Avagy: ha bármilyen tudatosságot akarsz vinni az étkezésedbe, milyen táplálkozási irányzatot válassz?
Vannak ezek a Virányosi közösségi házbeli estek (és lesznek is még!). Ez most ilyen volt, hétfőn:
https://www.facebook.com/events/562551897937088/
Sokféle ember jött el (összesen maroknyi, de tényleg változatos népek voltak).
A beszélgetés végén elhangzott Liv híres mondata a sportrovatból:
ez csak kaja!
Vagyis: fontos meg minden, tájékozódni, gyógyulni jó és szükséges, de: nem kell rágörcsölni, hitvitákba belemenni, bonyolultan szervezni, hogy te majd mit eszel külön a lagzin, félni az ételektől, őrlődni, ellentétbe kerülni másokkal, papolni róla, szorongani, túlkorlátozni.
Amit értelmes emberként tehetsz:
Egyél jól (ehhez először is: tudd, mi a jó. Nem tudod? A te dolgod eldönteni, kinyomozni, valami mellett elköteleződni!).
Ne önigazolj, hogy miért okés a kártékony, tudatosság nélküli étkezés, ne gyűjtögesd az érveket: nem okés. Ha nem érdekel, akkor mondd, hogy nem érdekel, de ne önigazolj.
Csináld, amit eltökéltél. Viszont ne szorongj minden apró részleten. Erővel, hittel, komolyan, de ne görcsösen.
Ne is vitázz, hittéríts. Nem éri meg. Igen, sokan nem tudják, mi van, igen, sírnivaló tévhitek vannak, de ez nem a te dolgod. A hittérítés mindig játszma, fölényeskedés, lélektani előnyszerzés. Ha nagyon kérdezik, mondd: én ezt és ezt eszem, mert ez a jó nekem, de ez a magánügyem, száéllj le rólam. És kész.
Ha tőlem kérdeznek étrendről, nekem is el kell döntenem, hogy aki kérdez, érti, érzi, jóindulatúan akarja tudni, vagy csak vitázni akar, esetleg tesztel, ellenérveket gyűjtöget a kifogásai muníciójaképp.
Én nem adok senkinek tanácsot kezdeményezően, amit teszek, az az ismeretterjesztés, cikkeket és bejegyzéseket írok. Aki tanácsot kér, attól megkérdezem: azért kérdezed ezt tőlem, mert ismered az értékrendemet, utamat, eredményeimet, és elismered, vagy érdekel? Ha nem, akkor ne beszéljünk erről. Csak azért, hogy furcsálkodhass…?
Ez csak kaja: egyfelől tudd, hogy teljes magánügy, mit eszel, hacsak nem nagy közösségi étkezésről és döntésről van szó. Alapesetben nem szólhat bele senki, ne véleményezze, ne firtassa, ne akarja helyetted jobban tudni, mit eszel, mit kell enni. Ennek a másik oldala az, hogy te se terjeszd, taglald, nyomd másra, ne kapacitálj embereket.
Mit egyél tehát, hogyan dönts?
Többféle működő, egészségesnek mondható, változatos étrend létezik. Melyik “a jó?”
Attól függ, mi a célod. Mit akarsz, vársz el az étrendedtől? Nincs olyan, hogy valami mindenkinek egyformán jó, mert az embereknek különböző bajaik, szokásaik, erényeik vannak. És nem csak egészség van. Mondjuk jót tesz neki az adott étrend, de nyűgös tőle, nehéznek érzi, nem tartja hosszú távon. Akkor inkább legyen más. Vagy: a diétája éket ver a férjével való örömteli együtt-étkezésekbe.
Felsorolok néhány célt:
Aki csak megőrizné az egészségét
Low-carb, mediterrán, ketó. Érdemes gyanúsnak tartani a tejfehérjét, glutént, laktózt.
Tisztábbnak, könnyebbnek lenni
Böjt, IF, nyersvegán, vegán, paleó, ketó is lehet, ízlés szerint. Mit kér a tested? Átmenetlieg tartsd, utána egyél többet és vezesd vissza akár az étrendedbe a kiiktatott élelmiszert, persze mértékkel.
Izmot építeni, megerősödni
Ez nem fog menni sok és jóféle fehérje nélkül, és plusz kalória kell hozzá. Sok jó fehérje inkább (szinte csak) az állatban van. Növényből, pláne nyersből nehézkes az anabolikus (építő) folyamathoz elegendő energiát nyerni. Lehet az étrended paleó, mediterrán, ketó pici rizzsel/zabbal, akár vegetáriánus is, sok tejtermékkel és tojással. A tiszta, alig-szénhidrátos ketó nem támogatja az izomépítést (megőrzi viszont a már meglevő izmot)
Fogyni
Átmenetileg működhet a vegán és minden kiiktatós. Szuper az IF és a ketó. Hosszabb távon az elég fogalmának a megértése, az érzelmi evés kiiktatása, a lelki dolgok rendberakása segít, ez a válasz arra, ha “hízékony” vagy. Át kell kalibrálni az adagokat, a mennyiségeket a FEJEDBEN, és jó ízlést, szokásokat, vásárlásokat kell kialakítani (ezekhez pedig bélflórát, mert a kívánás ott dől el!).
