixen tartó cipő! Mostanra már differenciálódtam: ebben nem tudok futni, amabban nem olyan jó emelni. MetCon, ez is jutányos volt, férfi és kifutó, 75 euró.

Én szeretem, ha van profi, nedvességelvezetős, testhezálló futó- és fitnesznadrágom, mert a pamut és a kevert anyagú macinaci e célra nem alkalmas (meleg, nyirkos). Első márkás darabjaim 9 ezer körüli áron a Hervisben vásároltattak meg (szenvedő szerkezet, nem akartam alany lenni), leárazáson mostanában 12 ezerért jutottam csodálatos Adidashoz, amúgy 18-20 körüli az áruk, a dizájnosabb darabjaim ennél drágábbak. Szeretek jól és letisztultan kinézni.

lesikláshoz is futónadrág. meleg. dzseki: a fiam kinőtte

az elnyűhetetlen zsiráfos

Sortjaim is vannak, az az igazi viselet hőleadás-szempontból. Ciklusomtól és narancsbőrömtől függően öltöm fel őket. Nike futósortokat és Daquïnit nyűvök évekig, utcára is.

A felsőket egyszerűen intézem: technikai anyagúakat futóversenyeken kaptam mint befutó, az általam kedvelt egyszerű ujjatlanok az alapruhatáram darabjai (Intimissimi, Tezenis, piaci tornadressz, Benetton). Egyet vettem luxusból az Adidas Váci utcai boltjában, mert nagyon szép és technikai, színházba is felvettem már. Van még föléöltözetnek egy technikai Nike kapucnis futófelsőm, és egy Adidas menő cipzáras felsőm, de Lőrinc kinőtt holmijait is használom erre a célra. Nem futok sok rétegben, télen sem, esőben sem. Két réteg.

Zoknit nem hordtam évekig. De kényelmesebb így, és a szagló lábbeli ellenszere is a zokni. Most vettem a Hervisben három sport-titokzoknit szettben. 2999 magyar pezeta. Ezüstkolloidos sprét is vettem.

Sportmelltartó. Erre sokat el lehet költeni, meg keresgélni, főleg ha olyan forma és méret vagy. Cserébe lehet fakó például, habár, én szerelmese vagyok a szép és nemesen egyszerű (lézervágott) fehérneműnek, valamint az elöl cipzáros sportmelltartónak, és az a szerencsém, hogy neten is elég jól tudok rendelni a méretek alapján, nem próbálok. Úszáshoz: régi bikinik, de most két csoda is érkezett a Daquïnitől.

A Triumph Sloggi almárkája kijött egy Zero Feel nevű, lézervágott, varrásmentes, hőragasztott, kapocs és állítás nélküli, trikószerű és tavasziasan színes újítással, ezt a feminista jelleg jegyében említem.

Ennyi a ruhatéma, ha nem kap el a menőség, nem olyan bonyolult. Igazából nagyon rég nem veszek sima ruhát, ezeket viszont régebbi és csajos darabokkal kombinálva hordom utcára is. Régen ez igénytelenségnek tűnt, mára praktikus,  mert a minőség mindig jól néz ki, és tetszik is, amit a tükör mutat.

Nincs és 0 forint

Futóalkalmazás, sportóra, pulzusmérő, kompressziós szár, futókabát, külön sapka, fejpánt, hátizsák, edző, zselé, sportital, krém.

Versenyek

Rövid távra (2 km–10 km) 2-6 ezer a nevezés, félmaraton már inkább 15+, komoly szervezést igényel, hatalmas élmény. Évszakonként egyszer beleférhet.

Testösszetétel-mérés

– a fejlődés nyomonkövetéséért lehet hasznos, de nem annyira fontos.

Alkalmi, terembe települő InBody 2 ezerért,

TANITA 3500-tól,

DEXA 10 ezer (itt írtam a módszerekről: A test zsírja), olvasónk most volt, 12 már, egészségkártyával és Hegyvidék kártyával 10b százalékkal olcsóbb.

Külön orvosi vizsgálatokat nem végeztetek a sport miatt. Egy teljesítménydiagnosztikára elmegyek, Ha Már Jó Futó Leszek.

(Tulajdonképpen az eddigieket fedezi a plazmaadásom jövedelme.) nem magyarázkodsz, le vannak szarva

Rohadt drága

A norvég verseny. De egyrészt ez szimbolikus, családi utazást szerveztünk belőle, és többen megyünk, szállásunk Airbnb, így bizonyos költségek mérsékelhetők.

Tippek azoknak, akik sakkoznak a csekkekkel (a sakk is sport!)

Fuss! Kezdőként fél órát, egyszerű cipőben, akárhol, hetente többször.

Sétálj! Ne becsüld le a sétát. Kitűnő zsírégető és kardiovaszkuláris edzésnek is alkalmas, tempótól függően. De időigényes.

Itt a tavasz – street workout! Keresd meg a térképen a legközelebbi helyet! Vidd ki a gyerekeket!

http://street-workout.hu/parkkereso.html

Videókra, DVD-re otthon is tesizhetsz. Béla, Simonyi Balázs Ultra című dokujának hőse minden reggel letolja – Bíró Icát.

Holnap Ultra a Bemben.

https://www.facebook.com/events/424102964704392/

+ egy tipp a nyomtatott magazin rajongójától: unod a videókat? Vegyél meg háromhavonta egy igényesebb életmódlapot (Runners’ World, SHAPE, Wellness, Diéta és Fitnesz, ereszkedő sorrendben, 895-550 Ft), hívd meg a barátnődet, és az abban levő fotós gyakorlatokat csináljátok végig otthon. Majd kávé és tánc hajnalig!

Edzeni vidám. Az izom jól néz ki. Szép és hasznos holmikat venni öröm. Ronggyá nyűni egy nadrágot: ethosz. Túlzásba nem esel, mert ép az értékrended. Ne hagyd, hogy elrontsák!

Kérdezz! Mesélj! Oszd meg a tippjeid!

* 2015-16-ban a Flexbe jártam, főleg Ed miatt, mert akkor még bírtam azt, amit ma már nem akarok bírni. Ezért a Reedet még nem írtam bele a teremteszt posztba, egyébként is tavaly januárban nyílt. Azóta elavultak az Oxygenről szóló információim is.

a szerep foglya

$
0
0

Olvastam tegnap mindenfélét. Például Bicsérdy Béláról. Az életmódvezér, sportoló, gyógyító és gondolkodó kolónia-alapító a húszas évek sztárja volt, életrajza igazi csemege.

A kor túlzóan fogalmaz. Bármit elhisznek. Lehet, hogy a Mester sima szemfényvesztő volt?

Az ellentábor sem tétlenkedett, Károly Sándor újságíró például a nemesen egyszerű Bicsérdy, a gyilkos! címmel adott ki egy pamfletet a „legújabb tömegőrület” vezéréről, amelyben százak meggyilkolásával vádolta a Mestert, ugyanis csakugyan hívei közül – még ha az adat túlzó is volt – számosan belehaltak a koplalásba.

1926-os budapesti látogatását a korabeli sajtó szenzációként tálalta. Az Ada Kaleh szigetéről érkező hajóról partra szálló Mestert rajongói köszöntötték, míg az ellentábor „Hurka, kolbász, sonka, rántott csirke!” jelszavakkal tüntetett ellene.

Én persze képtelen vagyok kizárólag Bicsérdyről írni, pedig érdekes újságírói feladat volna. De én a jelenséget látom, a tipikus történetet, és hozzáolvasom Schirillát is (őt nem a Wikipédián, mert ott méltatlanul sovány a szócikke, hanem itt és itt). És még ifjabb Schirillát, 1961-ben született fiát is.

A jelenség pedig: van egy személy, aki rájön valamire, vagy tud valamit, amit kevesen. Elszántan tökéletesíti magát. Radikális utat választ, nem törődik a fősodorral, normát szeg, és az eredményei is olyanok: csodaszámba mennek. Bizonyít. Ekkor még nem lehet tudni, hogy mekkora arányban vannak ebben benne a saját adottságai, a módszer és a dolgok együttállása, vagyis hogy a módszer adaptációjával ismételhető-e a csodája.

Sajtófigyelmet kap. Különc, bolondnak tartják. Mások, a “nyitottak” csodálják és iránymutatást kérnek tőle. Gyógyít. Követői vannak, tanácsokat ad, elméletet fogalmaz meg, rendszere lesz. Már nem lehet magányos hóbort a rendkívülisége. Amazokat betegnek és tudatlannak tartja. A pörgés fokozódik, már el is várják tőle a csodákat, így a mester mániás szakaszra emlékeztető módon lobog. Amit csinál, nem lehet többé csendes elkötelezettség. A megváltásra vágyó emberek dinamikája, mindaz, ami körülötte alakul ki, hullámokat vet. Irányíthatatlan és veszélyes. A rajongók túl sokat várnak tőle, az újságcikkek ferdítenek, képződik a kultusz. Megkörnyékezik a haszonlesők. Lesznek ellenlábasai és irigyei is. Feljelentgetik, vitatják. Jogkövetelők érkeznek. Védi magát.

Később pedig a saját túlzásai áldozatává válik.

Több alkalommal kijelentette hallgatóinak, hogy ha tanításának betartása esetén a kitűzött idő múlva teljes gyógyulásuk be nem következik, akkor főbe lövi magát. Míg engedélye volt rá, hatalmas revolverét is elővette nyomatékul ehhez.

Bicsérdy belsővé tette azt, amit elvártak tőle, és magától is korlátlan növekedést várt, örök életet. Azt hirdette, hogy több száz évig fog élni.

Kiváló festőművész. Eladott egy képet egyik ügyvéd tanítványának – 120 évi részletre.

A baleseti vagy erőszakos halállal nem számolt. Az egyik verzió szerint 1951-ben, a saját egyháza templomában lőtte agyon az egyik híve. 1872-ben született egyébként. Annyi bizonyos, hogy mindez Montana államban történt.

Ha sántít a rendszer, a Mester az emberek értetlenségét hibáztatja. És ebben van is valami. Ők nem az utat akarják, nem a makacs, önálló keresgélést és főleg nem a paradigmaváltást. Csakis a gyógyulást. A csodapirulát.

Esetleg visszavonja, módosítja tanait.

Elismerte, hogy voltak tévedései, amikor kezdetben hosszú (több hetes) koplalásokat írt elő és sok ember meggondolatlanul kezdett ehhez hozzá és bele is halt. Később inkább a pár napos böjtkúrákat ajánlotta (a kezdőknek) és a nyers kosztra való lassú és fokozatos áttérést.

Vagy belefárad a hatalmas amplitudóba. Nem maradhat egész életében olyan szobor, amilyenné avatták. A messiástudat tartotta lobogásban, nem az eredményei. És már maga sem gondolja olyan komolyan, így már nem is olyan csoda a csoda. Kiég.

Az is lehet, hogy kitart a megszállottságában, ő maga nem változik, de már lecsengett az őrület. Vagy a továbbfejlesztett, még elborultabb változatba már nem mennek vele, másképp reagálnak, mint az innováció 1.0-s verziójára. Ettől megzavarodik. Megszokta a figyelmet, a mester-titulust, el is várja, nem érti. Van új guru. Vagy új téma. Vagy kitör a háború, és akkor senkit nem érdekel többé a nyerskoszt.

Vagy simán a homeosztázis miatt: minden forradalom és minden viharos víz elül. A csoportok mindig visszarendeződnek a normák közé, a nem különösebben boldog, hagyománykövető állapotukba, abba, amit ismernek. Az extra erőfeszítés, a kockázatvállalás amúgy sem népszerű, nem arra voltak ők kíváncsiak. Az eredmény és a rendkívüliség volt csak csábító. Az egész újdonságnak a láza, amibe bele-belekap az átlagember. Adjon valaki egy csodapirulát!

A guru a módszereit maga találta ki, eredetileg magának. Indirekten azt ígérte: egész életében kitartóan csinálja. POntosabban: ezt várják el tőle.

Amikor lecseng a nagy korszak, elmúlik a láz, akkor megtagadják a mestert. És ezen a mester megsértődik. Esetleg csak azon, hogy már nem olyan intenzív és egyértelmű a rajongás.

És végül a mester hibázik. Például azon kapják, hogy konyakot iszik. Onnantól ő hiába futotta le a Budapest–Moszkva távot, kókler lesz, aki hazudott. Lebukott! Semmi sem igaz akkor.

A nép a Mester vérére szomjazik. Hihetetlen, mennyire. le akarják dönteni a mítoszt.

Schirillát a rendszerváltás is elsodorta, hiszen ő a magyar nép üzenetét vitte Moszkvába, az atyai barát népnek úgy, hogy pont november 7-re érjen oda. Minden futását állami ünnepekre időzítette.

És akkor, kissé kiábrándultan és nagyon megöregedve visszatér ő is az átlagosságba. Már nem fut. Vagy épp lecsúszik, elzüllik. A Nyugati aluljáróban árusítja a könyvét.

Steinerről egyébként tudjuk, hogy időnként beült egy délnémet városkában egy-egy kricsmibe, és evett egy jó disznópörköltet. Hogy ne legyen dogmatikus. (Ezt János mesélte.) Ifjabb Schirilla, aki most 56 éves, is ilyesmit állít:

– Előfordul-e néha, hogy Schirilla György “szabadságon van” és esetleg olyan dolgokat is eszik, amik inkább finomak, mint egészségesek?
– Igen, például szoktam fagyizni… Vagy néha, ha nyaralok, beülök egy pizzériába, az se annyira egészséges… Persze azért nem ez a jellemző, inkább arra törekszem, hogy egészséges házi ételeket egyek. De olyan is van, hogy egy-egy nagyon fárasztó napom után beülök egy cukrászdába és eszem egy dobostortát. Néha az embernek kell egy kis elhajlás…
– Vegetáriánusként nem jutott eszedbe soha, hogy hiányzik a hús?
– A húsevés egy alkati kérdés. Van olyan ember, aki nem tud meglenni hús nélkül, és húst hússal eszik, de én nem vagyok ez a típus. Nekem nem hiányzik, így nem is eszem. De hangsúlyozom, az ember értékét nem ez határozza meg, hanem, hogy mennyi szeretet van benne, legalábbis én ezt gondolom. De ennek ellenére volt már olyan, hogy valahol volt egy lagzi, és finom csirkecombok, meg illatozó húsok voltak kirakva, ugyan nem ettem belőle, de azért a nyál összefutott a számban, hiszen fiatalabb koromban én is “húsevő” voltam, és az agyam “nosztalgiából” emlékezett erre. De egyébként nem okoz nehézséget, hogy nem eszem húst, hiszen annyi finom étel van…

itt: http://patkosdaniel.hu/szerzoi-palyafutasom/iskola/37-schirilla-gyorgy-interju

Nem gondolkodtam azon, hogy lehetséges-e ilyen sportteljesítmény növényi vagy főleg növényi étrenden. Van, aki megcsinálja úgy is, ennyi bizonyos. Amúgy is kár találgatni, mert igen homályosan lehet azt csak tudni, igazán mit eszik az, akinél ennek tétje van. Mert hirdet valamit, mert használják, mert kell a – például – vegán példakép.

Van egy súlyemelő, őt sokat emlegetik vegán köröknben, hogy lám, megy ez hús nélkül. Csakhogy ő tizenvalahány év húsevése mellett építette fel a technikáját, izomzatát (ez netről is kiderül), és pár éve vegán csak, és azóta romlik a teljesítménye (nem csak helyezésekben, hanem emelt kilókban is), és ehhez még elég fiatal. Szóval érdemes utánaolvasni mindig.

A csillogó, egyértelműre szűrőzött netes tartalmak mindig pozitív közzétevőit azért szívesen megkérdezném: ha olyan jó a módszered, ha elvágólagos kijelentést teszel, hogy mi egészséges és mi túlzás, ha ezt árusítod is, ha termékeket promózol, akkor te miért nem haladsz a saját utaddal? Évek óta ugyanott toporogsz.

De már utálnak eléggé így is.

Nincs titok: aki szenvedéllyel megy elébe, arra rátalál a sport, a módszer.

Csak olyanba kezdj, ami nem bonyolítja az életed, és amiről belső szimatod azt jelzi: ez a te megoldásod.

Ez is egy érdekes cikk.

Kapcsolódó írásaim:

megint egy megváltás

a guru

hús-vét

$
0
0

Idén — én is alig hiszem — teljes böjtöt folytattam a nagyhéten.

Ami azt jelenti, hogy virágvasárnap este 6-tól húsvét reggel 9-ig nem ettem. Ez 159 óra kiszállást jelent a mit együnk, éhes vagyok-e, jaj, nem ettem-e túl sokat, belefér-e még ez a joghurt taposómalomból, mindennek teljes, beintős hátrahagyását, mert unom. Jobb, tisztább szeretnék lenni.

A kajálós kérdések eddig sem a gabonapehely-croissant-spagetti háromszögben merültek fel, a magazinok, fitneszes oldalak tanácsait, kaján rugózását, receptjeit, szénhidrát- és gabonafejűségét pedig eleve kritikával kezeltem, viszont a bejáratott egészséges, nettó, de legalábbis minőségi élelmiszereim körében is felmerülnek ezek a kételyek, illetve részben a siserahadam etetése kapcsán is — azt akartam, hogy ez az agyalás szűnjön meg, az evésem újra egyszerűvé, ősemberivé, kételytelenné váljék. Ez meg is történt. A bejegyzés végén írok arról, mit tervezek változtatni elvként evésügyben, hogy még jobban legyek, és ne bonyolítsam túl.

Ami mégis a gyomromba került a bő hat nap alatt: némi kávé, benne késhegynyi vaj vagy teáskanálnyi tejzsír (a tejszín kemény legteteje). Felmerülhet: miért pont ez, miért zsír. Szerintem az éhezésben az egyetlen igazi para a zsír hiánya, az ttöri meg az arcot, bőrt, hajat. Pár napos távon a fehérje hiánya nem gond, a szénhidrátot (vércukrot) meg elintézi a test magának (jól működő anyagcsere esetén). Fogyasztottam még csalán- és májtisztító gyógyteát, rengeteg vizet, a vitamintablettámat, kollagéntablettát, edzéshez kötődően BCAA-t (aminosavtabletta), és összesen négy darab rágót a szárazságérzet és ízhiány ellen. Szerdán elrágtam két, már kisült fekete olajbogyót, amit a gyerekek meghagytak a pizzájukon, illetve egy levél bazsalikomot.

Az edzésekkel nem álltam le: hétfőn nagyon kemény edzőtermi menet volt egy végigugrált HIIT-órával, aztán volt még sok gyaloglás, bevásárlás, némi bicikli, szerdán csökkentett (csak 20 hossz, 660 méter) úszás, kedden és pénteken squash, pénteken még egy kemény edzőterem is, elég sok kutyaséta, lépcsőzés és három alkalom szauna. Nem vártam hatalmas teljesítményt magamtól, gyengébb voltam, többet pihentem, és egyáltalán nem futottam (ez a legnehezebb mind közül).

Amikor elkezdtem, összegyűlt egy csomó apró szorongás: megviseltek a pitiáner, naponta százszor felmerülő döntési helyzetek (melyik cipőt vigyem edzésre, most dobjam-e ki a szelektív szemetet, esetleg este, vagy hogy jól fogalmaztam-e egy nem is fontos, formális e-mailben). Ami a lelki, attitűdbeli hatását illeti ennek az önmegtartóztatásnak, valahogy a csömör ellen hat, hogy újra fontosak, élesek legyenek a dolgok, és öntudatos, önazonos érzés, hogy képes voltam rá. Nem voltam benne biztos, de az első nap végén kedvem volt folytatni. És, ímhol, a hatodik nap estéjén írom ezt a bejegyzést.

Testi hatások

A böjt ősi, kipróbált, részben szakrális gyakorlat, nem fedeztem fel újat.

Autofágia: ezt nem érzem, hanem tudok róla. A kitakarítódása annak, ami sérült, romlott, sejtek, sejtrészek.

Gyengeség, takarékosság. Péntek délután váratlan erő, derű, könnyűség.

Szerdán és csütörtökön didergés, erős inger takaró alá vonulni, melegbe, csöndbe, nyugiba.

Fogyás, nyilván. Amikor kezdtem, az csúcs volt: a hét utolsó napjaiban sokat ettem, kb. 3 kilóval nyomtam többet a megszokottnál. Összesen nyolc kilóval lettem könnyebb,a csalánteás napokon egészen sokkoló volt a csökkenés. Ez glikogénból van nagyrészt, ahhoz kötődően sok víz távozik, továbbá salakanyag, a belek tartalmai, de a könnyűségből, ruhák érzetéből, a haskockákból, a combom formájából ítélve némi zsír is. Most vagyok jó. Számítok arra, hogy két-négy kiló visszajön.

Nagyon fontos, hogy szinte folyamatosan ittam, négy-öt liter vizet és gyógyteát, edzések közben és szauna után is többet a szokásosnál. A böjt dehidratálódva összeomlás. Nem toltam túl a vízhajtó hatású teákat. Egyszer Himalája sót is szopogattam (az elektrolitok miatt), még a hét elején.

Nem küzdöttem szédüléssel, fejfájással, nem esett le a vércukrom (most nem mértem), jól voltam. Az éhség egy idő után nem gyomorkorgás, hiszen nem termelődnek emésztőnedvek akkor már, inkább tompa nyomás és várakozás.

Megélések, érzetek

Üresség, tisztaság, megszenteltség szerzetesi sürgölődés, főleg rendrakás, takarítás. Erő, öntudat, önazonosság. Furcsa hagyománytisztelet, belenyugvás, hogy ez most böjt, ez most húsvét, son- és barka, tojás, sőt, tojásfestés.

Eközben készülődés: Julis 10, Dávid 8 éves lesz a napokban, és nagyon fontos, hogy örüljenek.

Türelem volt bennem, kifejezett alázat: a nagy és örök dolgok, a törvények erősebbek nálam, én csak részlet vagyok, a világom az enyém, nekem fontos csak. És várakozás a Fényre.

Ugyanakkor a dolgok leegyszerűsítése érdekében mondogattam spontánul azt, ami már az életem elve kb. két éve: úgy csináld, ahogy neked jó. Ez jelentett igazi örömű Guess farmert (28-as méret, el se hiszem), és CK feketeneműt. Tudván és leszarva, hogy ez másoknak/elvileg/sztereotipikusan sznob, baromira örülök a trendi cuccoknak.

Nagyon sokat foglalkoztam ezekben a napokban a tavaszi szünetelők és némi vendégjárás miatt ételekkel, és ez nem esett nehezemre, szívesen matattam, mosogattam, lefolyót is szereltem. Szinte szórakoztató volt rizibizit főzni, almás pitét és palacsintát sütni, piacon sonkát, tojást, tormát és nyers tejet vásárolni. Aztán, mint a mesében: a gyerekek tojást festenek, én meg dagasztom a kalácsot. Ezt írjuk be sporteseménynek, van neki vezeklés-jellege. Jézusnak is nagyon rossz volt ekkor.

Azt álmodtam, hogy beleharapok valami szendvicsbe, és utána úgy érzem, most mindent elrontottam.

Jó érzés gondoskodni, főzni, táplálni, tálalni, valahogy kapcsolatban maradni az élelmiszerekkel, és különösen sokat kérdezgettem, ki mit enne, nem éhes-e, de a rágás, nyelés, szürcsölés hangja és a kajával pancsolás, mellécsöpögtetés extrémen irritált most. Inkább kimentem, nem bírtam, de nem akartam folyton rájuk szólni. Maga az étel nem zavart, sőt, vigasztaló volt. Abban volt egy kifejezett élvezet, ahogy a mozdulataim — mondjuk kikanalazok valamit, vagy áttöltöm a zacskós tejet nekik palackba tölcsérrel — pontosak, simák voltak. Ennek a fajta koncentráltságnak az öröme rendkívül személyes, magányos.

Takarékosság: ami ehető, azt félretenni, megőrizni, doboz, fagyasztó, tervek, hogy azt a fél csésze valamit én majd hogy, mivel. Ugyanakkor kidobás, kutyával etetés. Összességében erőteljes rendszerezési, pakolási késztetések, minden aprómunkában buzgóság, amihez nem kell messzire menni, nagyokat mozogni.

A kutyával meghitt séták, futkározik, figyelem, merengek. De a vásárlás-nyüzsgés is kedvemre való. Titkom van. Azt is érzem, jól nézek ki.

Volt több emlékezetes kultúrélmény: szerdán Lőrinccel újranéztem az Ultrát, Simonyi Balázs ultrafutásról szóló filmjét, utána közönségtalálkoztam, örültek nekem szintén filmet néző olvasók, ez jót tett a kedélyemnek, mert az fizikailag a neheze volt. Pénteken Ádám almái a Radnótiban Balázzsal, szombaton Viszlát odafönt! című francia film megint Lőrinccel. Olvastam is (a Boldog északot és magazinokat).

Történetesen (de hát nincsenek véletlenek) netszünet is, gyengélkedett a MacBookom.

Összességében egy kicsit ijesztő volt, hogy mennyire könnyen megy, milyen nemes érzés az evés megtagadása. Visszaköszöntek Emma Woolf sorai, aki anorexiás. Én nem leszek anorexiás, azt hiszem, és nem volt bűntudatom a késhegynyi vajak miatt, amikor megindult a dilemma, hogy akkor most megegyem-e a két szem olajbogyót meg tegyek-e ebbe a kávéba is tejszínt, hogy egészen tiszta legyek, arra tudtam reflektálni, ráláttam magamra: ez hülyeség, Éva, nem ez a lényeg, mindenképpen tízezer fölötti kalóriadeficitben vagy. Mindenesetre a böjtélmény, annak elszántsága kóstoló volt abból, amit ők nagykanállal nem esznek.

A böjt megtörése

Elmegyek misére hajnalban. Nem röhög: ez így kerek. (Újak kedvéért: vallását nem gyakorló, ám mély hitű protestáns vagyok, életemben először Tamás gyászmiséjén áldoztam. Vagy csak most, a böjttől újjászületve mondom, hogy mély a hitem?)

Inni fogok egy kevés nyers tejet vagy tojásos-banános-tejszínes-mogyorós turmixot. Pici adagok.

Kilenckor rituális reggeli: főtt sonka, torma, tojás és hozzá egy szelet kalács. Kávé. Erre a reggelire vendégünk Balázs, és kértem Lőrincet, vegye komolyan. Én fehérben. Julis szép ruhát vesz. (Szombat este, a tojásfestés és a kalácssütés után megszállta őket a kisangyal: összehajtogatták és szekrénybe helyezték a szanaszét heverő ruhákat.)

Ez volt a terv — elbasztam, Bridget Jones-banálisan. Kidobott az ágy (ez megint a szervezet jelzése, de türelem, türelem), tettem-vettem, ennek jegyében szétszedtem a tejszínhabos szifont mely a túlnyomástól felrobbant, és azt le kellett nyalni, ugye. A lényeget a kutyára bíztam, de azért belém került pár evőkanál tejszín. A Hajnali láz jutott eszembe, Gárdos Péter filmje, amelyben a túlélőket tejszínnel és halolajjal hizlalják fel, és nem bántam. Sokat gondoltam egyébként is az éhezőkre, az ostromlottakra, háborúra, nélkülözésre is.

3-ra edzőtárs-barátnővel színház, és talán bemegyünk a Menzára, ezt még nem tudom. Biztosan kávézunk. Előtte felteszek egy levest, benne nyolcféle zöldség, és egyben megsütök egy csirkét, fűszerekkel és fokhagymával tömve a következő napokra.

Este nem eszem. Edzés lesz.

Tanulságok

Nagyon sok mentális és testi tartalékunk van, és a csömör és túl sok választási lehetőség, agyonbonyolítás alól meglepő rétegek kerülnek ki. A böjt egyszerű.

A dolgok fontossága át tud rendeződni. Most úgy érzem, az állandó kajálás, sóvárgás és szénhidrát vatelinje alatt vannak az igazi érzések, a lényeg. Egészen bensőségesen, elégedetten, szeretettel tudtam ebben lenni, ami van: gyerekek, barátok, kutya, az ünnep külsőségei, emberekkel való kommunikáció, házimunka.

Létezik megtisztulás és — szerintem — testi kitakarítódás, avagy méregtelenítés is.

Ami szombat hajnalban megfogalmazódott bennem, de ez sem új, csak most egyértelműnek érzem és lelkesedéssel tölt el: csak elemi éhség, korgó gyomor esetén fogok enni, a testem igényeivel akarok hagyatkozni, szóhoz jutni hagyni, tehát felszámolom ezt a beidegződést, hogy de hát dél van, ilyenkor már kéne valamit enni. Szociálisan sem. Edzéshez kötődően (utána) eszem, de akkor sokat és sűrűt. Tojás, zsírok, hús, hal. Még jobban kerülni fogom a nagy térfogatú, nem kalóriadús ételeket. Másképp gondolok már most az adagokra, az elégségesre. Evés közben eszem, csak ülve, nyugodtan. Nem csak azért hogy ne legyen demoralizáló látni, ahogy visszajön pár kiló (biztosan jön), hanem hosszú távon. Egy-két napos böjtöket rendszeresen beiktatok. Most, mivel ünnep van, és utazunk is, hasonlóan eszem, mint szokás. A kávé csökkentendő, csökkentettem is. A kapszulás Illynél továbbra sem tudok jobbat.

Számítok arra, hogy a futás könnyen, energikusan fog menni, és tovább formál.

Figyelmeztetés és felelősségvállalás. Ezt a böjtöt nem ajánlom senkinek kipróbálásra. Nekem inkább szellemi-tudati kísérlet volt, és eü hatásai vannak, kevésbé az esztétikai célú fogyás eszköze. Ebből következően csak úgy megy, hogy mentálisan nagyon egyben vagy hozzá. Edzett, rugalmas anyagcsere kell hozzá, inzulinrezisztensként, sok szénhidráthoz szokottaknak veszélyes és gyötrelmes lehet. Én szóltam.

Új képek, szerda délután készültek.

 

Viewing all 341 articles
Browse latest View live