Durván szenvedsz egy állapottól, enyhülnél
Terápiás étrend való neked, én nem fogom itt felsorolni, összefoglalni, GERD, hisztamin, szénhidrátmentes, gyulladáscsökkentő… irány a progresszív táplálkozási tanácsadó, például taplalkozasbeallitas.hu, és az állításait angol nyelvű internet keresési találataival vesd össze. Fogyadd meg és csináld, amit mond (lehet, hogy előtte laborokba is el kell menned!), majd figyeld, mi történik.
Miért is lesz mindenkinek baja? Öregszünk? Ó, nem! És nem is elkerülhetetlen. Hanem az van, hogy – és kérlek, ezt a megfogalmazást jegyezd meg jól: – leketyegett az az idő, amíg az adott kártékony anyag, szokás hatása nem látszott meg direkten és kiabálóan a működéseden. Vége van, elfogyott a kraft, kiég a mellékvese/pajzsmirigy/hasnyálmirigy/cukorfeldolgozás/női hormonrendszer, immunrendszer, szétmegy a bélfal, bélflóra. Ha az előző húsz évben nem azt eszed, nem annyit alszol, iszol vizet és alkoholt, stresszelsz és mozogsz, akkor ez most nem lenne, hiába lettél negyvenhét.
A terápiás étrend drasztikus. Van, akinek átmeneti, aztán lazítható, másnak élete végéig kell tartania. Hosszú távon valami és valamennyi állati eredetű élelemre szükséged lesz, ez biztos.
Amúgy a jól peleózók és a jól ketózók is leginkjább zöldséget esznek, pont úgy, mint a jól-vegánok. Hitted volna?
És van, aki hobbiból csinálja a diétát. A kíváncsi. A hardkór, önkísérletező: kibírom-e? Jellemfejlődök egy jót! (Én egy kicsit ezért, ez a fele, egy kicsit pedig azért, hogy el ne hízzak, hiszen elkezdték lenyomni gyógyszerrel a pajzsmirigyműködésemet, és attól mindenki hízik.)
Böjt, IF, ketó. Esetleg nyersvegán, komoly (nem sütizős) paleó való nekik.
Ezek mind egészségi, közérzeti szempontok. De amikor eldöntjük, hogy mit, mifélét együnk, főzzünk, akkor vannak más szempontok is. Igenis szempont az, hogy mit szoktál meg (ez egyébként egészségedre is hatással lesz és akkor megint egészségi a kérdés), ezeken egyébként érdemes úrrá lenni, de vannak anyagi, környezeti és szociális szempontok is, például senki ne hagyja ki a vacsorát, amit egész héten várt, a szívszerelmével. Nápolyban bizony pasta és pizza lesz, meg tiramisu…
Ketó és Norbi új ügye (fater81 nevű kommentelőnek írom, aki belinkelte ide):
Ugye azt látjátok, hogy “Norbit”, akiről az elmút hetekben többet beszéltél, mint a gyerekedről, ez is jellemző, na, szóval őt most ütni kell, ő a célpont, ez a kötelező mutatvány? Én ebben nem azért nem veszek részt, mert egyetértek Norbival, vagy mert ő is ketós, vagy mert én már csak ilyen csakazértsem-alkat vagyok.
Hanem mert értelmes ember ilyenben nem vesz részt.
Mit gondolok?
Azt gondolom továbbra is, hogy a ketó az IF-fel és sok-sok sporttal (vegyesen aerob és súlyzós) a legélhetőbb, egyben egészséges étrend. Nem kellett ehhez Norbi. Ő nem tesz hozzá, legfeljebb széles körben terjeszti el, hogy ketó is létezik. De nem is ront rajta, mármint annak, akit a lényeg érdekel.
Teljesen más téma az, ha valaki nem jogtiszta fotóval marketingel, mint az, ha téves vagy megalapozatlan állításokat tesz egy diéta hatásairól. A legjobban valóban ketogénnel lehet fogyni. A ketogén NEM buta divatdiéta. Nem is népszerű.
Nagyon örülnek azok, akiknek eddig se tetszett a ketó, fikázták, mert akkor engem is, miközben nekik nem menne, ennyi az ok. Most megint lett muníció, röhögcsélnek, hát nyugodtan, csak hát ettől nekik nem javul az egészségük, kinézetük, pedig… na, szóval egyikükkel sem cserélnék. A pártoskodó, a “vagy ide, vagy oda állok” gondolkodás nem igényes, nem intellektuális, nem vezet eredményre, ezért ezen a blogon nem lesz ilyen. Én nem mondok semmit ezekre, én csinálom, amit eddig.
Mit is? Kiegyensúlyozott maradok: lélek, szépség, test, kultúra, munka. Spontaneitás, kötelesség, lazulás, erőfeszítés, terv. Edzek, alszom, futok, színházazok, olvasok, eszem örömből és egészségből-örömből (olyan nincs, hogy csak egészségből!), és böjtölök. Nézetek labort, megyek szűrővizsgálatra.
Mindenkinek javaslom, tanuljon meg angolul olvasni, eligazodni a táplálkozás témájában a közepesnél kicsit jobban. És akkor önálló lesz, és nem mondhatja, hogy de hát ő nem tudta, neki nem szóltak.
*
Hogy mi az IF? Rövidebb, napi 12-20 órányi böjt (étkezések kihagyása), rendszeresen, életmódként. Intermittent fasting. Sose lesz termék, ezért nem reklámozzák. De van itt valami, amiről nem beszéltünk, és cél lehet:
szépítés, hosszú élet, öregedésgátlás
Ezekre jó, a ketogénnel együtt.
Kapcsolódó bejegyzéseim: